Olga Ļubina
Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte, sertificētā uztura speciāliste

Funkcionālais ūdens – ne tikai sportistiem

Veselīgam dzīvesveidam • 20. Aprīlis, 2021
Mūsdienās ir aktuāli un populāri lietot uzturā produktus ar kādu īpašu pievienoto vērtību, tāpēc ražotāji seko līdzi jaunākajām tirgus tendencēm un izgudro arvien jaunus produktus ar unikālu sastāvu. Viens no populārākajiem funkcionālajiem produktiem ir funkcionālais ūdens, kas sākotnēji tika radīts sportistu vajadzībām, lai palīdzētu organismam pēc iespējas ātrāk atjaunoties fiziskās slodzes laikā un pēc tās. Sporta dzērieniem ir paaugstināts minerālvielu – elektrolītu – saturs, tie satur vairāk nātrija, kālija, hlorīdu, magnija un glikozes. Tieši šīs uzturvielas cilvēks pastiprināti zaudē ar sviedriem treniņu laikā. Glikozi jeb cukuru šiem dzērieniem pievieno arī papildus, lai atjaunotu enerģijas rezerves slodzes laikā.

 

Funkcionālos dzērienus var iedalīt trīs grupās atkarībā no to elektrolītu sastāva:

  • izotoniskie dzērieni satur līdzīgu sāls un cukura daudzumu kā cilvēka organisms;
  • hipertoniskajos dzērienos sāls un cukura koncentrācija ir lielāka nekā cilvēka organismā;
  • hipotoniskie dzērieni satur mazāk sāls un cukura nekā cilvēku organisms.

Pārsvarā veikalos pieejami izotoniskie sporta dzērieni. Funkcionālie dzērieni var papildus saturēt ūdenī šķīstošos vitamīnus, piemēram, B6 vitamīnu, kā arī stimulatorus – kofeīnu un cukuru. Vidējā cukura koncentrācija uz 100 ml ir 5 g, tas nozīmē, ka, izdzerot vienu pudeli sporta dzēriena, cilvēks vidēji uzņems 25 gramus cukura jeb 5 tējkarotes cukura.

Mans pēdējais jaunatklājums funkcionālo ūdeņu klāstā ir ūdens ar cinku un kolagēnu. Ir pierādīts, ka cinks piedalās kolagēna sintēzes procesā. Kolagēns ir olbaltumviela, kas piešķir ādai elastīgumu, turot kopā organisma saistaudus. Kolagēns ietilpst gan ādas, gan kaulu un muskuļu sastāvā, tāpēc ar vecumu, kolagēna sintēzei mazinoties, āda un locītavas zaudē elastīgumu. Pēdējos gados papildu cinka uzņemšana ar uztura bagātinātājiem kļūst aizvien populārāka. Arī pārtikas produktu ražotāji ir ņēmuši vērā šo tendenci un radījuši produktu, ar kuru palīdzību cilvēki var uzņemt papildu uzturvielas, vienkārši dzerot ūdeni. Der atcerēties, ka šie dzērieni arī satur cukuru, tāpēc ar šādiem dzērieniem nevajadzētu aizrauties cilvēkiem, kuriem ir liekais svars un glikozes tolerances traucējumi.


Populārākie raksti