Mārcis Mitrevics

Šampanieša tuvie radi – CRÉMANT UN CAVA

Vīna cienītājiem • 15. Jūnijs, 2023
Raudzējot vīnu, raugs cukuru transformē alkoholā, siltuma enerģijā un ogļskābajā gāzē. Iegūstot “mierīgo” vīnu, mēs ogļskābo gāzi vienkārši izlaižam atmosfērā. Lai vīnam liktu dzirkstīt, cilvēki ir iemācījušies šo rūgšanas blakusproduktu saglabāt – iespundēt vīnā un ļaut tam izplūst, tikai vīnu atverot un dzerot.

Pirmie, kuriem iepatikās it kā nevēlamie burbuļi vīnā, bija angļi, un tieši Anglijā no Šampaņas mucās atvesto vīnu uzsāka pildīt biezāka stikla pudelēs un aizdarīt ar izturīgu korķi, ļaujot vīnam pilnībā izrūgt un neuzsprāgt pudelē. Tā pamazām pasaule nonāca pie prestižākā svētku dzēriena – šampanieša.

Par tā globālo izplatību jāpateicas karalim Luijam XV, kurš 1728. gadā atļāva eksportēt vīnu pudelēs, nevis tikai mucās kā iepriekš. Jaunā kārtība kļuva par pamatu mūsdienās vislabāk zināmajai un perfekti izkoptajai tradicionālajai šampanieša darināšanas metodei. Tā netika izgudrota vienā dienā – veidu, kā atdalīt šampanieša nogulsnes, izgudroja gandrīz gadsimtu vēlāk, kad šī īpašā vīna slava jau bija izplatījusies Eiropā.

Teorētiski šampanietis ir tikai viens no franču Crémant reģionālajiem veidiem, kaut neapšaubāmi cēlākais no tiem. Ja redzat uzrakstu Crémant uz dzirkstošā vīna pudeles, tad ziniet – tas ir tikpat kvalitatīvs, ar tikpat izsmalcinātu un laikietilpīgu darināšanas metodi kā īstais šampanietis. Katra pudele ir vīndara personisks lolojums, tāpēc Crémant ir īpašāki un attiecīgi arī dārgāki par citiem dzirkstošajiem vīniem, tomēr lētāki par šampanieti.

Pēc šīs pašas klasiskās dzirkstošā vīna darināšanas metodes top spāņu Cava. Spāņiem lielā iespēja pavērās brīdī, kad 19. gadsimta beigās Šampaņu pārņēma vabole filoksēra (phyloxsera), kas pārtiek no vīnogulāju saknēm. Tā izraisīja lielāko krīzi vīna pasaulē, īstu vīnogulāju pandēmiju, kuru tā arī nav izdevies apkarot, bet gan tikai ierobežot. Bēgot no sērgas apsēstās Šampaņas un jau pēc pāris gadiem arī no visas Francijas, dzirkstošā un jebkura cita vīna tīkotāji nonāca Spānijā. Mēģinot atkārtot Šampaņas panākumus, spāņu vīndari centās ātri pielāgot ne tikai ražošanas metodi, bet arī tradicionālās franču vīnogu šķirnes, taču ar laiku atklāja, ka arī no vietējām vīnogām ar franču metodi var iegūt pasakainus burbuļvīnus.

Tradicionālo dzirkstošā vīna darināšanas metodi lieto vīndari arī citur Eiropā un visā pasaulē. Champagne ir TOP, bet no tā tikai par pusmalka tiesu atpaliek Crémant un Cava.

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti