Mārcis Mitrevics

Syrah vai Shiraz? Jeb Sirā vai Širaz?

Vīna cienītājiem • 07. Aprīlis, 2022
Skaistas leģendas stāstos par vīnu vienmēr raisa papildu interesi, radot psiholoģisku priekšnoteikumu, ka leģendām apvītais vīns patiešām iegaršosies.

Piemēram, leģenda vēsta, ka kāds krustnesis, 1224. gadā atgriezies no Svētā kara un pievērsies eremīta pārliecībai, izprasījis vietējam karalim vietu apmetnei stāvā kalnā Ronas upes līkumā un uzcēlis tur patvērumu sev un citiem eremītiem – askētiem, kas norobežojas no pasaulīgās dzīves, lai nodotos tikai un vienīgi lūgšanām. Tā šī vieta ieguva apzīmējumu Hermitage jeb Ermitāža – eremītu mājvieta. Tā pati leģenda vēsta, ka šis bruņinieks no saviem krusta kara ceļojumiem atvedis vīnogulājus, ko iestādīt Ermitāžas kalnā – tie nākuši no Persijas mākslas un literatūras citadeles Širazas, kas atrodas tagadējās Irānas dienvidos. Vīnogulāji ar nosaukumu Syrah Ronas upes augštecē kultivēti ar izciliem panākumiem, līdz 19. gadsimtā nonākuši Austrālijā, kur tos sāka dēvēt tāpat kā pirmsākumos Persijā – par Shiraz. Vienīgi jāpiezīmē, ka tas krusta karš, no kura varēja atgriezties minētais bruņinieks, norisinājās… Langedokā, Francijas dienvidos, vairāk nekā 4000 kilometru no Širazas pilsētas Persijā. Treknu punktu leģendām par Syrah/Shiraz izcelsmi 1998. gadā pielika Kalifornijas U. S. Davis universitātes pētnieki, kas, analizējot DNS paraugus, atklāja, ka Syrah ir cēlies Ronas upes ielejā, dabiski krustojoties antīkām vīnogu šķirnēm. Kāpēc Syrah Austrālijā kļuva par Shiraz? Precīzas atbildes nav, bet tā varētu būt vairāku apstākļu sakritība, tulkojuma un vietējās izrunas īpatnības. Īsāk sakot, vīnogas un vīna nosaukums mainījies kā bērnības spēlē “Klusie telefoni”, kad katrs nododamās ziņas pārstāstītājs pieliek kaut ko no sevis.

Vairāk par pašu vīnu. Ronas ielejas ziemeļdaļā tumšā vīnogu šķirne drīkst būt tikai un vienīgi Syrah. Hermitage ir vēsturiski viszināmākais Syrah vīnogu reģions – sākumā Francijā, karalim Luijam XIII šo vīnu padarot par vienu no galma oficiālajiem dzērieniem, bet vēlāk arī citu karalistu galmos, Angliju un carisko Krievzemi ieskaitot. Zināms, ka ilgu laiku paši prestižākie Bordo vīnu nami pievienoja nelielu daudzumu Hermitage vīna saviem Claret, nodrošinot zaļoksnējiem Cabernet papildu aromātu kompleksu un garšas pamatīgumu.

Kompleksie un robustie piparotie sarkanvīni, kas, novecojot pudelēs, pārvēršas par samtainu ogu un garšvielu eliksīru, ir Hermitage vizītkarte.

Kaimiņu reģionos Crozes Hermitage, Cornas, Saint Joseph tiek radīti līdzīgi, bet ne tik atzīti vīni. Šie reģioni pārsvarā ir monošķirnes jeb tikai un vienīgi Syrah vīna darināšanas vieta, taču, protams, eksistē izņēmumi. Piemēram, pat Hermitage teorētiski pieļaujams neliels gaišo vīnogu piejaukums Marsanne un Roussane, kaut tas reti tiek izmantots. Paradoksālā kārtā tieši viens izņēmums šobrīd ir viens no prestižākajiem un vīnmīļu iekārotākajiem vīniem, savā unikalitātē apsteidzot pašu Hermitage, – vīns, kas nāk no Ronas upes labā krasta, no “ceptās” nogāzes (franciski Côte-Rôtie). Šeit tiek radīti unikāli vīni no Syrah vīnogām, kam līdz 20% apmērā no kopējā daudzuma atļauts pievienot gaišo, aromātisko Viognier. Te ir īpaša augsne (vairāk gan drūpoši akmeņi), īpašs novietojums (vīnogulāji aug stāvās nogāzēs pat 60% slīpumā, kas vērstas uz austrumiem un dienvidiem, nodrošinot ilgu saules gaismu), īpaši vīnogulāji – no 40 līdz 100 vai pat vairāk gadu veci – un, protams, īpaši vīndari, kam piemīt neremdināms darba spars un spēja spītīgi pretoties kalna erozijai. Rezultāts – Côte-Rôtie vīns ir neatkārtojams. Visbiežāk šo vīnu smaržu buķeti salīdzina ar avenēm, plūmēm, kazenēm, mellenēm – tiktāl it kā nekā neparasta, bet tad parādās arī izteikti melnie un baltie pipari, skaidri uzplaiksnī zaļās olīvas, jaunas ādas siksnas smarža, un pēkšņi jums šķiet, ka sajūtat svaiga, jēla bekona aromātu... Šo neparasto aromātu apvienojums vīna glāzē vīnziņus padara vai trakus – aizraujoši pozitīvā nozīmē.

Savukārt Dienvidronā atļauto vīnogu skaits ir mērāms vairākos desmitos, tomēr arī šeit, Ronas upes lejtecē, neiztikt bez Sirā mugurkaula. Reģiona slavenākajā vīnā Châteauneuf-du-Pape atļauts izmantot līdz 19 dažādu vīnogu šķirņu, bet vissvarīgākās ir Grenache, Syrah un Mourvèdre jeb GSM, kas tiek uzskatīts par svēto trīsvienību šajā vīna apgabalā. GSM apzīmējums uz pudelēm parādījās līdz ar centieniem Dienvidronas vīnus audzēt un attīstīt Austrālijā. Atšķirībā no Ronas ielejas oriģināla Austrālijas Hermitage vīniem piemīt tumšo ogu ievārījuma izteikti atgādinoša smaržas struktūra un garša. Bet tas, ka šeit radās sinonīms Shiraz, vīna pasaulei ir nācis tikai par labu: mūsdienās vīndari arvien biežāk izmanto šo vīnogas divvārdību, pasakot priekšā vīna pircējam, kāda stila vīns atrodams konkrētajā pudelē.

Nobeigumā interesants fakts par izteikto piparu smaržu, kas piemīt šīs vīnogas vīniem.

Izrādās, ka šīs vīnogas miziņā dabiski veidojas ogļūdeņraža savienojumi terpēni, ko dēvē par rotundonu. Šis savienojums ir tik spēcīgs, ka pārdzīvo gan vīna raudzēšanu, gan ilgstošu izturēšanu. Tas vēl lielākā daudzumā sastopams piparu graudos, un tieši rotundons ir atbildīgs par pipariem raksturīgo smaržu. Tāpēc arī ēdienam, kam labprāt uzberam svaigi maltus piparus, visdrīzāk piestāvēs Syrah vai Shiraz vīns. Tikai neaizmirstiet galveno ēdiena un vīna precību principu – smaržas un garšas intensitātes saderību!

Plašāks Syrah vai Shiraz vīnu piedāvājums e-veikalā ŠEIT

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti