3 vingrojumi bērna lielās motorikas attīstībai

Pēdējā laikā publiski tiek aktualizēts jautājums par sīkās motorikas attīstību. Taču būtiska ir arī lielā motorika. Logopēdi norāda, ka tās trenēšana bērniem palīdz attīstīt rakstītprasmi.

Vingrojumus lielās motorikas attīstīšanai iesaka “Rimi bērniem” eksperte, fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča. Tos izpilda “Rimi bērniem” bērnu lietu eksperte Sāra Smildziņa, iesaistoties arī viņas māsai Lībai.

Kas ir lielā un smalkā motorika?

Pavisam pastāv divi motorikas veidi – lielā un smalkā jeb sīkā. Lielā motorika ir kustības ar visu ķermeni vai visu roku. Tās attīstība parasti notiek neapzināti, jo ietver rāpošanu, kāpšanu, lēkšanu, skriešanu un citas darbības un sākas jau bērna pirmajā dzīves mēnesī.

Smalkā motorika ir plaukstu un pirkstu kustības. Tai ir jābūt labi attīstītai, lai bērns spētu rakstīt un izveidot savu rokrakstu.

Taču sīko motoriku iespējams attīstīt tikai tad, ja atbilstoši bērna vecumam ir izveidojusies lielā motorika.

“Tā attīsta kustību koordināciju un ir būtiska arī pareizas ķermeņa stājas nostiprināšanai un pozu kontrolei,” norāda “Rimi bērniem” eksperte.

Lielo motoriku vislabāk var veidot, iesaistot bērnu aktīvās nodarbēs un veicot līdzsvara vingrojumus.

Bumbas mešana un ķeršana

Nepieciešams: bumba, 2 dalībnieki.

Sākuma pozīcija: bērni nostājas viens otram pretī aptuveni 2 m attālumā, vienam rokās bumba.

Vingrojuma izpilde: vingrojuma dalībnieks met bumbu otram pēc iespējas precīzāk rokās, otrs cenšas to noķert. Pēc tam mainās lomām. Atkārto 10 reižu.

Ko dod? Šādi tiek trenēta kustību koordinācija, veiklība, precizitāte. Ar šo vingrojumu iesilda plecu joslu un muskuļus kopumā.

Bumbas ripināšana ap sevi

Nepieciešams: bumba.

Sākuma pozīcija: kājas plecu platumā, bumba rokās, novietota priekšā.

Vingrojuma izpilde: bumbu, pieturot ar rokām, ripina ap vidukli. Paceļ virs galvas. Atkārto 10 reižu.

Ko dod? Šādi tiek trenēta lielā motorika, kustību koordinācija, veiklība. Ar šo vingrojumu iesilda plecu joslu.

Bumbas ripināšana pa grīdu

Nepieciešams: bumba, 2 dalībnieki (2 bērni vai bērns un vecāks).

Sākuma pozīcija: bērni nosēžas viens otram pretī, kājas V veidā izstieptas uz priekšu.

Vingrojuma izpilde: viens vingrojuma dalībnieks ripina bumbu otram, tas cenšas noķert. Pēc tam bērni mainās lomām. Tas, kas ķēra, ripina, bet tas, kas ripināja, ķer. Vingrojumu atkārto 10 reižu.

Ko dod? Šādi tiek trenēta lielā motorika, kustību koordinācija, roku kustības, veiklība. Vingrojuma laikā tiek stiepti kāju muskuļi, attīstīta pozas kontrole. Tas trenē sadarbību, savstarpējo komunikāciju.

Sports

17. Marts, 2023


Lasi vairāk