Bērns negrib dzert ūdeni. Padomi vecākiem

Vasara ir klāt un arī karstums. Daudzi vecāki sāk satraukties, ka viņu bērni atsakās dzert ūdeni. Ja ziemas periodā daudzi vecāki par to pat neaizdomājās, tad karstajā laikā gan šī problēma var aktualizēties. Ko darīt, lai bērns vairāk dzertu ūdeni, stāsta “Rimi bērniem” veselīgas ēšanas eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.

Ūdens dzeršana ir aktuāla ne tikai karstajā laikā, bet arī slimošanas periodā, jo šajos gadījumos nepietiekama šķidruma uzņemšana var beigties ar hospitalizāciju. Pats svarīgākais ir, lai bērns uzņem šķidrumu, un tam nav tik liela nozīme, vai tā ir tēja, ūdens, sula vai limonāde. Galvenais, lai tiktu nodrošināts atbilstošs šķidruma daudzums organisma normālai darbībai.

Ko izraisa dehidratācija jeb ūdens zudums?

Neliela dehidratācija (1–2% svara zuduma gadījumā) var izraisīt:

  • vieglas galvassāpes,
  • reiboni,
  • nogurumu,
  • koncentrēšanās spēju samazināšanos.

Savukārt lielāks ūdens zudums var izraisīt:

  • koordinācijas traucējumus,
  • halucinācijas,
  • kognitīvo spēju traucējumus.

Lūk, ieteikumi vecākiem, lai bērna iemīļotais dzēriens būtu ūdens.

No mazotnes radināt pie ūdens, nevis sulām

Brīdī, kad tiek sākta piebarošana un bērnam tiek piedāvāts ūdens, ļoti bieži vecāki stāsta, ka viņu bērns negrib dzert ūdeni. Taču, uzdodot papildus jautājumus, izrādās, ka vecāki vēl pirms bērna viena gada vecuma sasniegšanas ir piedāvājuši dažādas tējas, kompotus un sulas. Protams, bērnam iepazīstoties ar visām šīm garšām, it īpaši saldām, viņš dos priekšroku saldinātiem dzērieniem, nevis ūdenim. Tāpēc “Rimi bērniem” eksperte iesaka pēc iespējas vēlāk iepazīstināt bērnus ar saldinātiem dzērieniem.

Regulāri bērnam jāpiedāvā padzerties ūdeni

Bērnam diezgan bieži un regulāri ir jāpiedāvā padzerties ūdeni, arī tad, ja viņš pats to neprasa. Ļoti bieži, īpaši mazākā vecuma bērni, vēl nesaprot, ka viņi ir izsalkuši vai grib padzerties.

Tāpēc, karstā laikā esot laukā, bērnam ik pēc piecām minūtēm ir jāpiedāvā padzerties.

Savukārt ikdienā piedāvājiet bērnam padzerties ik pēc 30 minūtēm. Vēl viens ieteikums – turiet vienmēr ūdens pudeli vai ūdens glāzi bērnam redzamā vietā un tā, lai viņš pats varētu paņemt to un padzerties sev ērtā laikā.

Ērta un skaista ūdens pudele

Vēl viens veids, kā veicināt ūdens dzeršanu, – iegādājoties ērtu, skaistu ūdens pudeli, no kuras bērnam būtu “garšīgāk” padzerties.

Pievienot ūdenim augli

Ūdenim var pievienot kādu augli, piemēram, citrona vai laima šķēli, zemenes vai avenes, arbūzu vai gurķi. Tāpat arī piparmētra vai rozmarīns piešķirs ūdenim citu garšas niansi, un tas var veicināt bērna interesi par ūdeni, stāsta “Rimi bērniem” eksperte.

Vecāki kā piemērs

Un, protams, esiet par piemēru savam bērnam. Ja bērns redz, ka mamma un tētis vienmēr dzer ūdeni, nevis sulas un limonādes, tad bērns gribēs līdzināties saviem vecākiem un dos priekšroku tieši ūdenim, nevis citiem saldinātiem dzērieniem, kas, protams, arī dažreiz var būt, bet ar tiem nevajadzētu aizstāt ūdeni.

Uzturs

21. Jūnijs, 2023


Lasi vairāk