Ko drīkst un ko nedrīkst ēst, barojot bērnu ar krūti

Katra jaunā māmiņa, kura nolēmusi barot savu bērnu ar krūti, saskaras ar daudziem ieteikumiem par pareizu uzturu krūtsbarošanas laikā. Taču ļoti bieži tiem nav nekāda pamata.

Vai barojošai māmiņai ir jāievēro specifiska diēta vai tomēr var ēst visu, skaidro “Rimi bērniem” eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.

Droši var ēst vairāk

“Sāksim ar to, ka jaunajām mammām, kas baro mazuli ar krūti, var rasties lielāka apetīte, jo organismam ir nepieciešama papildu enerģija, lai producētu pienu,” stāsta Olga Ļubina. Tas nozīmē, ka vidēji dienā vajadzētu uzņemt par 300–600 kilokalorijām vairāk nekā iepriekš. Lai to īstenotu, ieteicams ieviest vēl vienu uzkodu reizi.

“Tas, ka gribas ēst vairāk, ir normāli, taču būtu ļoti svarīgi padomāt par to, ko tieši ēst,” “Rimi bērniem” eksperte norāda.

Viņa uzkodām iesaka izvēlēties nevis smalkmaizītes vai ievārījuma maizes, bet omleti vai tostermaizi ar svaigo sieru, gurķi un salātlapu.

Laktācijas periodā vajadzētu uzņemt arī vairāk olbaltumvielu nekā ikdienā – 1,1 gramu uz vienu ķermeņa kilogramu diennaktī.

Vēl svarīgi sekot līdzi uzņemtajam šķidruma daudzumam, jo tas arī veicina piena veidošanās procesu. Tāpat kā ēdienu, šķidrumu vajadzētu uzņemt vairāk, nekā ierasts ikdienā. Vislabāk izvēlēties ūdeni. Dzēriena pudeli ieteicams turēt viegli sasniedzamu arī mazuļa zīdīšanas laikā, jo tad īpaši jūtama slāpju sajūta.

Kādam jābūt uzturam?

Lai nodrošinātu organismu ar vajadzīgajām uzturvielām, jaunajām māmiņām vajadzētu rūpēties par sava uztura kvalitāti – ēdienam vienmēr jābūt svaigam un garšīgam. “Mātes organisms vienmēr parūpēsies, lai bērns ar pienu saņemtu visas viņam nepieciešamās uzturvielas. Savukārt sievietei pašai paliks tas, kas mazulim nebūs vajadzīgs,” skaidro Olga Ļubina.

Uzturam jābūt veselīgam, sabalansētam un daudzveidīgam. Lai to panāktu, ēdienkartē nepieciešams iekļaut:

 • dārzeņus,
 • augļus,
 • gaļu,
 • zivis,
 • piena produktus,
 • riekstus un sēklas,
 • graudaugus,
 • pākšaugus,
 • sviestu un eļļu.

Kas no ēdienkartes jāizslēdz?

Jaunajām mammām nav ieteicams ēst ēdienus un produktus, kas ir:

 • pārlieku saldi;
 • pārlieku sāļi;
 • bagāti ar piesātinātiem taukiem;
 • bagāti ar transtaukskābēm.

Nekādu citu specifisku diētas ieteikumu sievietēm, kas baro mazuli ar krūti, nav, uzsver Olga Ļubina un piebilst, ka svarīgi atcerēties mērenību. Respektīvi, ja mamma ēdīs kilogramiem zemeņu, zīdainim tiešām var veidoties alerģiska reakcija. Savukārt, ja apēdīs tikai sauju ogu pie brokastīm vai kā uzkodu, nekādas sūdzības neradīsies.

Un vēl – pastāv liela varbūtība, ka šādā veidā izdosies izvairīties no atsevišķu produktu nepanesības.

“Ja barojoša māmiņa iekļaus uzturā riekstus, tas mazinās varbūtību, ka bērnam nākotnē attīstīsies pārtikas alerģija pret riekstiem,” apgalvo uztura speciāliste.

Pēc pašas izvēles, protams, sieviete var izslēgt tos produktus, kas negaršo vai no kuriem ir individuāla nepanesība vai alerģija.

Vai jālieto uztura bagātinātāji?

Uztura bagātinātājus vajadzētu lietot tikai pēc konsultēšanās ar ārstu un uztura speciālistu, kas izvērtēs uzturvielu deficīta veidošanās iespējamību.

Laktācijas periodā īpaši svarīgi sekot līdzi D vitamīna un dzelzs krājumiem organismā.

Ir pētījumi, kas pierāda – ja māmiņas uzņem uzturu ar augstāku omega-3 koncentrāciju, tad šo taukskābju koncentrācija arī pieaug mātes pienā, piebilst Olga Ļubina.

Svarīgi!

Sievietes, kurām ir specifisks uzturs, piemēram, kuras ir veģetārietes vai vegānes, ēdienkartes plānošanai jāvelta vairāk laika, jo pastāv augstāks uzturvielu deficīta attīstības risks. Šajā gadījumā rekomendējams vērsties pie uztura speciālista vai dietologa, lai pārskatītu ēdienkarti.

Uzturs

08. Septembris, 2022


Lasi vairāk