Launags. Ko bērnam dot līdzi uz skolu?

Mācību gads rit pilnā sparā, un nereti starp stundām un pulciņiem bērniem nesanāk aiziet uz mājām, lai paēstu. Šādos gadījumos lieti noder līdzi paņemtais ēdiens. Idejās, ko likt launaga kārbiņās, dalās Rimi Bērniem eksperti – uztura speciāliste Olga Ļubina un šefpavārs Normunds Baranovskis.

Līdzi dot var gan dažādus veselīgus kārumus, gan augļus, gan arī ko nopietnāku, piemēram, pastas salātus. Launagam jābūt tādam, lai tas dienas gaitā nesabojātos, kā arī, protams, nezaudētu savu garšu un nemainītu konsistenci.

Jā, arī kārumi var būt ne tikai garšīgi, bet arī veselīgi. Veselīgs našķis, kuru var iegādāties veikalā un var dot bērnam līdzi, ir dateļu bumbiņas, dateles ar kakao vai kokosriekstu skaidiņām. Datelēs ir gan šķiedrvielas, gan vitamīni, kā arī minerālvielas, un tās rada sāta sajūtu.

Tāpat skolēnam līdzi var dot dažādus augļu un dārzeņu biezeņus, kam nav pievienots cukurs. Pēc konsistences tie ir līdzīgi smūtijiem, un tos var lietot pirms vai pēc sportiskām aktivitātēm.

Ja bērnam vienkārši gribas ko uzkost un līdz pusdienām vai vakariņām nav jāgaida pārāk ilgi, tad labi der augļi. Tos var iedot vienkārši līdzi nesagrieztus, vai arī sagatavot augļu salātus, kam klāt pievienoti rieksti vai sēklas sātīgumam.


Kā vēl viena uzkoda starp ēdienreizēm ir graudaugu vai augļu batoniņi, kuru sastāvā ir tikai dabīgais augļu cukurs vai pievienotā cukura daudzums ir salīdzinoši neliels.


Savukārt, ja atvase ir ļoti izsalkusi un pauze starp ēdienreizēm ir liela, tad launagam var līdzi dot makaronu salātus ar cieto sieru, zaļumiem, humusu vai tomātu pastu. Klāt var likt arī vārītu vai ceptu vistas fileju. Šādi salāti nesabojāsies dienas laikā un būs gardi arī auksti.

Arī dažāda veida augu izcelsmes piens un bezpiedevu jogurts var būt uzkoda starp ēdienreizēm. Augu piens, ja nav atvērts, var stāvēt istabas temperatūrā diezgan ilgi, savukārt bezpiedevu jogurtu gan nevajadzētu atstāt visu dienu somā. Jogurts labi garšos ar banānu vai citiem augļiem.

Foto: Artūrs Ķipsts, “Mammamuntetiem.lv”

Uzturs

18. Oktobris, 2019


Lasi vairāk