Svarīgākās uzturvielas, kas jāuzņem skolēnam smadzeņu darbībai un enerģijai

Tuvojas mācību gada beigas, sākas eksāmenu un kontroldarbu laiks. Nav noslēpums, ka šajā laikā skolēniem ir liels stress, satraukums un nervozitāte. Ir jāapgūst un jāatkārto liels informācijas apjoms.

Pareizs atpūtas un uztura režīms var palīdzēt veiksmīgāk tikt galā ar skolas mācību gada noslēguma grūtībām. Vairāk par pareizu uzturu stāsta sertificēta uztura speciāliste, “Rimi bērniem” eksperte Olga Ļubina: “Domāju, ka daudzi no mums zina un arī vēl no bērnības atminas, ka tumšā šokolāde uzlabo kognitīvās jeb domāšanas funkcijas. Atceros, ka mani klasesbiedri uz eksāmeniem gāja ar tumšās šokolādes tāfelīti rokā. Vai tiešām tā var palīdzēt koncentrēties? Par prieku saldummīļiem, varu apgalvot, ka tā tiešām ir!”

Tumšā šokolāde
Ir pierādīts, ka kakao pupās esošie bioflavonoīdi stimulē galvas smadzeņu darbību, uzlabo koncentrēšanās spējas un kognitīvās funkcijas kopumā, tāpēc tumšās šokolādes gabaliņš pirms pārbaudes darba palīdz koncentrēties. Jāuzsver, ka pozitīva iedarbība piemīt tikai tumšajai šokolādei. Jo lielāka tajā kakao koncentrācija, jo labāks ir vēlamais efekts. Turklāt ieteicams izvēlēties tumšo šokolādi ar mazāku cukura daudzumu. Tā gan būs arī rūgtāka.

Bagātiniet bērna ēdienkarti ar svaigiem zaļumiem, lai organismā nonāktu pietiekami daudz C vitamīna.

Omega 3 taukskābes
Galvas smadzeņu darbības nodrošināšanā aktīvi iesaistās polinepiesātinātās taukskābes, jo īpaši omega 3. Vairākos pētījumos novērots, ka regulāra zivju lietošana uzturā uzlabo kognitīvās spējas, mazina depresiju, kā arī pasargā no demences vecumdienās.
Bērni omega 3 taukskābes var uzņemt ar tādiem produktiem kā zivis, jūras produkti, valrieksti un linsēklas. Šie produkti uzlabos arī koncentrēšanās spējas.

Antioksidanti
Lai uzlabotu smadzeņu darbību, ēdienam var pievienot garšvielu, kas ir ļoti bagāta ar antioksidantiem, proti, kurkumu. Kurkumā esošie fenolu savienojumi uzlabo atmiņu un pasargā no neirodeģeneratīvām slimībām nākotnē.

Svarīgie vitamīni
Liela nozīme normālas nervu sistēmas darbības nodrošināšanā ir B grupas vitamīniem, kurus var uzņemt, lietojot uzturā graudaugus, riekstus, sēklas un pākšaugus.
Bagātiniet bērna ēdienkarti ar svaigiem zaļumiem, lai organismā nonāktu pietiekami daudz C vitamīna. Tas ir spēcīgs antioksidants. Šajos produktos ir arī folskābe, kas uzlabo un nostiprina nervu sistēmu.

Uzturs

28. Marts, 2019


Lasi vairāk