Eksperiments, kas izskatās pēc burvju trika

Izglītība • 19. Janvāris, 2023
Triks ar olām ir tāds, kas vienaldzīgu neatstāj nevienu, – vērts izmēģināt! Triku rāda “Rimi bērniem” bērnu lietu eksperti – Klāvs Smildziņš un viņa māsa Sāra.

Nepieciešams:

  • divi tualetes papīra ruļļi;
  • divas olas;
  • ūdens glāzes;
  • paplāte (der arī, piemēram, kurpju vai dāvanu kastes vāks).

Uzmanību! Rūpīgi noskaties video pamācību – ja triku pilda pareizi, olas paliks neskartas.

“Kad pirmo reizi pats izmēģināju šo eksperimentu, kur olas pēc sitiena iekrīt precīzi glāzēs, es biju pārsteigts – man tas likās kā burvju triks. Šķita, visloģiskāk būtu, ja arī olas aizlidotu pa gaisu, tāpat kā paplāte un tualetes papīra rullīši.

Taču olas maģiski iekrita ūdens glāzēs,” pieredzē dalās “Rimi bērniem” eksperts Klāvs Smildziņš.

Bērnībā ģimenes svētku reizēs viņš šo triku rādījis arī sanākušajiem viesiem, un visiem tas izraisījis pārsteiguma emocijas – it īpaši tāpēc, ka olas vienmēr palikušas veselas.

Kāpēc eksperiments strādā?

Klāvs ir izpētījis un paskaidro, kāpēc eksperiments izdodas. “Šajā eksperimentā darbojas viens no Īzaka Ņūtona kustības likumiem, kas raksturo spēka ietekmi uz ķermeņiem, – pirmais Ņūtona likums jeb inerces likums,” stāsta Klāvs. “Tā kā, atrodoties uz tualetes papīra ruļļiem, olas nekustas un uz tām neiedarbojas citi spēki, olas tur arī paliek.”

Sitot pa paplātes malu, tiek pielikts pietiekami stiprs spēks, lai olas izkustinātu papīra rullīšus.

Paplātes mala iekustina ruļļu apakšu, kas pēc tam kopā ar paplāti aizlido prom.

Izsitot olu balstu, īsu mirkli – nanosekundi vai divas – tās nekustas, jo uz tām neiedarbojas neviens spēks. Bet tad gravitācijas spēks velk olas taisni uz leju. Saskaņā ar pirmo Ņūtona likumu, tiklīdz olas sāk kustēties lejup, tās nevar apstāties. Ūdens trauks pārtrauc olu krišanu un saglabā tās neskartas. Smaguma spēka stumtās olas izraisa ūdens izšļakstīšanos.


Populārākie raksti