Mamma strādā. Vai bērns tāpēc būs nelaimīgs?

Izglītība • 21. Decembris, 2018
Māmiņas, atsākot darba gaitas, kad bērns vēl maziņš, nereti nomoka sevi ar vainas izjūtu. Vai bērns pārdzīvo mammas prombūtni? Kā tas viņu ietekmē? Par to stāsta psiholoģe, “Rimi bērniem” eksperte Iveta Aunīte.

Mammas izvēle
Kad jaunā māmiņa nolemj atsākt darba gaitas, tā ir viņas personīgā izvēle. Ikvienam savu izvēli vajadzētu izdarīt, pamatojoties uz savām vajadzībām un vēlmēm, nevis domāt, ko par to teiks citi. Protams, bērna labsajūta ir ļoti svarīga, taču tas, ka mamma ik dienas dosies uz darbu, nenozīmē, ka mazulis jutīsies slikti un būs nelaimīgs. Galvenais – nemocīties vainas apziņā, jo šādas emocijas neveido pozitīvas attiecības ne ar sevi, ne citiem.

Vainas apziņa neveido pozitīvas attiecības ne ar sevi, ne citiem.

Sniedz mīlestību, un būs labi
Ir novērots: ja bērna uzvedībā parādās kādi satraucoši momenti, piemēram, viņš naktīs redz murgus, mammas kā cēloni tam nereti saskata savu nodošanos darbam. Taču patiesībā arī nestrādājošu māmiņu mazuļi laiku pa laikam redz briesmīgus sapņus, veikalā krīt gar zemi un pieprasa kādu rotaļlietu vai reizēm izrāda agresiju, piemēram, pagrūž savu grupas biedru. Nav viena vienīga iemesla, ko mēs varētu uzskatīt par cēloni bērna nevēlamai uzvedībai vai emocionālajām reakcijām. Vai tiešām vienīgais vainīgais var būt sievietes vēlēšanās realizēt sevi profesijā un uzlabot finansiālo situāciju? Protams, nē. Mazam bērnam vissvarīgākais ir just mīlestību un rūpes, un, ja vecāki tās savam bērnam sniedz, tad mazulis necietīs, pat ja mamma būs nodevusies arī karjeras izaugsmei.

Mazam bērnam vissvarīgākais ir just mīlestību un rūpes, un, ja vecāki tās savam bērnam sniedz, tad mazulis necietīs, pat ja mamma būs nodevusies arī karjeras izaugsmei.

Atteikties no karjeras?
Diemžēl ne katra māmiņa, kas atsakās no karjeras, kļūst par “labu” māti. Sievietes, kuras ir pilna laika mājsaimnieces, dažkārt nebūt nejūtas laimīgas, atrodoties mājās, dažkārt viņas jūtas iesprostotas, bieži ir neapmierinātas un sliktā garastāvoklī. Šo mammas noskaņojumu bērns uztver. Ja mamma ar mazuli nespēlēsies ar prieku, arī bērns nejutīs prieku. Taču, ja mājas dzīve sagādā sievietei prieku un viņa laiku ar bērnu pavada radoši un ar entuziasmu, viss kārtībā – arī bērns tikai iegūs. Ir jāciena jebkura sievietes izvēle, ja vien tā viņai pašai sagādā prieku.

Ir jāciena jebkura sievietes izvēle, ja vien tā viņai pašai sagādā prieku.


Laimīgs par kopā pavadīto laiku
Kad mamma iet uz darbu un bērns tiek vests uz bērnudārzu vai atstāts ar auklīti, viņš izrādīs apjukumu vai nepatiku. Lai šķiršanos pārdzīvotu vieglāk, vecākiem jāsagatavo loģisks izskaidrojums, kur un kāpēc mamma tagad dodas un kāds labums no tā būs arī mazajam ķiparam. Piemēram, mamma dosies strādāt, lai mēs biežāk varētu izklaidēties, doties ceļojumā vai panašķēties. Savukārt pēc darba, lai kāds būtu nogurums, bērns būs laimīgs, ja viņam tiks veltīta mammas nedalīta uzmanība vismaz pusstundu. Māte, kas strādā ārpus mājas, var būt ļoti laba, ja atrod laiku rotaļām, draiskulībām un visāda veida aktivitātēm kopā ar bērnu. Bieži māmiņas, kas pa dienu strādā, ilgojas pēc savām atvasēm, tāpēc brīvajā laikā daudz uzmanības velta tieši bērniem. Attiecībās ar bērnu svarīga ir nevis kvantitāte, bet kvalitāte. Ja pieaugušais ir klāt ar visu sirdi un mīļumu, bērns izjūt šo attieksmi kā ļoti jauku un ir laimīgs.


Populārākie raksti