Vai zēnus un meitenes audzina vienādi?

Izglītība • 05. Septembris, 2018
Līdz apmēram piecu gadu vecumam nav būtiskas atšķirības, vai audzinām meiteni vai zēnu, bet vēlākā vecumā tomēr labi zināt dažas dzimumu īpatnības un ievērot tās. Par tām stāsta psiholoģe, “Rimi bērniem” eksperte Iveta Aunīte.

Spēja sadzirdēt
Šajā ziņā uzvar meitenes. Ja kaut ko lūdzam bērnam, tad meitenes mūs sadzird un biežāk ir atsaucīgākas. Ja vēlamies kaut ko palūgt zēnam, svarīgi pārliecināties, vai viņš mūs vispār dzird – aizrāvušies ar vienu lietu un koncentrējušies uz to, puikas var sliktāk sadarboties ar pieaugušajiem un vienaudžiem nekā meitenes. Zēniem vēlams izteikt īsu lūgumu, jo pat pieaudzis vīrietis spēj uzklausīt sakāmo, kas ietilpināts maksimums 25 vārdos. Gan ar meitenēm, gan zēniem līdz apmēram desmit gadiem vēlams runāt skaidri un konkrēti.


Draudzību veido atšķirīgi
Atšķirības vērojamas arī tajā, kā tiek veidota draudzība ar vienaudžiem. Zēniem šajā ziņā ir nedaudz vieglāk, jo viņi izvēlas rotaļu biedrus pēc interešu grupām. Zēnam ir draugs, ar kuru viņš spēlē futbolu, cits – ar kuru viņš konstruē “Lego”, vēl kāds, ar kuru dara blēņas. Ja kāds no draugiem neierodas skolā vai bērnudārzā, tā nav liela nelaime, jo var viegli pārslēgties uz citu nodarbi un nejusties viens.
Savukārt meitenes parasti izvēlas vienu sirdsdraudzeni, un, ja attiecībās parādās vēl kāda meitene, tas var radīt nopietnus pārdzīvojumus. Rodas konkurence un greizsirdība. Mammām var nākties bieži uzklausīt meitu pārdzīvojumus par nedienām draudzeņu vidū, tāpēc jāpalīdz tās risināt ar uzmundrinošu padomu.

Meitenes parasti izvēlas vienu sirdsdraudzeni, un, ja attiecībās parādās vēl kāda meitene, tas var radīt nopietnus pārdzīvojumus. Rodas konkurence un greizsirdība.



Meitenes spēlējas mierīgāk
Diemžēl pieaugušie reizēm nevietā slavē meitenes, bet zēnus rāj, neizprotot, ka runa nav par raksturu vai neaudzinātību, bet gan vienkārši par meiteņu un zēna dabu. Piemēram, meitenēm rotaļājoties vajag maz vietas. Pietiks ar istabas stūrī noliktu krēslu, lai viņas lieliski iedzīvotos, izveidojot gan pili, gan staļļus ar zirgiem. Pieaugušie ir laimīgi, jo kārtība nav izjaukta, un izsaka par to atzinību. Meitenes nav izdarījušas neko, tikai sekojušas savai dabai, un saņem uzslavu.
Līdzīgā situācijā zēni, uzsākot rotaļu, radīs vienu pili istabas stūrī, otru – pretējā kaktā, pa vidu būs ceļi, tilti un ierakumi. Viņi aizņems visu telpu. Pieaugušie šausmināsies par radīto nekārtību. Taču nerājiet zēnus par to, ka viņi ir zēni!

Diemžēl pieaugušie reizēm nevietā slavē meitenes, bet zēnus rāj, neizprotot, ka runa nav par raksturu vai neaudzinātību, bet gan vienkārši par meiteņu un zēna dabu.


Daži mīti un patiesības par meitenēm un zēniem
1. mīts: Meitenes ir paklausīgākas.
Patiesība: Nē, tikai agrīnā vecumā.
2. mīts: Zēni domā loģiskāk un labāk novērtē situāciju.
Patiesība: Meitenes to dara tikpat labi.
3. mīts: Zēni ir apdāvinātāki matemātikā.
Patiesība: Dzimumam šajā ziņā nav priekšrocību. Matemātika vai nu padodas, vai ne.
4. mīts: Meitenes ir jūtīgākas pret vidi, kurā dzīvo, jūtīgāk pārdzīvo ciešanas.
Patiesība: Nē, zēni tikai kautrējas vai baidās to parādīt.
5. mīts: Zēni ir agresīvāki.
Patiesība: Tikai 2–3 gadu vecumā.
6. mīts: Meitenes ir mazāk aktīvas.
Patiesība: Nē, tikai zēni izpaužas skaļāk un acīm redzamāk.
7. mīts: Meitenes ir mīlīgākas.
Patiesība: Bērnībā nav atšķirības.
8. mīts: Zēniem svarīgāk izpaust savas spējas.
Patiesība: Nē, zēni vieglāk pakļaujas spēcīgām personībām, meitenes biežāk pastāv uz savu.
9. mīts: Zēni ir radošāki.
Patiesība: Dzimumam šai ziņā nav nozīmes.


Populārākie raksti