Vecvecāku iesaistīšana bērnu pieskatīšanā. Kas jāņem vērā?

Izglītība • 22. Septembris, 2017
Vecvecāku klātbūtne bagātina bērna ikdienu. Nebaidies bērnu audzināšanā iesaistīt arī omi un opi, norāda “Rimi Bērniem” emocionālās labsajūtas un attiecību eksperte Iveta Aunīte.

Prasi pēc palīdzības
Ikdienas ritms var būt nogurdinošs un stresa pilns. Vecākiem, īpaši tiem, kuriem ir vairāk nekā viens bērns, laika plānošana nereti sagādā galvas sāpes. Kurš aizvedīs bērnus uz bērnudārzu, kurš aizies pakaļ? Kurš pēc skolas vecāko atvasi aizvedīs uz pulciņiem? Vēl bērnam jāpalīdz izpildīt mājasdarbus un jāpaskubina viņu sakātot istabu. Strādājošiem vecākiem nav viegli tikt galā ar visiem šiem uzdevumiem. Protams, apsveicami, ja tas izdodas pašu spēkiem, bet nebūt nav jākautrējas no tā, ja dažkārt lūdzam palīdzību bērnu vecvecākiem. Pat ja ikdienā nav nepieciešama kāda cita palīdzība bērnu pieskatīšanā, tad ciemošanās pie omītes un/vai opīša bērnam var būt īpašs notikums.

Jāraugās, lai vecāku un vecvecāku prasības pret bērniem būtu vienādas, lai nerastos situācijas, kurās pēc viesošanās pie vecmāmiņas un vectētiņa, mammai un tētim vairākas dienas jācenšas bērnus atgriezt „veselīgos rāmjos”.


Kādi ir plusi?
Vecvecāku iesaistīšana audzināšanā ir dabiska un vēlama. Vecvecāki bieži ir pacietīgāki un nobriedušāki par jaunajiem, viņi ir izdarījuši secinājumus par kļūdām, kuras bērnu audzināšanā un aprūpē neizbēgami pieļaujam visi, tāpēc kopābūšanas laiks ar mazbērniem var bagātināt visus ģimenes locekļus. Ne mazāk svarīgi, ka opītis un omīte, pieskatot savus mazbērnus, vecākiem kaut uz mirkli ļauj izbaudīt divvientulību. Arī pēc bērnu piedzimšanas māmiņa un tētis joprojām ir sieviete un vīrietis, un ir jauki, ja viņi netraucēti var to atcerēties un doties randiņā.


Noteikumi visiem vienādi
Protams, jāraugās, lai vecāku un vecvecāku prasības pret bērniem būtu vienādas, lai nerastos situācijas, kurās pēc viesošanās pie vecmāmiņas un vectētiņa, mammai un tētim vairākas dienas jācenšas bērnus atgriezt „veselīgos rāmjos”. Vecākiem vecvecāki par noteikumiem ir jāinformē. Būtu kļūda, ja vecvecāki pārlutinātu mazbērnus, atļaujot darīt to, ko mājās neļauj. Piemēram, būtu jāievēro gulētiešanas laiki un rituāli, ēšanas paradumi, kā arī citi noteikumi un pienākumi. Vissliktākais, ko var izdarīt kā pieaugušie, neievērot vecāku audzināšanas metodes, tās ignorēt un vēl piekodināt mazbērniem, ka viss jau vecākiem nav jāstāsta.


Ja tomēr nesanāk
Kad audzinām bērnus, visās vidēs - vienalga, bērns ir kopā ar mammu, tēti vai ar vecvecākiem -, svarīgi ievērot konsekvenci un skaidri un konkrēti formulētas prasības. Ja tās atšķirsies, bērns ne tikai iemācīsies manipulēt ar pieaugušajiem, bet arī kļūdaini savā priekšstatu sistēmā ierindos „labos pieaugušos” un „sliktos pieaugušos”. Ja vecvecāki atsakās ievērot vecāku audzināšanas paņēmienus, diemžēl tikšanās ar omīti un opīti nāksies ierobežot vai arī tās notiks vecāku klātbūtnē.


Kopā var priecāties
Audzināšana ir tikai viens no attiecību elementiem. Vai nav skaisti, ja paaudze, kas nu jau ir vecmammas un vectētiņa lomā, var iejusties arī bērna ādā un ļauties jautrām aktivitātēm kopā ar mazbērniem? Futbola spēle mauriņā, kopīga tortes cepšana, peldēšanās un citas jaukas nodarbes, ko var veikt vecvecāki ar mazbērniem, iepriecinās mazos, taču tajā pašā laikā var būt arī audzinošas. Līdz ar to laiks, kas tiek pavadīts ar omi un opi ir īpašs. Ko bērns vēl iemācās? Cienīt un novērtēt arī vecākas paaudzes cilvēkus.

Foto: Shutterstock


Populārākie raksti