Kā pareizi automašīnā pārvadāt suni un kaķi?
Daudziem mājdzīvniekiem, īpaši suņiem, braukšana automašīnā ir ikdiena, savukārt citiem tas sagādā lielu stresu un nepatiku. Tāpēc ir svarīgi zināt, kā pareizi pārvadāt savus mājdzīvniekus, lai ceļojums nebeigtos ar nepatīkamiem piedzīvojumiem mīlulim un pašam.
Jāņem vērā, ka, pārvietojoties automašīnā, mājdzīvnieka drošība ir katra saimnieka atbildība. Piemēram, automašīnai strauji bremzējot, nepareizi pārvadāts dzīvnieks var ne tikai gūt traumas pats, bet traumēt arī automašīnas pasažierus. Ar Ministru kabineta noteikumiem par dzīvnieku pārvadāšanu vieglajā automašīnā var iepazīties likumā “Dzīvnieku pārvadāšanas noteikumi”, lai gan noteikumi, kas nosaka tieši mājdzīvnieku pārvadāšanu, ir visai skopi.
Suņi
Suņi bieži vien ir tie, kuriem pārvadāšana automašīnā nav liels pārdzīvojums, ja suns radināts jau no mazotnes. Tomēr ne visiem suņiem braukšana ir priecīgs un pozitīvs notikums, daļai suņu tas ir liels stress, suņi mēdz pat vemt. Ja tas tā notiek ar pieaugušu suni, šo problēmu risināt būs daudz grūtāk – tikai ar lielu, pacietīgu darbu. Ja zini, ka dzīvnieks turpmāk būs kopā ar ģimeni ikdienas gaitās, kas ietvers kopīgus izbraucienus, vēlams suni jau no mazām dienām radināt pie pārvietošanās automašīnā. Palīdzēs pozitīvi stimuli un drošības sajūta – sākt ar īsiem braucieniem, nodrošināt ērtu vietu, paņemt līdzi mīļāko mantiņu vai apbalvot suni ar kārumu pēc iekāpšanas auto un brauciena beigās, lai turpmāk šī nodarbe saistītos ar pozitīvām sajūtām.
Suņiem šobrīd plašā klāstā pieejamas speciālas siksnas un iemaukti, kurus var piesprādzēt drošības jostu stiprinājuma vietās, kā arī automašīnām paredzēti pārvadāšanas būri un somas mazāka izmēra suņiem. Daudzi saimnieki pieraduši pārvadāt maza izmēra suņus, piemēram, turot tos klēpī, pat paši atrazdamies pie stūres. Viss ir labi līdz brīdim, kad rodas nepieciešamība strauji bremzēt vai atgadās kaut vai neliels negadījums, kura laikā atveras gaisa spilveni, un tas var kļūt bīstami gan sunim, gan pašam saimniekam. Lieli suņi bieži tiek pārvadāti automašīnu aizmugurē vai bagāžas nodalījumā; tādā gadījumā ieteicams šo auto daļu norobežot ar sietu vai speciāli tam paredzētu režģi. Liela izmēra un gados vecākiem suņiem, kam ir locītavu problēmas, var būt grūtības ar ielēkšanu auto. Šīs problēmas risināšanai ir pieejamas speciālas rampas, pa kuru suns var bez straujām kustībām un atviegloti iekāpt auto. Jebkurā gadījumā drošība pirmajā vietā, tādēļ parūpēsimies gan par sevi, gan suņa drošību auto!
Kaķi
Lai kaķim būtu komfortabla braukšana un nesamestos slikta dūša, izvairies no straujas auto kustības uzsākšanas un bremzēšanas, kā arī straujas pagriezienu veikšanas. Tāpat pirms pārbrauciena būtu ieteicams kaķi nebarot. Ja kaķim tomēr kļūst slikti, lieto medicīniskos preparātus, kurus ieteiks vetārsts. Centies mašīnas salonā uzturēt istabas temperatūru, izvairies no caurvēja un lieto gaisa kondicionētāju, ja tas nepieciešams (īpaši karstajā gada laikā). Ja brauciens ilgst vairāk nekā 10 stundas, noteikti padomā par pieturvietu. Kaķim vajadzētu dot iespēju izstaigāties, paelpot svaigu gaisu, kā arī apmeklēt tualeti – braucošā mašīnā kaķis to nedarīs.
Visdrošāk kaķi pārvadāt tam paredzētā konteinerā. To var novietot uz grīdas pie kājām, zonā starp priekšējiem un aizmugurējiem sēdekļiem, vai, visdrošākais variants, – nofiksēt konteineru ar drošības jostām uz automašīnas aizmugurējā sēdekļa. Konteiners jānovieto ar skatu braukšanas virzienā. Ieteicams būtu šajā konteinerā ieklāt matraci vai sedziņu, uz kuras kaķis guļ arī mājās – tas radīs kaķim papildu drošības sajūtu. Ja kaķis pārvadāšanu konteinerā uztver agresīvi vai paniski baidās atrasties šādā konteinerā vai somā, alternatīva ir kaķi piesprādzēt ar speciālu kakla siksniņu (nopērkama zoopreču veikalos) pie aizmugurējā sēdekļa. Šādā gadījumā kaķis jāievieto guļvietā ar paaugstinātām malām, lai viņš nesavainotos ar priekšmetiem, kas atrodas auto salonā, kā arī lai pasargātu jūsu auto sēdekļus no asajiem nagiem un spalvas.
Nekad neliec dzīvnieku bagāžniekā – kaķim tur var būt grūti elpot, un nebūs iespējams sekot līdzi dzīvnieka pašsajūtai brauciena laikā. Nepārvadā kaķi, turot to rokās: jebkurš kaķis var pēkšņi sabīties un šādā situācijā noteikti izrausies no saimnieka rokām, savainos to un, ja būs iespēja, aizmuks. Tas ir bīstami ne tikai pašam kaķim un pasažieriem, bet arī drošībai uz ceļa kopumā – kaķis var stresā pamukt zem auto pedāļiem, un tad turpmākā situācija jau ir neprognozējama.
Kas vēl jāņem vērā?
Ļoti būtiski ir neaizmirst par dzīvnieka komfortu, labsajūtu un veselību kopīgu braucienu laikā. Obligāts nosacījums ir ūdens pieejamība, sevišķi sunim; būtiski par to ir padomāt vasaras sezonā, kad nepieciešamība pēc ūdens daudzuma ir lielāka.
Galvenie principi, kuri būtu jāievēro, pārvadājot dzīvnieku
1. Braukšanai ar dzīvnieku autosalonā jābūt drošai gan autovadītājam, gan pasažieriem. Dzīvnieka uzvedība bieži vien nav prognozējama, nereti tā var izraisīt avāriju, tāpēc jāievēro visi drošības pasākumi dzīvnieka pārvadāšanai un nedrīkst ļaut dzīvniekam staigāt pa automašīnas salonu.
2. Dzīvniekam braukšanas laikā jājūtas drošībā un komfortabli. Jānodrošina viss, lai tas nevarētu izlēkt no automašīnas un aizbēgt. Jānodrošina dzīvniekam iespēja padzerties un apmeklēt tualeti, kā arī kāds našķis.
3. Ieteicams līdzi ņemt arī dzīvnieka veterināro pasi.
4. Nekad neatstāj dzīvnieku vienu auto salonā siltajā laikā, jo pietiek ar 10 minūtēm, lai automašīnas salons uzkarstu un radītu siltumnīcas efektu, kas var nopietni apdraudēt dzīvnieka veselību un pat dzīvību.
5. Ideāli, ja uz auto aizmugurējā sēdekļa kopā ar mājdzīvnieku brauc arī kāds no saimniekiem. Tas radīs papildu drošības sajūtu un nomierinās mīluli, turklāt saimnieks varēs pastāvīgi sekot līdzi dzīvnieka pašsajūtai brauciena laikā.
Dzīvnieka pārvadāšana vienmēr ir saistīta ar zināmām neērtībām, tomēr atceries, ka dzīvnieks nav vienkārši bagāža, kura jānogādā no punkta A uz punktu B. Dzīvniekam šāds ceļojums ir papildu stress un pārdzīvojums. Tāpēc esi ar viņu kopā un centies nodrošināt maksimāli komfortablu ceļojumu, lai kopīgie braucieni sagādātu prieku gan pašam, gan četrkājainajam draugam!
Veterinārārste Anete Kalniņa un felinoloģe Aija Nuķe
Rimi Mājdzīvniekiem ekspertes
Attēla avots: pexels.com