Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Kāpēc svarīgi reaģēt ātri, ja mīlulim ir nieru problēmas?

Mājdzīvnieku labsajūta • 03. Aprīlis, 2020
Acīgs saimnieks mīluļa veselības problēmas noteikti pamana pēc diviem simptomiem – sliktas apetītes un problēmām nokārtoties. Diemžēl urīnceļu slimības ir viltīgas, tāpēc problēmu saimnieks mēdz uzķert pēdējā brīdī…

Sešus gadus vecais kaķis Patriks regulāri dodas āra pastaigās. Pēc kādas no tām Patriks atgriezās mājas ar skaļu, izmisīgu ņaudēšanu…

Varbūt kaķis bija trāpījies ceļā kādai mašīnai? Nekādu ārēju traumu Patrikam nebija, taču kliegšana nerimās. Īstais panikas iemesls atklājās klīnikā…

Tagad Patrikam vairākas reizes dienā jālieto antibiotikas un jāēd speciāla kristālus šķeļoša barība. Iespējams, simptomus varēja novērot jau agrāk, taču ikdienā kaķis nokārtojas ārā, savukārt mājās Patrika kastīte atrodas pagrabā… un saimnieki nestāv blakus čurājošam kaķim.

Problēmas urīnpūslī kaķiem var rasties no nekvalitatīvas sausās barības, ūdens trūkuma organismā vai nieru slimībām. Tāpat iekaisums urīnceļos var veidoties stresa ietekmē, taču tas ne vienmēr būs saistīts ar kristālu veidošanos.

Liekais svars dzīvniekam samazina gļotādas aizsargspējas, tādēļ vieglāk veidojas iekaisums. Patrika gadījumā simptomus novērot praktiski nevarēja.

Ja kaķim ir kāda no šīm pazīmēm, nekavējoties jādodas uz klīniku – diemžēl urīnceļu nosprostojums dzīvniekam var būt letāls. Ja Patrikam pietika ar katetra ievietošanu un urīnpūšļa skalošanu, tad Titai nācās gulties uz operāciju galda…

Ļoti iespējams, ka Titai iepriekš bijis pārslimots urīnceļu iekaisums, kas nav pamanīts. Suņu gadījumā urolīti jeb urīna akmeņi visbiežāk veidojas tieši meitenēm viņu anatomijas dēļ– urīnizvadkanāls ir īss un plats, tādēļ ir lielāka iespēja, ka āra vides mikroflora nonāks urīnpūslī.

Urīnceļu problēmām vairāk pakļauti spanieli, pūdeļi un miniatūrie šnauceri, taču problēma var piemeklēt jebkuru suni. Bieži vien akmeņu veidošanos urīnā vienkārši nav iespējams prognozēt, taču saimnieks var ievērot piesardzības pasākumus.

Pirmkārt, kvalitatīva sausā barība – bez krāsvielām un ar pietiekamu olbaltumvielu daudzumu. Otrkārt, brīvi pieejams tīrs ūdens. Īpaši tas attiecas uz kaķiem, kuri ēd tikai sauso barību un neuzņem pietiekami daudz ūdens.

Vēl viena nianse kaķu saimniekiem – parūpēties par kastītes higiēnu - tīrot to obligāti reizi dienā.

Jāatceras, ka problēma sunim vai kaķim var atkārtoties arī pēc akmeņu izņemšanas vai kristālu šķīdināšanas. Tādēļ saimniekam jābūt ļoti vērīgam.


Populārākie raksti