Latvijas dzīvnieku patversmes ir mūžīgā darba dunā, un jauni suņi tur nonāk ik dienu. Suņa iegāde ir nopietns lēmums, ko nevar veikt impulsīvi, tas nāk ar lielu atbildību pret dzīvnieku. Dzīvnieks ir dzīvība, kas jāsargā, un tam jānodrošina iespējami labākie apstākļi. To visi zina un saprot, bet tāpat patversmēs nonāk suņi, kuru saimnieki par tiem nav spējuši parūpēties. Pirms sev izvēlies suni no patversmes, pārdomā sekojošas lietas!
Laiks
Suņa aprūpe prasa zināmu daļu tava personīgā laika, bet patversmes suns to var prasīt vēl vairāk. Var gadīties, ka tev būs sunim ilgstoši jāvelta vairāk savas nedalītas uzmanības, lai tas jaunajās mājās justos patiešām droši. Suņi, kas reiz nodoti vai zaudējuši savu saimnieku nelaimē, ir piedzīvojuši traumu, un vēlreiz uzticēties var nenākties nemaz tik viegli.
Finanses
Jebkurš suns nozīmē arī lielus finansiālos izdevumus. Īpaša iekrājumu daļa ir jāatliek veterinārajiem izdevumiem, jo patversmē uz vietas ne vienmēr ir uzreiz skaidrs, kas “lācītim vēderā”. Ja ģimenē uzņem suni senioru, jārēķinās, ka tā dzīves norietā vetārsta apmeklējumi var būt biežāki.
Apmācība
Pārmācīt suņa uzvedību vai vienkārši tam iemācīt uzvesties sociāli pieņemami jau pieaugušā vecumā ir grūtāk, nekā darot to no kucēna ķepas. Apmācība var nākt viegli, tad vari piedzīvot sakāvi, jo kāda tev nezināma situācija sunī izceļ noteiktas uzvedības īpatnības, un lielais darbs atkal ir jāsāk no gala. Tas var būt viļņveidīgs process, noteikti ilgtermiņa, bet pilnībā tā vērts.
Citi mājdzīvnieki
Ja tev jau ir citi mājdzīvnieki vai nākotnē plānot papildināt savu mājdzīvnieku pulciņu, obligāti patversmē izjautā, kā šis suns reaģē uz citiem dzīvniekiem, kā arī, iepazīstoties ar suni, to rūpīgu vēro. Tu drīksti palūgt ar šo suni doties pastaigā un līdzi paņemt vēl citu patversmes suni, lai paskatītos, kā notiek abu suņu savstarpējā komunikācija.
Bērni
Ja tev ir bērni vai tādus plāno, ievāc visu iespējamo informāciju par šī suņa attiecībām ar bērniem. No bērna atteikties nevar, bet atdot suni atpakaļ patversmei būs liels trieciens sunim, kas var novest pie tā, ka tas nekad vairs neuzticēsies cilvēkiem.
Iepazīšanās
Suni brauc iepazīt atkārtoti, lai tas jau savlaicīgi pierod pie tavas klātbūtnes, un novēro katru šī suņa reakciju uz tevi. Vai suns vēlas ar tevi komunicēt? Vai suns negriež prom galvu, kad to mīļo? Vai suns ir priecīgs, tevi atkal ieraugot, pat ja tuvojies tam, kad suns atrodas ārpus sava voljēra? Pārvākšanās sunim jau būs gana liels šoks, un labāk, ja jaunajā vietā tam būs vismaz viena pazīstama seja.
Dzīvojamā platība
Izvēlies sunim piemērotu dzīvojamo platību! Lieliem suņiem nav jādzīvo dzīvoklī. Tāpat dzīvoklis nav piemērota vieta garspalvainiem suņiem vai suņiem ar pavilnu.
Lai arī mēs visi vēlamies priecāties par suņa kucēna fāzi, tomēr dod iespēju arī vecākiem suņiem! Viņi patiesi nav ne ar ko sliktāki par jaunajiem. Manā ģimenē ir divi pieņemti suņi. Vecāko suni iepazinu, kad viņai bija 5 gadi, un pirms manis viņai bija vēl trīs citi saimnieki, kas it kā nekādi ar viņu netika galā. Tagad viņai ir jau 13 gadu, un es nevarētu vēlēties sev labāku pirmo suni. Viņa ir mierīgākā no visām četrām suņu meitenēm un bez īpašas apmācības klausa mani uz vārda. Tā laikam notiek, kad īstais suns satiek īsto saimnieku. Mans trešais suns ir no patversmes, un viņu es ieaicināju mājās, kad viņai bija tikai 2 mēneši. Kāds viņu bija atstājis pie miskastēm, un tā viņa nonāca patversmē. Lielisks suns, ārkārtīgi mīļa un dzīvespriecīga!
Es nekad neesmu nožēlojusi savu lēmumu pieņemt patversmes suni vai tādu, ko saimnieks vairs nevar paturēt, jo suns ir prieks un laime. Suņi ik dienu man sniedz kaut ko tādu, ko par naudu nevar nopirkt. Viss man ieguldījums viņās atgriežas ar uzviju, jo suņi ir uzticamākie draugi, kādus var vēlēties.
Dod iespēju!