Normunds Baranovskis

Gaļas marinēšanas padomi

Padomi • 18. Jūnijs, 2019
Gatavojot šašliku, esam pieraduši gaļu pirms tam iemarinēt. Taču ir zemes, kur visu dara pavisam citādāk. Gaļu pirms tam izcep uz grila un tikai pēc tam pievieno marinādi. 

Parasti tā ir liellopa, meža vai jēra gaļa. Sarkano gaļu, kā zināms, var ēst arī jēlā veidā, tāpēc šīs gaļas nemarinē pārāk ilgi, vai nemarinē vispār. Taču šoreiz pastāstīšu tieši par gaļas marinēšanu. Kādas gaļas marinēt un kas marinādei jāpievieno, lai gaļa izdotos mīkstāka, un savukārt, kas būtu jāpievieno, lai tā kļūtu zeltaina.

Pirmais, kas tev jāsaprot, lai gaļa izdotos garda: kādu gaļas gabalu marinēsi. Ja izvēlēsies liesus gabalus, filejas vai karbonādi, gaļu iesaku marinēt eļļainās marinādēs, lai gaļa uz grila ceptos, nevis sildītos. Eļļainās marinādes tiek gatavotas no eļļas, garšvielām, cukura, sāls un neliela daudzuma skābas sulas, piemēram, citrona sulas vai mazliet garda etiķa. Ļoti labu marinādi filejām var pagatavot no majonēzes, jo majonēze cepšanas procesā rada tādu kā aizsargapvalku un tādejādi neļauj gaļai kļūt sausai. Tāpat arī majonēzē esošie cukuri, skābums un eļļa šašlika gaļu ļauj apcept perfekti zeltainu.

Pirms marinē gaļu, iesaku marinādi pagatavot atsevišķā traukā un nogaršot, pirms to sajauc kopā ar gaļu. Ieteikums no manas puses: ja gaļu marinēsi vismaz 12 vai vairāk stundas, marinādes garšu vajadzētu taisīt tādu, lai to varētu “ēst tāpat ar karoti”. Tas nozīmē, lai marināde nebūtu par sāļu, asu vai skābu. Bet, ja gatavo ātro marinādi, gadījumā, kad cepsi gaļu jau pēc 1 - 2 stundām, tad vari marinādes garšas nedaudz pastiprināt - pārspīlēt. Tu droši vari pievienot vairāk citrona sulas vai čili, ar sāli gan nepārspīlē, jo visticamāk gaļa nepaspēs pārmarinēties tik īsā laikā.

Gatavojot taukainākos gabalus, šķiņķus, lāpstiņas, spārniņus vai ribiņas, marinādei vari izmantot piena produktus, ūdeni, buljonu, tomātu mērces vai citas ne tik taukainas marinādes. Šādās marinādes gatavojot ir jāatceras, ka gaļa jāpārklāj ar marinādi pilnībā. Tāpēc, lai pagatavotu, piemēram 1 kg gaļas, marināde būs jāpagatavo vismaz 400 ml, lai tā pilnībā nosegtu gaļu. Vēl iesaku gaļu marinādē atstāt zem sloga vai, ja mājās ir vakuuma mašīna, pagatavot gaļu un to ievakuumēt.

Lai gaļa iegūtu patīkamu skābenu garšu un kļūtu mīkstāka un irdenāka, iesaku pievienot marinādei etiķi, citrona vai laima sulu. Ideāls skābums ir arī tomātos un rabarberos. Gaļa ir jāmarinē vismaz 12 – 36 stundas, ja marinēsi ilgāk, var atgadīties, ka gaļa jau būs pārmarinēta, bet tas, protams, ir atkarīgs no tā, cik daudz skābuma pievienosi.

Tikpat labi marinādei vari pievienot nedaudz citronskābes un cukura. Cukurs un piena produkti būs tie, kuri šašlikam palīdzēs iegūt patīkamo zeltaino nokrāsu. Tāpēc droši katrai marinādei iesaku nedaudz pievienot salduma: cukura, medus, sīrupa vai piena produktu. Tāpat atceries, ka dabīgajās sulās arī ir cukuri, piemēram ananāsu, ābolu, persiku, bumbieru un citās sulās.

Ja vēlies izmēģināt dažas interesantas marinādes, iesaku izmēģināt šīs:

Kajēnas piparu un čili marināde

Iesaku šo marinādi izmantot filejām un karbonādes gabaliem, bet tas, protams, ir tikai ieteikums, tā lieliski garšos arī ar pārējiem gaļas gabaliem

Sastāvdaļas:

  • 1,5 kg gaļas
  • 400 g Hellmann`s original majonēzes 1,5 ēd. k. RimiKajēnas pipari
  • 5 daiviņas ķiploka (rīvētas)
  • 4 ēd. k. citrona vai laima sulas

Pagatavošana: Sajauc marinādi, sagriez gaļu un sajauc kopā. Noturi gaļu vismaz 12 stundas marinādē

Medus un balzamiko marināde

Ideāla marināde vistas šķiņķīšiem un spārniņiem

Sastāvdaļas:

  • 1,5 kg gaļas
  • 2 ēd. k. tomātu pastas 4 ēd. k. melnā balzamiko etiķa
  • 1 tējk. sāls
  • 1 ēd. k. medus
  • 1 sauja bazilika
  • 1 ēd. k. kūpinātas paprikas pulvera
  • 1 ēd. k. svaigi
  • maltu piparu
  • 200 ml ūdens

Pagatavošana: Sajauc marinādi un nedaudz pasildi, lai tā nedaudz iebiezinās, atdzesē. Liec tajā marinēties gaļu uz vismaz 12 stundām


Populārākie raksti