Normunds Baranovskis

Izsmalcinātā un spēcinošā liellopa gaļa

Padomi • 19. Marts, 2020
Pateicoties lieliskajām garšas īpašībām liellopa gaļa tiek augstu vērtēta. Tā ir piemērota gan vienkāršākiem ēdieniem ikdienā, gan ekstravagantākām receptēm svētkos. 

Daudzi iecienījuši liellopa strogonovu un gulašu – ēdienus ar bezgalīgu variāciju daudzumu, kur īpašu niansi pievieno teju katrs pavārs. Citi novērtē mājās gatavotu burgeru ar liellopa malto gaļu vai slaveno itāļu sautējumu Osso Bucco no jaunlopa stilba šķēlēm ar kaulu. Tikmēr īsteni gardēži labprāt ļauj sevi kārdināt ar nobriedinātas liellopa gaļas steiku.

KĀ IZSKATĀS UN GARŠO NOBRIEDINĀTA LIELLOPA GAĻA?

Lai pastiprinātu liellopa gaļas garšu, parasti pirms pārdošanas tā tiek nobriedināta, noteiktu laiku turot to speciāli regulētā temperatūrā. Šajā procesā gaļā esošie enzīmi sašķeļ saistaudus, tāpēc gaļa kļūst maigāka un garšīgāka.

Sausi nobriedinot gaļu, tai piekļūst gaiss, samazinot šķidrumu gaļā. Tā rezultātā tiek iegūts īstais liellopa gaļas aromāts un garša, kas diemžēl nav raksturīga mitri nobriedinātai gaļai. Ilgstoši briedināta gaļa iegūst arī umami jeb piekto garšu, kas atgādina Parmas sieru vai nogatavinātu cūkgaļas bekonu. Laba liellopa gaļa ir daudz tumšāka par cūkgaļu – tumši sarkanā krāsā un ar dzeltenīgiem taukiem. Jo sarkanā krāsa intensīvāka, jo ilgāk gaļa briedināta.

KĀ CEPT NOBRIEDINĀTAS LIELLOPA GAĻAS STEIKU?

Nobriedinātu liellopa gaļu nevajag marinēt un nav jābaidās arī no treknāka gabala, jo cepot tauku slānītis izkusīs un gaļa kļūs sulīgāka un ļoti aromātiska.

Vislabāk steiku cept kārtīgi sakarsētā čuguna pannā ar biezāku pamatni vai citā biezākā pannā.

Uzkarsējiet nedaudz eļļas un lieciet tajā steiku. Jācep 2–3 minūtes no katras puses, apgriežot tikai vienu reizi. Gatavo steiku pārkaisiet ar jūras sāli un svaigi maltiem pipariem. Pēc cepšanas gaļai pāris minūtes jāļauj atpūsties zem folijas pārklāja – tas palīdzēs saglabāt bagātīgo garšu, mīkstumu un sulīgumu.

Gaļu pasniedziet kopā ar ceptiem kartupeļiem, dārzeņiem, piparu mērci un citām sastāvdaļām pēc savas gaumes. Visu liellopu nevar gatavot vienādi – katram ēdienam jāizvēlas piemērotākais gaļas gabals. Mīkstākos gabalus pagatavosiet ļoti ātri, bet ir arī tādi, kuru izcilā garša atklājas vien pēc stundām ilgas sutināšanas zemās temperatūrās.

KĀ UZGLABĀT LIELLOPA GAĻU?

Vispareizāk liellopa gaļu uzglabāt ledusskapja apakšējos plauktos, tālāk no gataviem ēdieniem. Ja gaļu iegādājaties slēgtā iepakojumā, tā šādi arī jāuzglabā. Parasti sveramā maltā gaļa būtu jāpagatavo iegādes dienā, bet veselus gabalus var uzglabāt 2–3 dienas. Ja gaļas pagatavošana tiek atlikta, to labāk ievietot saldētavā, kur liellopa gaļa var glabāties pat pusgadu. Bet, ja gaļa jau vienreiz atkausēta, tad gan to vairs nedrīkst likt atpakaļ saldētavā.


Populārākie raksti