Mārcis Mitrevics

Hosē no Alentežo

Padomi • 02. Novembris, 2020
Hosē (Jose) Piteira jau 13 gadu vecumā vīna dārzā palīdzēja savam krusttēvam - harizmātiskajam Hosē Amantes kungam – izgatavot vīnus, vadoties no senākajām, pirms diviem tūkstošiem gadu romiešu ieviestajām tradīcijām, uzzinot no krustēva visus šīs senās mākslas noslēpumus. Senās, pēc romiešu pamācībām gatavotās amforas, jeb talhas ir Alentežo (Alentejo) vīna oriģinalitātes apliecinājums un tā vizītkarte.

Pēc vidusskolas beigšanas Hosē iestājās militārajā akadēmijā, sev uzstādot par dzīves mērķi armijas virsnieka karjeru. Kaut ticis līdz leitnantam, Hosē tomēr atskārta, ka ilgas pēc zemes, āres un neierobežotās brīvības, lauksaimniecības dzīves kņadas un katra pagatavotā vīna piliena aicinājums runā skaļāk. Lēmums nebija viegls, taču tā pavisam laimīgs viņš jutās tikai tad, kad atgriezās dzimtajā Alentežo rajona Amarelehas (Amareleja) ciematā. Militārā karjera bija dzīves skola, kas uzlaboja viņa vadības prasmes, atbildības sajūtu un organizatorisko kompetenci – īpašības, kas ļāva viņam ātri kļūt par dinamisku un veiksmīgu lauksaimniecības uzņēmēju. Jā, lauksaimniecības tās plašākajā nozīmē.

Kaut vīnogulāji un vīns vienmēr ir bijuši Hosē vēlmju pašā centrā, taču paralēli viņa saimniecība ir arī galvenais olīveļļas, meloņu, graudaugu un dažu veidu mājlopu audzētājs un ražotājs Amarelehā. Vēl viens Hosē Piteiras un viņa sievas Paulas lepnums ir mazītiņš restorāniņš, kas iekārtots blakus amforu pagrabam vēsturiskā un simboliskā kultūras telpā, kas 19. gadsimta beigās jau bija kokgriezumiem izgreznota vīna darītava. Šeit 1940. gadā sāka darboties Amarelehas brīvdabas kino, kurā tika pasniegts vīns un saldumi, bet 1990. gadu beigās tika atvērta piemīlīga beķereja. Šīs saldumu paradīzes dvēsele ir Paula, Alentežo virtuves virtuoze, kas aizrauj visus, kas te iegriežas. Šeit pieejami īsti kulinārijas brīnumi, gan senās tradīcijās gatavots baltvīns, gan sulīgais sarkanvīns, ko jūs varat piepildīt kausā pa tiešo no talhas krāna un laimīgā dienā sastapt pašu Hosē Piteiru, kurš pats gatavo īpašās smalkmaizītes, kuru recepte tiek turēta noslēpumā. Šo vietu apmeklē neskaitāmi viesi, ieskaitot spāņus, kas speciāli šī gastronomiskā piedzīvojuma dēļ šķērso robežu un pēcpusdienā sākt ierasties Piteiras beķerejā, lai… baudītu.

Pašlaik papildus sava uzņēmuma vadīšanai Hosē Piteira ir vēsturiskā vietējā lauksaimniecības kooperatīva ģenerāldirektors, savukārt viņa partneris un bērnības draugs Manuels Bio ir kooperācijas prezidents, kurš ir atbildīgs par visu ražoto vīnu un citu lauksaimniecības produktu pārdošanu. Šis veiksmīgais duets - Hosē Piteiras ražošanas vadības meistarība un Manuela Bio pārdošanas vadības prasmes ir radījusi progresējošu uzņēmumu, kas veicina ne tikai šī lauku reģiona uzplaukumu, bet piedāvā darbu reģiona jauniešiem un visiem vietējiem lauksaimniekiem. Alentežo, salīdzinot ar mūsu zemi, ir kā kāds tālu no centra vēl pastāvošs, bet iedzīvotāju skaita ziņā sarūkošs ciematiņš kādā Latvijas dziļākajā nomalē, ko Tu pats personīgi zini. Diemžēl šis attālais Portugāles dziļo lauku nostūris pēdējās desmitgadēs ir ticis strauji pamests, iedzīvotājiem, īpaši jauniešiem, dodoties uz lielpilsētām. Šobrīd veiksmīgā kooperatīva galvenā pievienotā vērtība ir Alentežo iedzīvotāju pašnovērtējuma celšana un savas zemes patriotisma izkopšana. Šī attālākā Portugāles lauku vīna pieejamība Rimi Vīna dārzā ļauj arī mums priecāties par senajās tradīcijās gatavotiem autentiskiem un oriģināliem vīniem, kā arī ne vairāk, ne mazāk, bet tiešā veidā atbalstīt kāda ciematiņa eksistenci.

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti