Edgars Sanders
Rimi Gardēdis - Edgars Sanders

Vegānu restorāns mājās

Padomi • 13. Septembris, 2021
Gatavošana mājās atšķiras no gatavošanas restorānā, taču tas nenozīmē, ka gatavot restorānā ir grūtāk – patiesībā pat vieglāk. Restorāni apkalpo simtiem cilvēku dienā, un katrai ēdiena porcijai jābūt svaigai, garšīgai un ātri gatavai.

Viss noslēpums ir sagatavēs: restorānā ēdiens tiek likts kopā kā no Lego klucīšiem. Ienākot pasūtījumam, pavāram ir tikai jāuzsilda mērce un iepriekš pagatavotās piedevas vai jāuzcep galvenā sastāvdaļa – zivs gabaliņš vai kāda kotlete, un ēdiens ir gatavs 15 minūtēs. Mājās iesaku darīt tāpat – gatavot jau divas dienas iepriekš, nevis visu uzreiz trīs stundas, pirms ierodas viesi, un pēc tam tikpat ilgi uzkopt virtuvi, kas izskatās pēc karalauka.

Lai gatavotu kā restorānā, dažiem produktiem krājumos jābūt vienmēr. Viens no augu valsts garšas pamatiem ir rauga pārslas, kas ēdienam un īpaši mērcēm dod sieraino, riekstaino umami garšu. Pa rokai noteikti jāglabā vismaz viena Indijas riekstu paciņa. No Indijas riekstiem var pagatavot krēmu, kas līdzīgs vienai no galvenajām sastāvdaļām latviešu virtuvē – krējumam, vai apcept un pievienot, piemēram, stir-fry ēdieniem, iegūstot patīkamu, maigu garšu. Čili pārslas ir viena no svarīgākajām garšvielām manā virtuvē – tās pievienoju gandrīz katram ēdienam. Pat ja neesi asu ēdienu cienītājs, šķipsniņa čili pārslu dos patīkamu siltumu un pastiprinās garšas. Esmu iecienījis arī burkānus, papriku, cukīni un sīpolus. Tas ir perfekts kombo tortiljām, dārzeņu sacepumiem vai stir-fry ēdieniem.

Jebkuras garšas noslēpums ir pats produkts. Augstas klases restorānos ar labiem produktiem bieži neko daudz nedara. Garšīgam produktam, kas nācis no pašu zemes, daudz garšvielu nevajag. Arī gatavojot mājās, iesaku pēc iespējas meklēt vietējos produktus vai audzēt tos pašam. Produktam jābūt kvalitatīvam, svaigam, tad ne tikai garšas būs labākas, bet arī samazināsies darba laiks virtuvē.

Cilvēks ēd arī “ar acīm”, tāpēc labos restorānos ēdiens tiek pasniegts interesantos traukos vai neparasti garnēts. Lai gan es piekrītu, ka ēdienam ir jāizskatās labi, tomēr neieteiktu pārāk satraukties par tā noformēšanu. Ja ēdiens ir garšīgs un labi pagatavots, tas būs skaists pats par sevi. Ja tomēr vēlies palutināt viesus ar garnētu cienastu, iesaku rotājumus pagatavot no tām pašām sastāvdaļām, no kurām gatavots ēdiens, lai garšas harmoniski savienotos.

Un, protams, mērces. Ledusskapī bez kečupa un majonēzes vienmēr jābūt vismaz trim dažādām mērcēm. Man tās ir sojas vinegreta mērce salātiem, kāda pesto veida mērce zupām vai ceptiem dārzeņiem un sriracha asumiņam. Mērce, manuprāt, ir galvenā ēdiena sastāvdaļa, jo ar labu mērci var apēst pat zābaku. Eļļas mērces var uzglabāt ledusskapī vairākas nedeļas. Siltās mērces var sasaldēt un atkausēt, kad nepieciešams. Lai ietaupītu laiku, mērces var pagatavot iepriekš no produktiem, kas tajā brīdī ir raksturīgi sezonai, un, kad pienāk svētku diena, varēsi bez steigas un stresa celt galdā perfektu maltīti.


Populārākie raksti