Signe Meirāne

Veģetārais grils - ko grilēt?

Padomi • 19. Jūnijs, 2020
VEĢETĀRĀ GRILA ĒDIENI IR PAVISAM VIENKĀRŠI, TOTIES VERSIJU – MILJONS UN VIENA. GRILĒT VAR VISU, SĀKOT AR SIERIEM – HALUMI, TOFU UN DAŽĀDĀM VEGĀNIEM PIEMĒROTĀM VERSIJĀM – LĪDZ DĀRZEŅIEM.

Grilēti avokado, kartupeļi, bietes, brokoļi, kāposta ceturtdaļas, cukīni un pirmie ķirbji rudens sezonā ir pati pilnība. Grilēti dārzeņi labi garšo ar sieriem, salikti traukā un pārkaisīti ar rauga pārslām vai sablendētiem riekstiem un mērcēm, kurām nebūt nav jāsatur piena produkti, kā bieži ierasts. Ideālas vegānu mērces ir gatavotas uz riekstu sviesta un tahīni bāzes. Vai arī pagatavo mērci no ķiploka, citronu sulas, sāls, pipariem un eļļas, pārlej dārzeņiem un pasniedz.

Var grilēt arī falafela plācenīšus vai jebkuru graudaugu un pākšaugu burgeri, vegānās desiņas, kuras pieejamas arvien plašākā izvēlē, veselu kukurūzu, avokado pusītes, kuras tuvāk grilēšanas beigām var piepildīt ar sautētiem tomātiem, un sieru. Grilēts siers būs sevišķi gards ar pesto vai rauga pārslām. Salsa Verde, kas ir bazilika, piparmētru un pētersīļu mērce ar kaperiem, citronu, marinētiem gurķiem un sinepēm, lieliski saderēs ar jebko.

VEĢETĀRAIS BURGERS

Pats galvenais grila sezonas karalis ir burgers. Ja par gaļas burgera saturu mums šaubu nav, jauniņajiem veģetārajā vai vegānajā pasaulē bieži vien rodas jautājums – ko likt burgerā? Atbilde – daudz ko. Grilētu sieru, grilētu portobello sēni burgera maizītes diametrā, vienu no daudzajām zirņu, pupiņu vai dārzeņu burgeru kotletēm, sierus – halumi, sojas un citus. Un, jā, arī tādus produktus kā Seitan (kviešu glutēna siers) un Tempeh (fermentēts sojas vai citu pupiņu siers).

Tiktāl skaidrs – gaļu var aizvietot un pat ļoti sekmīgi. Taču bez šī komponenta ir vēl viens, svarīgāks, – pati maizīte. Lai cik labs būtu pildījums, maizītes izvēle nosaka visu. Tas ir pirmais, kam pieskaras tavas lūpas, tas ir tas, kas satur visu kopā. Kad maize izvēlēta, der atcerēties, ka bez “burgera kotletes” pamats burgeram var būt arī grilētas avokado pusītes, lielas baklažāna vai cukīni šķēles, tomāts, vārīta un apgrilēta biete vai liela puķkāposta šķēle. Savukārt krēmīgajai daļai noderēs gvakamole vai vienkāršs avokado krēms ar ķiploku un eļļu, kā arī vārīti un saspiesti zaļie zirnīši, kas samaisīti ar olīveļļu, ķiploku, piparmētru un baziliku. Abi dod perfektu krāsu un izcilu garšu.

DAŽI PADOMI, KO GRILĒT

• Sadur uz iesmiņiem šampinjonus, cukīni un baklažānus. Apslaki ar eļļu, sāli, pipariem un grilē. Pasniedz, ar ko vien vēlies; īpaši vasarā – ar lielu daudzumu sakapātu zaļumu (piparmētra un baziliks derēs perfekti). Arī rauga pārslas būs laba izvēle.

• Sagriez vēlamā izmēra gabalos sojas produktus – Tempeh vai Seitan. Grilē tāpat vai uzdur uz iesmiem (pirms tam var iemarinēt) un pasniedz ar zaļumiem.

• Notvaicē mazus puķkāpostus, pārgriez uz pusēm, apzied ar mērci un grilē. Pasniedz, uzlejot mandeļu sviesta vai tahīni mērci.

• Neaizmirsti par polentu! Savāri nedaudz stingrāku nekā parasti un ieklāj pannā 2 cm biezumā. Kad tā atdzisusi, sagriez vēlamā izmēra gabalos, apsmērē ar eļļu un grilē zeltainu. Man patīk to pasniegt ar burratu vai sakārtotu kaudzītē un pārkaisītu ar labi daudz smalki sarīvēta parmezāna. Tā lieliski garšos arī ar grilētiem tomātiņiem un pesto.


Populārākie raksti