Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Būt lielizmēra suņa saimniekam – lielizmēra darbs un lielizmēra mīlestība

Par suņiem • 05. Aprīlis, 2023
Suņa ienākšana dzīvē ir liels un atbildības pilns notikums neatkarīgi no tā šķirnes un izmēra. Tomēr suņi un to vajadzības ļoti atšķiras, un ir rūpīgi jāpārdomā, vai mūsu dzīvesveids un iespējas tām atbildīs.

Liela izmēra suņiem ir ļoti dažādi raksturi un kopšanas prasības:– blakus īstiem miera mikām ir ļoti aktīvi suņi, kam vajadzīga atbildīga dresūra.

Izvēloties suni, pirmais nosacījums ir neizvēlēties to pēc izskata un priekšstatiem, kurus radījuši seriāli, filmas un internets, jo tie bieži neatbilst patiesībai. Periodiski tiek novērota pastiprināta interese par konkrētām suņu šķirnēm pēc skaistu filmu un seriālu iznākšanas uz ekrāniem cerībā, ka izvēlētais suns tieši tāds arī būs. Diemžēl tas bieži sagādā vilšanos, jo par komisāru Reksi neviens nepiedzimst, un, lai arī suņiem piemīt zināma iedzimta inteliģence, visa pamatā ir darbs.

Izvēloties lielas šķirnes suni, rūpīgi izvērtē dzīvesvietas un dzīvesstila apstākļus

Lai arī neizslēdzu, ka lielam sunim kvalitatīva dzīve iespējama arī dzīvoklī, tas noteikti nav labākais risinājums. Mana pieredze ar liela izmēra suni dzīvoklī ir veiksmīga tikai tādēļ, ka mans dzīvesveids ļāva suni ņemt līdzi uz darbu un pie manis vācu aitu suns nonāca jau pieklājīgā vecumā, kad lielo aktivitāšu periods bija aiz muguras. Liela izmēra sunim vajadzība pēc telpas un kustībām tomēr ir lielāka, un jāsaprot, vai suns labi jutīsies, dzīvojot telpās, vai tomēr būs laimīgāks ārā, sevišķi tad, ja tas ir kāds no ziemeļu šķirņu suņiem vai citiem suņiem ar izteikti biezu apmatojumu, kas pat sniegotā un aukstā laikā izbauda gulēšanu kupenās. Tas pats attiecas uz liela izmēra suņa pārvadāšanu: vai automašīnā pietiks vietas visai ģimenei, mantām un vēl sunim, lai kaut kur dotos kopā?

Jāsaprot, ka liels suns nozīmē arī lielākas ikdienas izmaksas. Loģiski, ka liela izmēra suns ēd vairāk un ikdienas pārtikas nodrošināšana ir dārgāka nekā mazam sunim. Vēl būtiskāk ir apzināties veterinārās izmaksas – tās būs daudz lielākas nekā maza izmēra sunītim. Jārēķinās, ka medikamentu daudzums liela auguma sunim palielina veterinārās izmaksas. Dārgāk maksās arī ikdienas profilaktiskie līdzekļi pret parazītiem, papildbarības, plānveida un ārkārtas ķirurģiskie izdevumi, tādēļ ir objektīvi jāizvērtē savas iespējas, cik daudz līdzekļu varam un esam gatavi novirzīt suņa dzīves kvalitātes uzturēšanai.

Kopšana

Ja lemts par labu liela izmēra sunim, iesaku neaizmirst par tā apmatojumu. Ja īsspalvainajiem suņiem īpaša kopšana nav nepieciešama, suņiem ar garu apmatojumu būs jāvelta krietns laiks, lai to ķemmētu, bet, ja suns tiks vests pie

dzīvnieku friziera, arī šis pasākums būs ievērojami dārgāks nekā maza suņa profesionāla kopšana.

Bieži vien klienti jautā, kā mēs tiekam galā ar lieliem suņiem veterinārajā klīnikā. Te nu gribu teikt, ka lielo suņu šķirņu saimnieki lielākoties pieiet suņa audzināšanai nopietnāk. Jāmāca un jāaudzina ir jebkura izmēra suns, tomēr lielo suņu saimnieki jau agri apzinās, ka, ja suni līdz 10 kg var paņemt rokās, ja tas neklausa, un fiziski tikt galā dažādās situācijās, tad liels suns ar savu spēku nevar palikt nekontrolēts, citādi tas apdraud sevi un citus. Mans ieteikums ir vērsties pie kinologa vai profesionāla instruktora jau ar kucēnu, jo līdz gada vecumam ieliktie pamati būtiski uzlabos nākamos kopīgos gadus. Protams, tas atkal nozīmē laiku un finanses, bet šīs investīcijas noteikti ir tā vērtas, jo liels un paklausīgs suns bagātinās dzīvi un būs lielisks kompanjons, bet, ja nevarēsiet kopā iziet no pagalma, jo suns ar spēku rauj rokas, nekāda prieka nebūs. Dzīvnieka audzināšanu novērtēs arī veterinārārsts. Jāatceras, ka veterinārārstam nav pienākums fiksēt un mēģināt savaldīt dzīvniekus, tas ir saimnieka uzdevums. Ir gadījumi, kad tieši šī iemesla dēļ saimnieki pēc palīdzības vēršas ļoti novēloti, jo paši atzīst – kamēr sunim ir labs veselības stāvoklis, klīnikas apmeklējums ir neiespējams, un tā tas nedrīkstētu būt.

Vēl viens ieteikums, pirms tiek iegādāts jauns mājdzīvnieks – un sevišķi tādas šķirnes dzīvnieks, kas iekritis sirdī pēc apraksta un izskata: iepazīsties ar kādu šīs šķirnes pārstāvja audzētāju vai saimnieku, aizbrauc ciemos, lai saprastu, kāds šis suns ir ikdienā, kā tas saprotas ar bērniem, kā uzvedas, cik daudz enerģijas tam ir. Protams, viens suns nav rādītājs, jo vienmēr ir izņēmumi, bet tas noteikti palīdzēs saprast, vai šim dzīvniekam esi gatavs.

Kad suns ir ienācis ģimenē, dzīve bez tā kļūst neiedomājama. Mēdzu teikt, ka katram sunim ir savs cilvēks un katram cilvēkam – savs suns. Galvenais ir izvēlēties gudri, ar prātu, un tad nākamā desmitgade vai pat vairāk būs pilna skaistiem un priecīgiem kopā būšanas mirkļiem!


Populārākie raksti