Sociāli iekļauti suņi mēdz būt ar labvēlīgāku raksturu un uzvedību kopumā, tāpēc suns jau no mazotnes ir jāradina pie jaunām vietām, lietām un cilvēkiem. Suņa funkcija mūsdienu ģimenē ir krietni mainījusies kopš laikiem, kad suņi bija paredzēti mājas sargu darbam. Tagad suņus uztver kā pilnvērtīgus ģimenes locekļus. No tā izriet galvenais jautājums – ja esi nolēmis savā apgādībā pieņemt suni un neiekļauj to ģimenes dzīvē, kas noris ārpus mājām, kāpēc tev suns vispār ir vajadzīgs? Suns ir mūsu draugs, uzticamais kompanjons, un arī suņi ir jāņem līdzi piedzīvojumos. Lai ceļojums vai izbrauciens būtu ne tikai patīkams, bet arī drošs tavam sunim un apkārtējiem, ir vērts iepazīties ar šiem padomiem.
Suņa pārvadāšana auto
Pie pārvietošanās ar auto suns ir pakāpeniski jāradina jau no mazotnes, motivējot vēlamo rīcību ar pozitīvu pastiprinājumu. Ja suns ir tramīgs un nelabprāt atrodas auto salonā, ir vērts apdomāt iespēju iegādāties suņu pārvadājamo būri. Tas sunim radīs drošības sajūtu, savu telpu un pasargās no bīstamām situācijām, kas var rasties brauciena laikā, sunim brīvi pārvietojoties pa auto salonu. Būrim ir jābūt pietiekami platam, lai suns ar izstieptām kājām var tajā apgulties, un pietiekami augstam, lai pieceltos stāvus pozīcijā. Ja auto salonā nav iespējams ievietot būri, tirdzniecībā ir pieejamas speciālas suņu drošības jostas, kuras savieno ar suņa iemauktiem vai kakla siksnu, lai suni noturētu drošībā auto aizmugurējā sēdeklī.
Garāka pārbrauciena laikā mēs nereti piestājam beznīntankā vai pie veikala un suns paliek gaidīt mašīnā. Ļoti būtiski atcerēties, ka suni atstāt vienu mašīnā saulainā un karstā laikā nedrīkst – pārkaršanai ir nopietnas sekas, kas ietekmē suņa veselību un var novest pie letāla iznākuma. Temperatūras izmaiņas auto salonā ir daudz straujākas, nekā tu vari iedomāties, pat 10 prombūtnes minūtes apdraud suņa dzīvību. Loga atvēršana vēdināšanas režīmā vai auto novietošana ēnā nelīdzēs. Tas ir aktuāli ne tikai vasarā – arī ziemas saule ir pārkaršanas drauds. Iedomājies mašīnu kā lielu metāla kasti, kuras jumtu nepārtraukti karsē, temperatūrai ceļoties ik pa sekundei. Noteikti brauciena laikā ieplāno apstāšanās vietas, lai suni padzirdītu, izlaistu no mašīnas izstaipīt kājas, atļautu tam nokārtoties, lai mašīnā tas uzvestos mierīgāk. Vēlams šādas pieturvietas veikt ik pēc 100–200 kilometriem.
Ko darīt ja suns ir pārkarsis?
Primārās pārkaršanas pazīmes ir strauja elpošana, izkārta mēle, suns atrodas guļus pozīcijā, stāvus pozīcijā tam ir līdzsvara traucējumi. Tādā gadījumā suns ir nekavējoties jāizceļ no auto salona, jānovieto ēnā, jāapklāj ar brīvi sedzošu materiālu, kas neļauj saules stariem piekļūt suņa apmatojumam, degunam, mēlei, ķepu spilventiņiem. Piedāvā sunim ūdeni, liec tam padzerties, bet nesteidzies suni apliet ar aukstu ūdeni, jo strauja temperatūras maiņa var izraisīt šoka stāvokli un nāvi. Suņa organisms veic termoregulāciju caur sviedru dziedzeriem ādā, caur mutes dobumu un ķepu spilventiņiem, un tas atdziest ilgāk nekā cilvēka organisms. Pēc pirmās palīdzības sniegšanas nogādā suni veterinārajā klīnikā, kur tam veiks pilnīgu apskati, novērtēs veselības stāvokli un lems par tālāko veselības aprūpi.
Suņa pārvadāšana sabiedriskajā transportā
Īsākiem pārbraucieniem var izvēlēties sabiedrisko transportu – vilcienu vai autobusu. Lai likumiski un droši suni pārvadātu sabiedriskajā transportā, pirmkārt, sunim jāiegādājas speciāla biļete, kas paredzēta mājdzīvnieku pārvadāšanai, un, otrkārt, visu brauciena laiku sunim jāatrodas pie pavadas un jābūt ar uzpurni. Veterinārajās klīnikās ir iespējams iegādāties auduma uzpurņus, kas nenospiedīs suņa purnu, ļaus tam brīvi elpot un izkārt mēli. Ievērojot šos drošības pasākumus, ne transporta šoferim, ne pasažieriem nav tiesību tev lūgt pamest transportu vai aizliegt iekāpšanu tajā.
Suņa pārvadāšana ar lidmašīnu
Daudz sarežģītāka un emocionāli grūtāka ir suņa pārvadāšana ar lidmašīnu. Iespēju robežās atliec šo kā pēdējo variantu. Tagad ir pieejami daudzi suņu pārvadāšanas servisi, kas suni nogādās vēlamajā galamērķī pa sauszemi, ja ceļojat viena kontinenta ietvaros. Suni lidmašīnās pārvadā kravas nodalījumā, un tas sunim rada ļoti lielu stresu, jo tur ir vēss, skaļš un sunim nav blakus neviena cilvēka, kas varētu novērtēt stresa situāciju un attiecīgi rīkoties, lai palīdzētu. Lai suni pārvadātu lidmašīnā, ir nepieciešams speciāls būris, kura parametri atbilst suņa izmēram un kas ir aprīkots ar dzirdīšanas iekārtu un ēdamtrauku. Vienā šādā būrī drīkst pārvadāt tikai vienu suni. Ja ceļo ar miniatūras šķirnes pārstāvji, to var ņemt līdzi lidmašīnas pasažieru nodalījumā – tad sunim jāatrodas suņu ceļojuma somā, kuru var novietot zem priekšējā sēdekļa tev pie kājām. Svarīgi – nekādā gadījumā nepiekrīti likt suni rokas bagāžas nodalījumā! Tā ir ļoti šaura telpa, kas slikti tiek apgādāta ar skābekli. Lidojums vienā virzienā vienam sunim izmaksās aptuveni 100 eiro.
Izbraucieni kopā ar suni noteikti ir sarežģītāki, nekā dodoties tajos vieniem pašiem, taču arī desmitiem reižu jautrāki un priecīgāki – gan sunim, gan jums. Visiem novēlu savus suņus mīlēt tik ļoti, ka negribas tos atstāt mājās vienus!