Kā nodarbināt savu suni iekštelpās, ja ārā negribas iet ne viņam, ne saimniekam?
Divus gadus veco basetu Eskobaru neuztrauc slikti laikapstākļi – ja saimnieks domās un pārdomās doties pastaigā lietū vai sniegā, suns gatavs doties ārā jebkurā brīdī. Bet, kamēr saimnieki ir darbā, saldi guļ savā vietiņā.
“Viņš ir pieradis, ja mēs no rīta, ejam projām, tad viņš jau iet čučēt un jau iemieg. Kad mēs ejam prom, viņš jau guļ ar ķepām gaisā, jau krāc,” stāsta Eskobara saimnieks Sandris Straume, “kad mēs nākam atpakaļ, tad viņš jau sāk palikt nemierīgāks, gaida mūs, mazliet parej, ja mēs ilgāk kavējamies.”
Kā Sandris to visu zina? Ieskatās dzīvoklī uzstādītajās kamerās. Un, par spīti savai iespaidīgajai rotaļlietu kolekcijai, Eskobars ar mantām nekad nespēlējas vienatnē. “Patīk mīkstās mantas, patīk plosīt, tur spēlēties ar tām, patīk bumbiņas. Tad ir mums tāda manta, kur slēpj visu kaut ko iekšā, gardumus, tur atvilktnītes jābīda vai jāgroza, tāda viņam patīk,” stāsta Sandris.
Eskobaram kā jau īstam basetam ir kārtīga dzinēja oža un viņš iemīļojis spēles ar kārumu slēpšanu. Bet kā saprast, kādas rotaļlietas un spēles ir piemērotas sunim ir vispiemērotākās?
Kā izvēlēties rotaļlietu?
Izvēloties mantu, jāņem vērā vairāki faktori – šķirnes izcelsme, paradumi un suņa izmērs. Piemēram, terjeri izsenis palīdzējuši medīt grauzējus – viņiem patiks mantas, kas jākož un jākošļā, lai tiktu pie kāruma.
Retrīveri pienesa nomedītās pīles – viņiem cieņā būs spēles ar bumbiņu, savukārt dzinējsuņus kā Eskobars iepriecinās ostīšanās paklājiņi.
“Tos var paši darināt, var jau iegādāties gatavus, bet tiešām nav jātērē lieli līdzekļi, Var nopirkt vienkārši šādu vannas istabai domātu paklājiņu ar tādiem garākiem stariņiem un šeit slēpt kārumu, lai suns meklē,” atklāj Rimi mājdzīvniekiem eksperte, kinoloģe Ļena Valdmane.
Rotaļlietas vienmēr iedalīsies divās kategorijās – kur suns spēlējas viens pats, vai kopā ar saimnieku. Jāatceras, ka spēli uzsāk saimnieks – turklāt ar vienu mantiņu!
“Saimniekam ir jāuzaicina suns uz spēli ar konkrēto rotaļlietu. Kad spēle ir beigusies, tad saimnieks šo rotaļlietu noliek malā un viss, un suns pie viņas tiek tikai tad, kad viņš komunicē kopā ar saimnieku, spēlējas,” atklāj Ļena Valdmane, “jāpārstāj šī rotaļāšanās tajā brīdī, kad sunim vēl ir tā interese par spēli, lai tālāk var turpināt un sunim šī interese saglabājas.”
Rotaļlietas kopā ar saimnieku ir - dažādas virves vilkšanas, gumijas mantas un bumbiņas mešana – tās visas ir aktīvas, suni aktivizējošas spēles.
Savukārt individuālās spēles kā ožas paklājiņi, intelektuālās puzles un kongi suni nomierinās.
Svarīgi, lai suns arī to bumbiņu tā kā nes atpakaļ, jo tikai tādā veidā tā rotaļāšanās darbojas, jo ir interese tikai tad, ja tas objekts ir kustīgs, ja viņš nekustīgs, tad tā interese pazūd.
Virves vilkšanā, vai kārumu meklēšana, tās nodarbinās suni intelektuāli un arī nogurdinās suni, jo oža un visas rotaļlietas, kas ir saistītas ar kārumu meklēšanu, tā ir ļoti liela slodze sunim, līdz ar to tās ir labi piemērots iekštelpām.
Vairāk uzzini video!