Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Kā tīrīt sunim zobus

Par suņiem • 21. Oktobris, 2020
Suņu mutes dobuma problēmas ir ļoti izplatīts iemesls, kādēļ suņu saimnieki vēršas klīnikā. Bieži saimnieki pat nenojauš par problēmām sava suņa mutes dobumā, bet visbiežāk par tām uzzina, ikdienā sākot just nepatīkamu smaku no suņa mutes. Kāpēc tā notiek un kā to novērst?
 

Sunim, gluži tāpat kā mums, cilvēkiem, veidojas zobu aplikums, kas ar laiku var veidot zobakmeni. Tā savukārt ir lieliska vide, kur vairoties baktērijām. Izteiktu zobakmens veidošanos un zobu vai smaganu problēmas biežāk novēro mazo šķirņu suņiem – Jorkšīras terjeriem, čivavām, toiterjeriem, pekiniešiem un citiem, bet no tām nav pasargāts neviens suns. Veterinārārsts regulāro vizīšu laikā parasti novērtē arī mutes dobuma stāvokli un iesaka labākos risinājumus, tādēl regulāri apmeklēt vetārstu ir ļoti svarīgi. Diemžēl realitātē problēmas nereti jau ir ieilgušas un nepieciešama mutes dobuma sakopšana, ko veic pilnā narkozē. Rezultātā suns bieži zaudē daļu zobu. Lai tā nenotiktu, ir vairāki risinājumi, no kuriem vislabākais un efektīvākais ir vienkārša zobu tīrīšana.

Kā tīrīt sunim zobus mājas apstākļos?

  1. Rūpīgi paveriet sunim muti, atverot zobu rindu, un ar speciālu, mīkstu birstīti un speciālo zobu pastu uzmanīgi un maigi tīriet virzienā no augšas uz leju, pēc tam arī horizontālā virzienā visu zobu rindu. Ir pieejamas speciāli dzīvniekiem paredzētas zobu pastas, kurām ir sunim tīkama garša un kuras nav jāizskalo. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot cilvēkiem paredzētās zobu pastas. Zobus tīrām līdzīgi, kā to darām sev, – ar vieglām kustībām, ideālā gadījumā kustību veicot no smaganas zoba virzienā.
  2. Pēc zobu tīrīšanas samīļojiet un paslavējiet savu pūkaini, kā arī pacienājiet ar kādu gardumiņu.

Vislabāk pie zobu kopšanas suni radināt jau kucēna vecumā. Nereti gadās, ka sunim pusmūžā tiek konstatētas mutes dobuma saslimšanas, taču tad pieradināt suni pie regulāras zobu tīrīšanas var būt daudz sarežģītāk. Ieteicams jau kucēna vecumā suni radināt pie tā, ka saimnieks var brīvi atvērt suņa muti, apskatīt zobus, tādējādi suns jau agri saprot, ka tam nedarīs pāri un tā ir viena no ikdienas sastāvdaļām. Zobus var tīrīt ar speciālām dzīvniekiem paredzētām zobu birstītēm, kas atgādina uzpirksteņus. Lieliski savu funkciju veiks arī neliela izmēra mīksta zobu birstīte, kas paredzēta zīdaiņiem. Ideālā gadījumā sunim zobus vajadzētu tīrīt katru dienu, bet pietiks arī ar vismaz pāris reizēm nedēļā, ja tas tiek darīts profilaktiskos nolūkos. Galvenais ir šo procedūru padarīt par savu rutīnu un ikdienišķu sastāvdaļu.

Ja suni pie zobu tīrīšanas pieradināt, alternatīvas ir speciāli kārumi, kuru forma un sastāvs palīdz cīnīties pret zobu aplikuma veidošanos. Tāpat pieejamas speciālas rotaļlietas, kuras graužot, suns tīra zobus. Tajās var ievietot arī zobu pastu. Noderīgi papildlīdzekļi ir dažādi antibakteriāli spreji un gēli, kas palīdz cīnīties ar nelabvēlīgajām baktērijām mutē, kā arī novērš nepatīkamu smaku.

Mutes dobuma saslimšanas nav diskomforts tikai saimniekam nepatīkamā aromāta dēļ. Tās būtiski ietekmē suņa dzīves kvalitāti un negatīvi ietekmē veselību. Zobakmens rada sāpes mutes dobumā, bieži šie suņi atsakās no sausās barības un ēdiena graušanas, bet negraužot zobakmens veidojas vairāk. Pie nopietnām periodontālajām saslimšanām dzīvnieka organismā pastāvīgi norit iekaisuma process, kas negatīvi ietekmē visas orgānu sistēmas. Ļoti bieži sirds slimībām ir cieša saistība ar iekaisumu mutes dobumā. Ikdienā pievēršot uzmanību un rūpējoties par suņa zobiem, mēs būtiski uzlabojam sava četrkājainā drauga dzīves kvalitāti un attālinām nepieciešamību veikt mutes dobuma tīrīšanu pilna narkozē.

Jāatceras, ka sākt rūpēties par suņa mutes higiēnu nekad nav par vēlu, lai gan to vajadzētu darīt jau kucēna vecumā.


Populārākie raksti