Monta Priede
Monta Priede kinoloģe

Kāpēc suņiem jāapmeklē suņu skola?

Par suņiem • 05. Aprīlis, 2021
Paklausīgs suns ir katra saimnieka sapnis. Nav nozīmes tam, vai tev ir paklausīgs suns, kuram jāapgūst vien pāris komandu, vai arī tavs mīlulis regulāri iekuļas nepatikšanās un tam būtu jāmācās noteiktas uzvedības normas – jebkuram sunim apmācība nāks tikai par labu!
 

Kādas ir regulāru treniņu priekšrocības?

Ir vairāki iemesli, kāpēc ir vērts apmeklēt suņu skoliņu un rīkot regulārus treniņus mājās.

Ciešs kontakts. Regulāri treniņi palīdz izveidot un stiprināt attiecības starp saimnieku un suni, kas balstās uz savstarpējo uzticēšanos. Turklāt kopīgs treniņu darbs ir kopābūšana, ko suns noteikti novērtēs. Tāpēc treniņu rezultātā ieguvēji ir abi – saimnieks priecājas par labi trenētu, paklausīgu un mierīgu mīluli, bet sunim savukārt ir iespēja sev piesaistīt vairāk laika no saimnieka saspringtās ikdienas.

Vieglāka kopdzīve. Suņu skolās suņiem iemāca pareizi izpildīt dažādas paklausības komandas – kā sēdēt, gulēt, gaidīt un citas darbības, kas ļauj saimniekam kontrolēt suņa rīcību dažādās situācijās. Paklausīgu suni ir vieglāk iesaistīt ģimenes aktivitātēs un ņemt līdzi uz publiskām vietām, neuztraucoties par suņa un apkārtējo drošību un labsajūtu. Tādas uzvedības normas kā pastaiga pie pavadas bez raušanas, suņa atsaukšana pie saimnieka un pirmā iepazīstināšana ar citiem suņiem un cilvēkiem uzlabos jūsu ikdienu un padarīs laimīgāku arī pašu suni.

Socializēšanas nozīme. Gluži kā cilvēkiem, arī suņiem socializēšanas prasmes un uzvedība ir atkarīga no pieredzes. Ja kucēns ticis socializēts, pieaugot tas būs daudz labestīgāks un mierīgi uztvers svešus suņus, cilvēkus un vietas. Turpretī norobežojot suni no ārējās pasaules kopš kucēna vecuma, vēlāk tas var izrādīt agresiju pret apkārtējiem, jo baidīsies no visa sveša.

Gan vērtīgas zināšanas, gan enerģiska izklaide. Suņu skolas piedāvā apmācīt suņus nodarboties arī ar tādiem paklausības sporta veidiem kā obedience (suņu sporta veids, kas ir balstīts uz precīzu un ātru iepriekš zināmu komandu izpildi) un agility (suņu sporta veids, kurā suns, klausot saimnieku, pārvar dažādus šķēršļus noteiktā trasē). Suņi ļoti priecājas par šādu kopīgu aktivitāti ar saviem saimniekiem. Turklāt gan cilvēkiem, gan suņiem šie sporta veidi ir ne tikai labs prāta treniņš, bet arī lieliska fiziska aktivitāte.

Drošība. Labi trenēts un mierīgs suns ir krietni mazāk bīstams gan sev, gan apkārtējiem – ģimenes locekļiem un svešiem cilvēkiem.

Vai jebkuru suni var apmācīt?

Jebkuram sunim var atrast iespējas nodrošināt apmācības profesionāļu uzraudzībā. Latvijā ir daudz labu sertificētu suņu treneru, kuri piedāvā kucēnu skoliņu, pamatklausības nodarbības, kā arī obedience un agility treniņus. Pat ja esat pārliecināti par savām spējām patstāvīgi izvest suni cauri vēlamo komandu džungļiem, tomēr ieteicams sākumā apmeklēt nodarbības profesionāļa uzraudzībā un tikai tad veikt treniņus mājas apstākļos. Turklāt, lai apmācība būtu efektīva, tā ir jāveic regulāri.

Arī fakts, ka suns jau sen vairs nav mazss kucēns, neliedz viņam veiksmīgi apgūt jaunas komandas. Visus suņus ir iespējams apmācīt ar pareizām apmācību metodēm, tāpēc tikai jāatrod pareiza pieeja un jābūt gatavam veltīt šim mērķim zināmu laiku.

Kāda ir pareizā apmācību metode?

Kā apmācību metode tiek izmantots pozitīvais un negatīvais pastiprinājums. Pozitīvais pastiprinājums nozīmē, ka mēs ar kādu pozitīvu stimulu, piemēram, kārumu, apbalvojam suni par pareizi izpildītu komandu. Pozitīvā pastiprinājuma apmācības pamatā ir doma sunim parādīt, ka vajag kaut ko izdarīt, nevis nedarīt, lai izvairītos no soda.

Dažreiz apmācību procesā iekļauj arī negatīvo pastiprinājumu, tomēr tas netiek pielietots, lai panāktu vēlamo suņa rīcību. Negatīvo pastiprinājumu izmanto, lai pārtrauktu agresīvu vai nepareizu suņa rīcību, un tas nekādā veidā neizpaužas kā suņa sišana vai cita fiziska kaitējuma nodarīšana. Piemēram, kā negatīvais pastiprinājums par nepiemērotu uzvedību var kalpot suņa piesiešana pavadā pa ceļam uz mājām, tādējādi atņemot kustības brīvību. Ja tavs izvēlētais treneris apmācību procesā izmanto iebiedēšanas metodi, kas mēdz būt agresīva, stingri rekomendējams steidzami nomainīt treneri un pārliecināties, vai šāds treneris vispār ir sertificēts trenēt suņus.

Attēla avots: https://www.pexels.com/photo/crop-man-with-twig-training-purebred-dog-on-meadow-5745241/


Populārākie raksti