Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Kas ir kanisterapija un kā speciāli apmācīti suņi glābj pasauli?

Par suņiem • 15. Februāris, 2023
Ne velti suni sauc par cilvēka labāko draugu. Jebkurš suņa saimnieks zina, cik ļoti viņa mīlulis spēj uzlabot noskaņojumu, radīt pozitīvas emocijas, bet suņi spēj vēl daudz vairāk. Kanisterapijas suņi ir speciāli apmācīti suņi, kas kopā ar savu saimnieku un medicīnas, sociālo darbinieku, psihoterapijas vai citu speciālistu palīdz cilvēkiem ar dažādām saslimšanām.
 

Kanisterapijas iespējas ir ļoti plašas

No vienkāršas saskarsmes ar suni, kas sniedz pozitīvas emocijas, līdz dalībai rehabilitācijas procesā – kanisterapija ir daudzveidīga. Terapijas suņu apmācīšana ir garš un sarežģīts process, sunim jābūt ar ļoti stabilu nervu sistēmu, paklausīgam, bet ne mazāk svarīgs ir prasmīgs cilvēks. Kanisterapija Latvijā strauji attīstās, un terapijas suņi palīdz gan cilvēkiem ar psiholoģiska rakstura saslimšanām un autiskā spektra traucējumiem, gan arī fizisku saslimšanu gadījumā.

Viens faktors ir pozitīvās emocijas, ko sniedz suns, un mēs visi esam dzirdējuši, cik nozīmīgs ir prāta stāvoklis, atlabstot no dažādām slimībām. Otrs faktors ir tas, ka suns atbruņo, jo tas nenosoda un nevērtē. Piemēram, cilvēkam ar motoro funkciju traucējumiem suns, kas tiek iesaistīts it kā rotaļā, sniedz milzu terapeitiskus ieguvumus, piemēram, suņa ķemmēšana attīstīs motoro funkciju, savukārt spēle vai barošana dos pārliecību, ka esmu noderīgs un spēju par kādu rūpēties. Suņi mēdz būt arī sabiedrotie mācību procesā cilvēkiem ar atpalicību, uztveres traucējumiem vai tik plaši sastopamu problēmu kā disleksija: lasot sunim priekšā, cilvēks atbrīvojas, jo zina – suns nevērtē, tas uzticīgi skatās un klausās, nekad nepārmetot kļūdas.

Speciāli apmācīti suņi

Daudzviet pasaulē suns terapeits ir norma pat slimnīcās, kur, piemēram, onkoloģijas vai paliatīvajā nodaļā tiek ievesti suņi, kas, komunicējot ar slimnieku, palīdz uzlabot tā prāta stāvokli. Vieni no redzamākajiem un zināmākajiem ir suņi pavadoņi, kas ir neatņemama un nenovērtējama dzīves sastāvdaļa cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Ir pat speciāli apmācīti suņi, kas ir ikdienas palīgi cilvēkiem ar diabētu – tie iemācīti pēc cilvēka ķermeņa aromāta atpazīt, kurā brīdī glikozes līmenis ir kritisks, un atnest vajadzīgo – glikozes mērītāju, saldumu vai insulīnu. Milzīgu atbalstu suņi sniedz arī ikdienā, būdami klāt pieaugušā un bērna dzīvē pie visdažādākajām problēmām, piemēram, bērnam ar autiskā spektra traucējumiem suns ikdienā ir mierinošs atbalsts, kustību traucējumu gadījumā – pat fizisks balsts.

Suņa spējas ir apbrīnojamas un tā sniegtās iespējas – ļoti plašas. Vairāk par suņa terapeita dzīvi uzzināsiet sarunā ar kanisterapeiti Daci un viņas brīnišķīgajiem suņiem.


Populārākie raksti