Monta Priede
Monta Priede kinoloģe

Kas jāzina, lai pastaiga ar suni pludmalē neizvērstos nepatīkama?

Par suņiem • 14. Jūnijs, 2024
Vasaras karstajā laikā veldze nepieciešama ne tikai cilvēkiem, bet arī dzīvniekiem, tāpēc jūra un pludmale var šķist perfekta vieta, kur atpūsties kopā ar mīluli – plaša vieta skriešanai un sekls ūdens peldēšanai. Latvijā ir desmitiem pludmaļu, tomēr ne visas drīkst apmeklēt ar suni.

 

Kur drīkst un nedrīkst atrasties ar suni?

Jūras krastā un citu ūdenstilpju piekrastēs ar suni drīkst atrasties, ja tas ir pavadā, un arī tikai tad, ja pie ūdenstilpes nav norādīts, ka tā ir publiska peldvieta un tajā nedrīkst uzturēties ar suni.

Šādiem ierobežojumiem ir divi iemesli – drošība un tīrība. Drošības aspekts ir labi pamatojams, jo tas attiecas gan uz cilvēkiem, gan uz suņiem, taču par tīrību var diskutēt, jo tieši cilvēki ir tie, kas aiz sevis atstāj atkritumus pat vietās, kur novietoti atkritumu konteineri.

Lai noskaidrotu, vai konkrētajā pludmalē drīkst atrasties ar suni, ir jāmeklē informācija pilsētas vai reģiona mājaslapā, jo papildu teritorijas pie ūdens, kurās aizliegts vest pastaigā suni, nosaka katra pašvaldība savos saistošajos noteikumos. Jūrmalas pludmalēs ir aizliegts atrasties ar suni, bet Rīgas un citās pludmalēs drīkst pastaigāties ar suni pavadā (ja nav īpašas norādes, ka nedrīkst). Dažas vietvaras ir norādījušas, ka ar suni var atrasties vietās, kur nav oficiālās pludmales – tātad starp pludmalēm, kā tas ir, piemēram, Salacgrīvā.

Pirms došanās uz pludmali pārliecinies par suņa paklausību un labbūtību

Lai arī kuru pludmali atpūtai ar suni izvēlētos, vienmēr jāatceras, ka suņa uzvedību ir jāspēj kontrolēt gan pie pavadas, gan sunim atrodoties brīvgaitā, un aiz suņa vienmēr ir jāsavāc. Suns nedrīkst apdraudēt ne citus cilvēkus, ne dzīvniekus. Pēc Ministru kabineta noteikumiem Nr. 266 suns bez pavadas drīkst atrasties saimnieka redzeslokā tādā attālumā, kādā īpašnieks vai turētājs spēj kontrolēt dzīvnieka rīcību, taču kinologu un treneru aprindās noteiktais kontrolējamais attālums ir ne vairāk kā 2 metri no saimnieka vai arī suni ir jāspēj sasaukt, ja tas atrodas tālāk par 2 metriem.

Der atcerēties arī to, ka sunim ilga atrašanās tiešos saules staros var ātri attīstīt pārkaršanas simptomus, no kuriem īpaši jāuzmana suņi ar tumšu ķermeņa krāsojumu. Tāpat iespēju robežās ir jākontrolē, lai suns par daudz nedzertu jūras ūdeni, ko pie lielas karstuma slodzes četrkājis noteikti gribēs darīt. Liels daudzums jūras ūdens var izraisīt vemšanu un caureju, kas var novest pie vēl lielākas atūdeņošanās. Vienmēr ir jāparūpējas, lai sunim būtu brīvi pieejams svaigs dzeramais ūdens.

Kopumā jūra vasaras sezonā var nebūt labākā izvēle atpūtai ar suni ne tikai ierobežotās piekļuves dēļ, bet arī visu iepriekš minēto iemeslu. Kā alternatīvu kopā būšanai pie ūdens vienmēr var meklēt slēgtas ūdenstilpes kā ezerus vai karjerus.


Populārākie raksti