Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Katram sava ceļojumu aptieciņa

Par suņiem • 10. Oktobris, 2023
Suņu saimniekiem bieži tuvākos un tālākos brīvdienu izbraucienos līdzi dodas arī viņu mīluļi, un būtiski ir ņemt vērā ar sava suņa veselību saistītos jautājumus. Līdzīgi kā mēs sev pašiem sagatavojam pirmās palīdzības aptieciņu, to iesaku darīt arī savam mājdzīvniekam.

Kam jābūt aptieciņā?

Pirmkārt, ja suns pastāvīgi lieto medikamentus, ir jāparūpējas, lai tie būtu līdzi pietiekamā daudzumā, jo jārēķinās, ka to pieejamība varētu būt ierobežota, sevišķi, ja tie ir recepšu medikamenti, kā tas ir, piemēram, ar sirds medikamentiem. Otrkārt, svarīgi piedomāt, lai līdzi būtu viss nepieciešamais nelielu brūču apstrādei, ja gadās sagriezt ķepu: pārsēju materiāls, piemēram, marles saite, izcilā kārtā arī elastīgie pārsēji, dezinfekcijas līdzeklis, ar ko iztīrīt brūces, piemēram, 3% ūdeņraža peroksīds, un tamponi brūču pārsegšanai un nospiešanai.

No veselības problēmām visbiežāk ceļojumos suņus piemeklē šķidra vēdera izeja, kas var būt saistīta gan ar stresu, gan neierastu ēdienu uzņemšanu. Teju visās klīnikās un zooveikalos ir pieejami bezrecepšu medikamenti pret caureju gan tablešu, gan šķidrumu un pastu formā. Tie darbojas kā liekā šķidruma un toksīnu absorbents, kā arī to sastāvā visbiežāk ir labvēlīgās zarnu baktērijas. Iesaku līdzi ņemt arī oglīti vai Sorbex, kas palīdz caurejas gadījumos, bet noder arī, ja suns apēdis ko toksisku. Ja ceļojumā līdzi ir aukstumsoma vai termokaste, labs nodrošinājums būs arī aukstuma elementi. Tie noder gan pie pārkaršanas, gan tad, ja dzīvniekam iekož lapsene vai bite.

Ļoti prātīgiem jābūt ar cilvēkiem paredzētajiem medikamentiem!

Jāatceras, ka daudzus no cilvēku medikamentiem dzīvnieka organisms nepārstrādā! Visbiežāk šī kļūda tiek pieļauta, lietojot cilvēkiem paredzētos pretsāpju medikamentus, ko nekādā gadījumā nedrīkst darīt pēc paša iniciatīvas. Visizplatītākais scenārijs – suns izrāda sāpes, sāk klibot, un saimnieks, labu gribēdams, iedod kādu no saviem pretsāpju medikamentiem, kas visbiežāk ir cilvēkiem plaši pieejamais un bieži izmantotais ibuprofēns, bet sunim šis medikaments ir toksisks! Ja nav drošas pārliecības par lietojamā medikamenta drošību, labāk to nedot vai vismaz piezvanīt uz kādu no diennakts klīnikām, lai kompetentam personālam pajautātu, vai to drīkst. Nekaitēs tādi medikamenti kā Tavegyl vai Suprastin, kas ir cilvēku antihistamīni jeb pretalerģijas medikamenti, kurus bieži izmanto arī dzīvniekiem alerģisku reakciju gadījumā.

Aptieciņas iegāde

Savam ģimenes veterinārārstam var droši palūgt sagatavot šādu pirmās palīdzības aptieciņu, kurā ārsts, kurš pārzina dzīvnieka veselības stāvokli un iespējamās problēmas, saliks drošus un efektīvus medikamentus un līdzekļus, kas varētu noderēt tuvākā un tālākā ceļā.

Galvenais atcerēties par drošību jebkuros apstākļos: pieskatām savus mīluļus svešās vietās, pārliecināmies, ka mikročips ir reģistrēts un ir norādīta pareiza tam piesaistītā kontaktinformācija, vēlams telefona numuru norādīt arī uz siksniņas, kā arī sargājam suņus no pārkaršanas riska un nekad neatstājam tos automašīnā vienus!


Populārākie raksti