Monta Priede
Monta Priede kinoloģe

Lai bērns un suns būtu draugi, nevis konkurenti

Par suņiem • 03. Februāris, 2022
Bērna piedzimšana ir priecīgs un arī atbildīgs notikums. Lai bērna ienākšana ģimenē būtu pēc iespējas mierpilnāka visiem ģimenes locekļiem un arī mazulim, par to jāparūpējas jau laikus. Un šim notikumam ir jāsagatavo arī tavs suns. Pat ja jūsu ģimenē vēl nav bērnu, ideālā gadījumā tavam sunim jau līdz tam ir bijusi saskarsme ar citiem bērniem un tas pozitīvi reaģē uz dažāda vecuma bērniem.

Tādu suni mēs saucam par sociāli iekļaujošu suni – tas ir sabiedrībai drošs, tāpēc to var pilnvērtīgi iekļaut sabiedriskajā dzīvē, tā atrašanās publiskās vietās ir vēlama un nav uzskatāma par apdraudējumu.

Šajā rakstā apskatīšu dažus uzdevumus un soļus, ko tu vari veikt, lai sagatavotu suni bērna ienākšanai ģimenē un lai tavas mājas būtu droša vide, kurā visi var justies iekļaujoši.

Ar ko sākt?
Sāc suņa apmācību jeb pamatpaklausību jau pirms bērniņa piedzimšanas, ja kaut kādu iemeslu dēļ tas nav sākts jau kucēna vecumā vai brīdī, kad kļuvi par suņa saimnieku. Tādas pamatpaklausības komandas kā “vietā”, “nedrīkst”, “atdod” un “gaidi” būs ļoti noderīgas, ja būs nepieciešams likt sunim saprast, ka tajā brīdī nevari tam pievērsties, jo jāaprūpē bērns. Vēlams, lai visas paklausības komandas suns būtu apguvis, saņemot tās no tevis vārdiski, nevis ar rokas signāliem, jo rokas ne vienmēr var būt brīvas.

Pavadas apmācība ir būtiska, lai, dodoties pastaigās ar bērnu ratiem, tu varētu ņemt līdzi arī suni un tas neraustītu tevi vai ratus. Pastaigas ir aktivitāte, ko jūs varat veikt visi kopā, lai arī mājdzīvnieks nejustos uzmanības apdalīts. Izmēģināt pastaigu kopā ar suni un ratiem tu vari jau savlaicīgi, kad bērniņš vēl vēderā, lai vēlāk nebūtu nepatīkamu pārsteigumu. Ieliec ratos ko smagāku, lai pietuvinātu pastaigu reālajai nākotnes situācijai, un dodieties ārā – vienā rokā rati un otrā suņa pavada. Pavēro, kā suns reaģē uz šo situāciju un vai tas nekonfliktētu ar ratos guļošu bērnu, – nevēlamās suņa uzvedības īpatnības (ja tādas ir) vari izskolot jau uzreiz.

Iepazīstini suni ar “jauno dzīvi”
Centies pieradināt suni jau laikus arī pie jaunās situācijas mājās, kas radīsies līdz ar bērnu. Radini suni pie jaunajām mēbelēm, skaņām, autiņu nomainīšanas, rotaļām ar bērnu uz grīdas, gultā utt. Par piemēru paņemsim autiņu mainīšanas situāciju. Tev būs nepieciešama lelle, kas izskatās līdzīgi īstam bērnam. Ideālā gadījumā tev mājās jau ir bērna gultiņa, pamperu mainīšanas virsma un citas lietas bērna kopšanai. Izspēlē pamperu mainīšanas situāciju, kad suns atrodas istabā, un vienlaikus dod sunim komandu “vietā” vai “gaidi”, un obligāti apbalvo suni ar kārumiem. Atkārto komandu un uzslavu, lai radītu sunim pozitīvu asociāciju ar šo situāciju. Lai paspilgtinātu apkārtējās vides kairinājumu, bērna gultiņā vai šūpulī ieliec telefonu, kurā tiek atskaņota skaņa ar bērna raudāšanu un citām bērna skaņām. Tādējādi tu suni pieradināsi ne tikai pie jaunām mēbelēm, darbībām un tavas uzmanības samazināšanās, bet arī pie jaunām skaņām, kas drīzumā būs dzirdamas tavā mājoklī. Šādas situācijas tu vari izspēlēt vairākas, piemēram, pieradināt suni pie piena atsūcēja vai bērna rotaļlietu radītām skaņām. Pakāpeniski katru dienu iepazīstini suni ar jaunu priekšmetu, skaņu, darbību, kas turpmāk veidos jauno ikdienas režīmu.

Dienas režīma maiņa
Tagadējais dienas režīms var atšķirties no tā, kādu to noregulēs bērns. Suņi ir dzīvnieki, kas ātri pierod pie noteiktiem ieradumiem un jūtas ļoti komfortabli. Suns zina, ka līdz ar tavu ierašanos mājās jūs dosieties pastaigās vai tas saņems maltīti. Šī režīma maiņa sunim var radīt stresu un nesaprašanu vai pat negatīvu asociāciju ar šīs maiņas ierosinātāju – bērnu. Tas, ko tu vari darīt jau iepriekš, – mācīt sunim, ka pastaigas var notikt arī citos laikos un tā ēdienreizes ne vienmēr tiks pasniegtas precīzi deviņos no rīta un sešos vakarā. Šāda pielāgošanās krietni atvieglos tavu ikdienu turpmāk, un arī suns nebūs mūžīgajās gaidās pēc tavas uzmanības, jo zinās, ka lietas var notikt arī neregulāri.

Rotaļas un uzmanība
Radini suni pie tā, ka viņš tavu uzmanību saņems tad, kad tu to varēsi tam veltīt, nevis tad, kad suns to izdomās. Kamēr suns ir vienīgais ģimenes “bērns”, cilvēkiem bieži vien patīk, ka suņi tiem pievērš dažāda veida uzmanību – uzmanības prasīšana, rejot uz saimnieku, bakstot ar ķepu, lecot virsū, uzguļoties virsū saimniekam utt. Cilvēkiem šķiet, ka tas ir ļoti jauki un mīļi, bet jaunajā ģimenes sastāvā tas var būt ne tikai traucējoši, bet arī radīt riskantas situācijas starp bērnu un suni. Pat izrādot mīļumu, suns var neapzināties savu spēku un kustības. Tāpēc, lai samazinātu iespēju nejauši savainoties pašam vai savainot suni vai bērnu, jau laikus iemāci sunim, ka uzsākt mīļošanos vai rotaļas var tikai pēc tava uzaicinājuma. Brīžos, kad suns pieprasa tavu uzmanību, ignorē to, nepievērs sunim uzmanību uzreiz pēc pieprasījuma, pagriezies un ej prom. Lai apmācība noritētu ātri un efektīvi, tev sunim ir jāparāda, ka nevienu reizi, kad tiek pieprasīta uzmanība, suns to nesaņems (nedrīkst vienu reizi veltīt dzīvniekam uzmanību un citu ne, tas var samulsināt dzīvnieku), kā arī parādi to, ka rotaļu laiks un mīļošanās nav atcelta, tikai turpmāk tā notiks tad, kad tu to uzsāksi. Neatstāj suni novārtā! Suņi ir sociālas būtnes, kas ir tendētas uz sadarbību un saziņu ar savu saimnieku, un kopā pavadīts laiks tiem ir ļoti vajadzīgs.

Ja redzi, ka ar kādu no situācijām nespēj tikt galā saviem spēkiem vai arī tev nepietiek zināšanu suņu pamatpaklausībā un zoopsiholoģijā, iesaku piesaistīt kinologu vai suņu apmācību treneri. Tas nav tikai mūsdienīgs šiks, bet pilnīgi normāls veids ātrai un efektīvai apmācībai. Atceries, ka krietni vieglāk ir sunim visu iemācīt pareizi jau pirmajā reizē, nevis pārmācīt nevēlamu uzvedību, kas izveidojusies nolaidības, nepareizas apmācības vai nepietiekama laika veltīšanas dēļ. Vienmēr izvēlies speciālistu, kurš ir sertificēts un piedāvā apmācību ar pozitīvām apmācības metodēm – bez suņa iebiedēšanas, motivējot to darboties un klausīt saimniekam ar pozitīviem pastiprinājumiem.

Kad ir apgūtas pamatlietas, jūs visi esat gatavi satikties. Jaunās lietas sunim būs jau zināmas, pirms bērniņš ir ienācis ģimenē, un neizraisīs negatīvas emocijas vai nevēlamu uzvedību. Novēlu jums patīkamu šo satikšanos un kopā būšanu!

Attēla avots: pexels.com


Populārākie raksti