Kas ir brahiocefālā šķirne?
Brahiocefāls nozīmē īsgalvains. Šo šķirņu pārstāvjiem ir īsa sejas un apaļa smadzeņu daļa. Tomēr jāņem vērā, ka visas struktūras, kas atrodas, piemēram, vācu aitu suņa deguna un mutes daļā, atrodas arī šo suņu sejā, tikai ļoti saspiestā formātā.
Kādas suņu šķirnes pieder pie brahiocefālajām?
Pie brahiocefālajām šķirnēm pieder:
- franču un angļu buldogi,
- mopši,
- amerikāņu buldogi,
- pekinieši,
- Bostonas terjeri,
- bokseri,
- šicū,
- grifoni,
- kavaliera Kinga Čārlza spanieli un citi.
Apgrūtināta elpošana – lielākais saspiestā purniņa drauds
Visizplatītākās brahiocefālo šķirņu suņu problēmas saistītas ar elpošanu. Brahiocefālais sindroms nozīmē, ka dzīvniekam ir sašaurinātas nāsis, pagarinātas mīkstās aukslējas, kā arī šaurāka elpceļu atvere, un bieži novēro trahejas stenozi jeb sašaurinājumu un kolapsu.
Tik šarmantā krākšana guļot un krākuļošana un rukšķēšana kustoties patiesībā ir nopietna veselības problēma. Ļoti bieži to novēro tieši franču un angļu buldogiem un mopšiem, tāpēc dzīves kvalitātes nolūkos un veselības saglabāšanas dēļ ir jāveic operācijas, kas šos defektus novērš. Diemžēl daudzi jaunie saimnieki nav bijuši informēti par šādām potenciālajām veselības problēmām un nav gatavi veikt ķirurģiskās manipulācijas lielo izmaksu dēļ. Tikmēr suns pastāvīgi jūtas tā, it kā elpotu caur kokteiļsalmiņu, nespējot nodrošināt savu organismu ar pietiekamu skābekļa daudzumu.
Īpaša uzmanība jāpievērš suņa labsajūtai vasaras svelmē un kustību slodzē
Apgrūtinātas elpošanas risks palielinās karstumā vai pie fiziskās slodzes. Lai suns sevi atdzesētu, viņš elpo pastiprināti, taču caur šaurajiem elpceļiem gaisa apmaiņa ir ierobežota un veidojas arī tūska, tādēļ šo šķirņu pārstāvjiem karstums ir vēl bīstamāks nekā citiem suņiem.
Šie suņi ir ļoti azartiski un nespēj sevi ierobežot. Rotaļās tie skrien līdzi visiem citiem suņiem, kamēr nonāk pilnīgā skābekļa badā. Labā ziņa ir tāda, ka šobrīd šī tēma tiek vairāk aktualizēta un daudzi audzētāji mēģina tuvināties tam, lai šos suņus selekcionētu ar garāku purna daļu un plašākām nāsīm.
Attēlu avots: Anetes Kalniņas – Beinertes privātais arhīvs
Kādas vēl veselības problēmas izraisa suņa īpatnējā auguma uzbūve?
Elpošanas ceļu problēmas nav vienīgās, ar ko jarēķinās šo šķirņu pārstāvju saimniekiem.
- Šiem suņiem bieži novēro acu problēmas, kas saistās ar sejas uzbūvi. Uz āru izvirzītās acis ir pakļautas lielākam traumu riskam, kā arī plakstiņu un asaru dziedzeru problēmām.
- Īpaša vērība jāpievērš šo suņu diētai, jo tiem ir nosliece uz gremošanas un ādas problēmām. Āda prasa īpašu kopšanu, jo, piemēram, sejas krokas ir piemērota vieta, kur vairoties baktērijām un rasties iekaisumiem.
- Jāņem vērā arī šo suņu risks dzemdībās, sevišķi franču un angļu buldogiem, kam ir ļoti liela galva. Šiem suņiem bieži ir jāplāno ķeizargrieziens, jo fiziskās uzbūves dēļ dzemdības ir apgrūtinātas.
- Arī mugura ir šo suņu vājā vieta – tiem bieži novēro starpskriemeļu disku slimību un trūces.
Burvīgs ne tikai izskats, bet arī raksturs
Izskats nebūt nav galvenais, kāpēc šīs šķirnes ir kļuvušas tik populāras – tām ir ļoti šarmanti raksturi, tie ir īsti dzīvesprieka un enerģijas lādiņi. Ja, neskatoties uz visām veselības problēmām un iespējamajiem izdevumiem, ir vēlme par kompanjonu iegādāties kādu no minēto šķirņu pārstāvjiem, noteikti rekomendēju izvēlēties atbildīgu audzētāju, kas uzmanību pievērš rūpīgām veselības pārbaudēm. Izraugoties kucēnu, pievērs uzmanību, kādas izskatās nāsis un deguns, kā arī aste – kaut neliela, tai ir jābūt redzamai, citādi deformētais astes skriemelis var augt nepareizā virzienā.
Lai atvieglotu ikdienu, jāpievērš uzmanība karstumam un ar to saistītajiem riskiem, rūpīgi jāseko līdzi suņa ēdienkartei un jābūt ļoti uzmanīgiem peldoties. Piemēram, franču un angļu buldogi bieži nespēj noturēt sevi virs ūdens. Tāpat pastiprināta vērība jāpievērš mutes dobuma veselībai, jo izmainītā žokļu uzbūve ir labvēlīgs faktors, lai veidotos zobakmens.
Pirms izraugies kompanjonu, padomā par savām iespējām un vēlmēm!
Visi suņi ir brīnišķīgi, un jebkura suņa saimniekam jābūt gatavam ieguldīt sava drauga veselībā. Taču brahiocefālo šķirņu suņu saimniekam ir īpaši rūpīgi jāizvērtē, vai šāda izvēle ir tikai kaprīze, kas balstās uz suņa simpātisko izskatu, vai arī tiešām esi gatavs rūpēties un nodrošināt visu savam draugam nepieciešamo.
Attēla avots – pexels.com