Monta Priede
Monta Priede kinoloģe

Nutribalance rakstu sērija mīluļu draugiem: Suņa jaunās mājas

Par suņiem • 22. Aprīlis, 2021
Cik daudz vietas mīlulim nepieciešams? Ar ko rēķināties posmā, kad suns vēl tikai iepazīst mājas? Kā veidojas viņa režīms?   Esam apkopojuši 4 nozīmīgas atziņas par mīluļa ienākšanu mājās, lai notikumam vari sagatavoties veiksmīgāk!
 

Katram sunim vajag tam atbilstošu dzīvojamo platību

Liela izmēra suņiem ir nepieciešama lielāka platība, kurā izkustēties, nekā tas ir vidēja vai maza izmēra suņiem. Tomēr lielā izmēra suņi raksturā var būt mierīgāki un gausāki salīdzinājumā ar vidēja izmēra suņiem, kuri ir aktīvi un līdz ar to pieprasa lielāku kustības brīvību. Pieņemot ģimenē suni, noteikti vajag apdomāt, vai, tam kļūstot pieaugušam, jūsu mājvieta nodrošina pietiekamu dzīvojamo platību. Mājās sunim ir jāpavada daudz laika, tāpēc tā nav paredzēta tikai gulēšanai un atpūtai, bet arī rotaļām. Liela izmēra suņiem daudz atbilstošāka būs dzīve privātmājā ar pagalmu, kurā sunim ļauts izskrieties, bet maza izmēra suņi jutīsies komfortabli arī dzīvoklī. Viens no iemesliem, kāpēc suņus dažreiz nogādā patversmē, ir tāds, ka, kucēnam esot tā pirmajos dzīves mēnešos, nezinātājs nespēj noteikt, cik liels tas izaugs. Rezultātā var gadīties, ka dzīvoklī lielāko savu dienas daļu nākas pavadīt sunim, kuram daudz piemērotāka būtu dzīve privātmājā.

Kucēni grauzīs visu, kas tiem gadīsies pa zobam

Uzņemot mājās kucēnu, ir jāpatur prātā, ka tas vēl nav apmācīts uzvesties atbilstoši tavām uzvedības normām. Kucēniem ir liela vēlme iepazīt pasauli tiem apkārt, tie ir ziņkārīgi un mīl visu pagaršot. Zelta likums ar kucēniem paredz – ja suns ir kaut ko sagrauzis, tas ir tāpēc, ka tu to esi atstājis tam viegli sasniedzamā vietā. Tātad, lai suns neiemācītos grauzt apavus, mēs tos sākumā noliekam vietā, kur suns tos nedabūs. Tas tiek attiecināts uz jebkādiem mājokļa dekoriem un citām mantām, ko tu nevēlies, lai sabojā. Tā vietā jāiegādājas kucēnam atbilstošas rotaļlietas. Tāpat tas būs daudz drošāk pašam sunim, jo vari izvairīties no riska, ka suns apēd kaut ko, kas var apdraudēt tā veselību un dzīvību. Piemēram, televizora pults, zeķbikses un augu mākslīgais mēslojums no puķupoda vai paši augi, kas ir indīgi dzīvniekiem.

Iepazīšanās ar jauno ģimeni

Atrašanās jaunā vietā sunim var radīt zināmu satraukumu, tāpēc iepazīšanās procesu ar jauno ģimeni jāveic pakāpeniski. Sākumā suni vajadzētu iepazīstināt ar vidi, atļaut tam mierīgi vienam pašam apostīt mājokli, lai tas pierod pie smaržām, objektiem. Pēc tam var sākt iepazīstināšanu ar pārējiem ģimenes locekļiem. Tas ir jādara apzināti un mierīgi. Nav nepieciešams uzreiz visiem klupt sunim virsū un nepārtraukti to mīļot. Īpaši tas tiek attiecināts uz bērniem. Arī bērni ir jāmāca pareizi apieties ar suni un dot tam atpūtu, kad suns nevēlas kontaktēties. Tāpat arī sunim nedrīkst ļaut visu laiku lēkt virsū bērnam. Ir spēļu laiks, un ir arī miera laiks.

Suni un bērnu nekad nedrīkst atstāt vienus pašus bez uzraudzības. Lai arī var šķist, ka abiem ir izveidojies lielisks kontakts, un tā patiesi var būt, tomēr vienmēr pastāv risks, ka suns var nodarīt kaitējumu bērnam un otrādi. Suns bērnu redz kā mazāku un vājāku par pašu, tāpēc gadījumā, ja radīsies kāda strīdīga situācija, suns var mēģināt bērnu brīdināt tam attiecīgajā manierē. Lai arī tā ir tikai varbūtība, drošības labad pieaugušajam vienmēr jāredz, kas notiek, un nepieciešamības gadījumā jāpārtrauc vienas vai otras iesaistītās puses rīcība.

Pieturies pie mājās izveidotās kārtības

Katrās mājās ir sava kārtība un ne tikai mantiskā, bet arī uzvedības, ikdienas ritma kārtība. Apmācot kucēnu iekļauties ģimenes ikdienā, pieturies pie šīs izveidotās kārtības arī turpmāk. Jo mazāk apmulsumu un kļūdainu apmācības mēģinājumu tu pieļausi, jo ātrāk suns sapratīs, ko no viņa sagaidi.

Ja nevēlies, lai suns guļ, kur pagadās, tad iekārto tam savu guļvietu. Lai suns saprastu, ka tikai tā ir viņa vieta, tu nedrīkstu šad un tad ielaist to pagulēt savā gultā un beigās brīnīties, kāpēc suns vienmēr nesaprot, ka tam ir jāguļ savā vietā.

Baro suni noteiktos laikos. Kucēns ir jābaro 3–4 reizes dienā, sākot no 5–6 mēnešiem to var sākt barot divas reizes dienā. Jebkurā gadījumā tiem ir jābūt noteiktiem barošanas laikiem. Nekad neatstāj suņa barības trauku pilnu visu dienu. Pirmkārt, tas var rezultēties ar aptaukošanos, kas apdraud suņa veselību un dzīvību. Otrkārt, noteikts ēšanas laiks atvieglos arī tavu ikdienu. Ja suns tam iedoto barību neapēd līdz galam, tad barības trauku ņem nost, nevis atstāj uz grīdas nenoteiktu laiku. Tas norāda, ka sunim ar apēsto daudzumu ir bijis pietiekami.

Sunim nepieciešamas regulāras pastaigas. Divas 30 minūšu pastaigas dienā ir absolūts minimums, kas jāsaņem katram sunim, bet nevajag aprobežoties tikai ar to. Jo vairāk suns tiks nodarbināts pastaigas laikā, tas varēs izskrieties un rotaļāties, jo mierīgāk tas uzvedīsies mājās. Aktivitātes līmenis katrai šķirnei un pat indivīdam var atšķirties, tāpēc esi vērīgs un sniedz savam sunim atbilstošu ikdienas aktivitāti. Reti kurš suns atteiksies no papildu pastaigas.

Tālāko kucēna vai pieauguša suņa apmācību vēlams veikt pie sertificēta suņu trenera. Pie mums ir iespējams apmeklēt labas kucēnu skoliņas, kā arī pamatpaklausības nodarbības. Silti iesaku jebkuram suņu saimniekam tās apmeklēt. Tās ne tikai iemācīs sunim noteiktas komandas, bet ir arī lielisks veids, kā izveidot un nostiprināt kontaktu ar suni.


Populārākie raksti