Pieci ieteikumi ideālai pastaigai pilsētas sunim

Par suņiem • 06. Augusts, 2019
Neraugoties ne uz laikapstākļiem, ne saimnieka nogurumu pieaugušam sunim jānodrošina vismaz 30 minūšu gara pastaiga divreiz dienā, savukārt ar kucēnu ideālā variantā dodies īsākās pastaigās 4 – 5 reizes dienā.

Rimi Mājdzīvniekiem suņu dzīves eksperte un kinoloģe Ļena Valdmane sniedz piecus ieteikumus, lai šī pastaiga sagādātu prieku gan tavam sunim, gan tev.

Viens no pastaigas pamatuzdevumiem ir suņa fizioloģisko vajadzību nodrošināšana. Taču tā kā pilsētā sunim ir ierobežotas iespējas izskrieties, bieži saskaramies ar mītu, ka pilsētvide nav piemērota četrkājainam draugam. Tomēr pilsētas attīstās un kļūst arvien draudzīgākas suņiem, turklāt ieviešot nelielas pārmaiņas ikdienas pastaigu rituālā, vari padarīt pastaigu daudz interesantāku. Atceries, ka pastaigas kvalitāti nosaka ne vien tās ilgums vai iespēja brīvi izskrieties, bet arī fiziskais un intelektuālais treniņš.

1. Drošība pirmajā vietā
Kad ar suni dodies pastaigā kādā no pilsētas parkiem vai mikrorajonu masīvā, pārliecinies, ka suns ir pie pavadas, jo rūpes par mīluļa drošību ir saimnieka galvenais uzdevums. Bez pavadas suns var atrasties tikai suņu pastaigu laukumā, kā arī zaļajā zonā un mežā atbilstoši vietējās pašvaldības noteikumiem. Abos gadījumos sunim jābūt saimnieka uzraudzībā un kontrolē.

2. Nomaini ierasto maršrutu
Ikvienam suņa saimniekam ir viens vai vairāki zināmi, paredzami un droši pastaigu maršruti. Taču ar laiku tie kļūst garlaicīgi gan sunim, gan saimniekam, tāpēc visvienkāršākais veids, kā pārsteigt suni pastaigas laikā, ir izvēlēties jaunu maršrutu. Sunim ir svarīgi izzināt pēc iespējas plašāku teritoriju un ievākt pēc iespējas vairāk informāciju, tādēļ pat nelielas izmaiņas ierastajā maršrutā nodrošinās suņa prātam papildu aktivitāti. Ja iespējas maršruta maiņai ir ierobežotas, tad, to var dažādot, mainot kustību tempu vai, piemēram, iekļaujot tajā jaunas pieturvietas vai šķēršļu joslas, piemēram, pakāpienus. Tā kā pilsētā ir daudz skaņu, smaržu, objektu un kustības, tev jāmēģina ieraudzīt apkārtējā vidē tādus rosinošus objektus, kas liks sunim koncentrēties un nodrošinās nepieciešamo fizisko un emocionālo slodzi.

3. Pastaigā jāiekļauj rotaļas
Dodoties pastaigā pa pilsētu, suns atrodas pie pavadas, un viņam ir maz iespēju sevi izklaidēt dzenoties pakaļ vārnai vai uzrušinot kādu puķudobi. Būtu lieliski, ja šajā vienmuļajā pastaigas procesā saimnieks ar suni parotaļātos. Jo tieši saimnieks vislabāk zina, kādas rotaļlietas sunim patīk. Piemēram,vir labi, ja ir kāda rotaļlieta, pie kuras suns tiek tikai pastaigas laikā, tas suni motivēs izmantot iespēju paspēlēties ar to pastaigas laikā. Suņiem patīk dinamiskas spēles – skriešana un lēkšana pēc bumbiņas, virves vilkšana, rotaļlietas meklēšana, kā arī iespēja pastaigas laika nest mutē rotaļlietu līdz tuvākajam parkam. Pastaiga ir laiks, kad suns var patērēt uzkrāto enerģiju, un tavs kā saimnieka uzdevums ir piedāvāt sunim šo iespēju.

4. Treniņš pastaigas laikā
Pastaiga ar treniņa elementiem ne vien disciplinēs suni, bet arī uzlabos jūsu savstarpējo saikni. Tāpēc, dodoties pastaigā, neaizmirsti par kārumiem! Neatkarīgi no suņa vecuma vai apmācības līmeņa jaunu lietu apgūšana vai jau zināmu komandu atkārtošana veicinās suņa attīstību. Uzdevumi var būt ļoti dažādi, piemēram, katru reizi, pirms šķērsot brauktuvi, saimnieks apstājas un suns apsēžas blakus, atsākot kustību pēc komandas. Vai, piemēram, ieraugot tuvojamies cilvēkus, suns tiek mudināts, atrasties blakus saimniekam. Kārumi noderēs arī, lai suni iedrošinātu, pievērstu uzmanību un mudinātu iepazīt kādu jaunu objektu. Tai pat laikā jāatceras, ka, lai piedzīvojums nepārvērstos nepatīkamā pārdzīvojumā, pastaiga jāpielāgo suņa raksturam un fiziskajām spējām. Pretējā gadījumā suns var izjust stresu. Svarīgi, lai pastaiga sagādā prieku, nevis pakļauj suni stresa situācijām vai provocē uz nevēlamām darbībām.

5. Ja tavs suns grib draudzēties
Lai arī pastaiga ir laiks, kuru tu pavadi kopā ar suni, suns ir sociāla būtne un tam ir vajadzīgs kontakts ar saviem sugas brāļiem – citiem suņiem. Visvienkāršākais veids, kā ļaut sunim izskrieties pilsētā kopā ar citiem suņiem ir apmeklēt speciāli aprīkotu suņu pastaigu laukumu. Taču svarīgi atcerēties – lai arī suņu laukumi atrodas norobežotā teritorijā, saimniekam tik un tā ir jāpieskata savs mīlulis! Tāpat jāņem vērā, ka suņu laukumiem ir arī savi mīnusi – tajos pulcējas daudz un dažādi suņi, kas var veicināt konfliktus. Alternatīva, lai sunim būtu iespēja satikties un draudzēties ar citiem suņiem, ir pastāvīgi pastaigu draugi, kuri noteikti atradīsies, ja pastaigu grafiks būs stabils un būsi atvērts kontaktu veidošanai.

Kinoloģe Ļena Valdmane uzsver, ka par labu pastaigu var uzskatīt tādu, kas nostiprina suņa jau esošās prasmes, kā arī ļauj apgūt jaunas.

Attēla avots – www.pixabay.com


Populārākie raksti