Suns satiek bērnu - kas jāņem vērā topošajiem vecākiem?

Par suņiem • 09. Maijs, 2020
Ģimenes pieaugums ir laimes un satraukuma pilns notikums. Ja ģimenē līdz šim vienīgais luteklis un “bērns” ir bijis suns, tad mazuļa ienākšana ģimenē ieviesīs korekcijas ne vien vecāku, bet arī mājas mīluļa ikdienā.

Tāpēc aicinām topošos vecākus iepazīties ar padomiem, kas palīdzēs nopietni un atbildīgi sagatavoties bērna un suņa pirmajai tikšanās reizei, kā arī drošai kopā būšanai.

Rīkojies savlaicīgi

Suns un bērns ir paaugstināta riska kombinācija, tāpēc, lai sāktu rīkoties un laikus radinātu suni pie jaunajiem noteikumiem un sadzīves izmaiņām, nav jāgaida līdz topošās māmiņas 8. grūtniecības mēnesim vai bērna piedzimšanai. Ziņa par to, ka ģimenē gaidāms pieaugums, ir signāls tam, ka jāsāk rīkoties nekavējoties.

Sunim jāprot mierīgi, ilgstoši un pacietīgi palikt savā vietā

Neatkarīgi no tā, vai mājas mīlulis ir bijis skolots, vai nē, tas jāsāk radināt pie savas vietas - guļvietas vai būrīša. Tas arī nozīmē, ka, iespējams, suņa vieta dzīvoklī vai mājā tiks mainīta. Tāpat svarīgi suni jau laikus radināt pie tā, lai vairāk laika tiktu pavadīts savā vietā, mazāk - saimnieka gultā vai dīvānā. Sunim jāprot mierīgi, ilgstoši un pacietīgi palikt savā vietā.

Sunim jārespektē noteiktās robežas

Līdz ar mazuļa ienākšanu ģimenē, arī sunim tiks noteiktas jaunas robežas, ko nedrīkstēs pārkāpt, piemēram, bērna istaba, bērna manēža, bērna paklājiņš rotaļām. Tāpēc suns jāpieradina pie šiem norobežojumiem jau labu laiku pirms mazulis ienāk ģimenē. Vēlāk vecākiem nebūs laika suņa apmācībām, turklāt arī pats suns jutīs stresu un spriedzi, jo tam tiks veltīts mazāk laika, kā rezultātā, iespējams, būs īsākas pastaigas, mazāk rotaļu un gulšņāšanas kopā ar saimnieku. Sunim jārespektē noteiktās robežas.

Suns laikus jāpieradina pie bērna mantām un jaunām skaņām

Gaidot mazuli, svarīgi jau laikus arī sunim veidot pozitīvas asociācijas ar bērnu lietām – bērnu ratiņiem, auto krēsliņu, staigulīti, manēžu. Tāpat suns jāpieradina arī pie dažādām jaunām skaņām, piemēram, zīdaiņa raudāšanas, kliegšanas, dažādām bērnu rotaļlietu skaņām. Piemēram, to var darīt, klausoties dažādus video Youtube.com, kur ir dzirdamas bērnu čalas un smiekli, vai dodoties pastaigās gar bērnu rotaļu laukumiem, bērnudārziem. Svarīgi neaizmirst ierādīt sunim arī kustības, ko rada, piemēram, bērnu rati, staigulītis, šūpoles. Sunim bērnu lietu klātbūtnē jāuzvedas mierīgi. Suns nedrīkst no tām baidīties vai arī gluži pretēji - spēlēties.

Jauni noteikumi arī ģimenei

Līdz ar jaunumiem par ģimenes papildinājumu, arī pašiem topošajiem vecākiem jāpārrunā un jāvienojas par jauniem noteikumiem, ko nedrīkst pārkāpt, piemēram, neatstāt bērnu nepieskatītu suņa klātbūtnē, barot suni atsevišķā telpā bez bērna klātbūtnes, likt sunim ievērot robežas un aizliegumus bez izņēmuma u.c. Lai cik ļoti jaunie vecākie censtos, skaidrs, ka līdz ar bērniņa ienākšanu ģimenē, arī suņa ikdienā būs izmaiņas. Sunim būs nepieciešams laiks, lai iekļautos jaunajā kārtībā un pierastu pie izmaiņām dienas režīmā. Tāpēc svarīgi jauno kārtību jau ierādīt savlaicīgi un pakāpeniski.

Suņa lutināšanai – nē!

Bieži saimnieki, uzzinot, ka ģimenē būs pieaugums, sāk pastiprināti lutināt suni, lai tādā veidā jau avansā kompensētu mīlulim iespējamo uzmanības un glāstu trūkumu nākotnē. Šādi rīkoties nav ieteicams, jo tas radīs pretēju efektu – suns būs pieradis saņemt pastiprinātu uzmanību, tāpēc mazuļa parādīšanās ģimenē radīs pastiprinātu stresu, un suns nebūs gatavs dalīt uzmanību ar kādu citu.

Rotaļlietas – katram savas

Svarīgi, lai bērnam ir savas rotaļlietas, bet sunim - savas. Vēl pirms mazulis nācis pasaulē, saimnieki var iemācīt suni neitrāli izturēties pret bērna rotaļlietām un citam mantām. Var ļaut sunim tās apošņāt, taču ieinteresēt un piedāvāt rotaļai tieši suņa mantiņu, tādejādi parādot, ka bērna lietas ir neinteresantas, savukārt aktīva un jautra rotaļa seko tikai tad, kad suns izvēlas spēlēties ar savu mantiņu. Šādās situācijās lieliski iederēsies arī aizliedzošā komanda “nedrīkst”, “fū” vai “atdod”.

Sunim labprātīgi jāatlaiž mantiņas, ko satvēris zobos. Ja suns kādu no aizliedzošām komandām līdz šim nav apguvis, tad bērna gaidību laiks jāizmanto, lai sunim to iemācītu. Svarīgi neiegādāties arī vienādas vai līdzīgas rotaļlietas. Tāpat ieteicams izvairīties no rotaļlietām ar pīkstuļiem, jo tās pastiprināti piesaista suņa uzmanību, izraisa lieku interesi un uzbudinājumu, tādējādi radot vēlmi rotaļlietu atņemt. Šādā situācijā suns var nejauši bērnu ievainot.


Populārākie raksti