Suns satiek bērnu - pirmā tikšanās

Par suņiem • 09. Maijs, 2020
Tāpat kā vecākiem, arī sunim pirmā tikšanās ar mazuli var būt satraukuma un neziņas pilna, tāpēc svarīgi šo tikšanos nesasteigt. Vēl jo vairāk - laikā, ko saimniece pavadīs dzemdību namā, arī mājas mīlulis būs sailgojies un pieprasīs nedalītu uzmanību.

Suns nav jāiepazīstina ar bērnu pirmajā dienā

Ņemot vērā, ka suns jau būs satraukts no vecāku satraukuma, pirmajās dienās ieteicams suni labāk norobežot no kontakta ar bērnu. Svarīgi ir ne vien izvest suni kārtīgā pastaigā, pirms vēl mazulis tiek atvests mājās, bet līdz ar mazuļa ierašanos mājās, ļaut arī sunim pierast pie jaunām smaržām un skaņām, kā arī neierastās saimnieku rosības. Bērns var atrasties atsevišķā telpā un nekontaktēties ar suni pirmās 4 - 5 dienas vai pat ilgāku periodu, atkarībā no suņa uzvedības.

Pirmajam kontaktam jābūt maksimāli drošam

Lai pirmais suņa un mazuļa kontakts būtu maksimāli drošs, vecākiem jāievēro piesardzība ar jebkura izmēra un rakstura suni. Ieteicams, lai mamma vai tētis sēž krēslā vai dīvānā un tur mazuli rokās ar seju pret ķermeni. Otrs vecāks ieved istabā suni, kurš nepieciešamības gadījumā var būt arī pie pavadas un/vai uzpurnī. Ja suns ir pie pavadas, tai jābūt brīvai. Jāļauj sunim apostīt bērnu, ja suns izrāda šādu vēlmi. Mierīgā tonī var paslavēt suni. Noteikti nevajag pašiem nest bērnu pie suņa un uzspiest viņam kontaktu ar bērnu. Ja suns novēršas, aizgriež purnu, mēģina novērst acu skatienu, piespiež ausis - tie ir signāli, ka suns dotajā brīdī nevēlas komunicēt ar bērnu. Tādā gadījumā suns jāliek mierā. Tāpat nav vēlama arī izteikti uzbudināta suņa uzvedība bērna klātbūtnē – riešana, lēkšana, pastiprināta vēlme laizīt bērnu, ļoti uzmācīga interese par bērnu. Arī šādā gadījumā suņa kontaktēšanās ar bērnu jāpārtrauc – sunim jādodas savā vietā, jāļauj nomierināties un jāmēģina vēlreiz, kad suns ir mierīgā stāvoklī. Ja ģimenē ir vairāki suņi, tad pirmajā tikšanās reizē suņi ar bērnu jāiepazīstina atsevišķi pa vienam.

Sunim jau ir pieredze ar bērniem?

Tas, ka sunim kontakts ar bērniem jau bijis iepriekš, vai arī fakts, ka suns ir apmācīts un socializēts, vai tas ir kādas noteiktas šķirnes, kas tiek uzskatīta par piemērotu ģimenēm ar bērniem un ir “aukle”, vēl nebūt negarantē, ka suns nenodarīs pāri bērnam. Katrs bērns ir citāds. Līdz ar to - fakts, ka sunim ir izveidojušās labas attiecības ar radinieku, draugu vai kaimiņu bērniem - nenozīmē, ka suns līdzīgi izturēsies arī pret jaundzimušo. Ļaujiet sunim pašam izvēlēties, cik ilgi viņš vēlas kontaktēties ar bērnu. Nekādā gadījumā nevajag suni ar varu pietuvināt bērnam un likt sadraudzēties. Pirmajā reizē tas var arī neizdoties, jo suns būs pārāk satraukts, nervozs un nedrošs. Visam ir vajadzīgs laiks.

Sarkanie signāli

Kāda suņa uzvedība var kļūt par problēmu mierpilnai un drošai bērniņa ienākšanai ģimenē? Suņa nekontrolēta riešana, pavadas vilkšana, spēja pašam atvērt durvis. Tāpat nopietnas problēmas var radīt suņa vēlme sargāt savus resursus, asa reaģēšana uz citiem suņiem un cilvēkiem, agresija.

Nekavējoties uzsāc apmācību un konsultējies ar apmācību treneri, ja:

  • suns asi reaģē uz citiem suņiem, kustīgiem objektiem (automobiļiem, riteņbraucējiem), cilvēkiem;
  • suns neklausa, neprot iet blakus, pastaigā velk pavadu;
  • suns sargā savus resursus – ēdienu, ūdeni, rotaļlietas, guļvietu utt.;
  • suns ir greizsirdīgs, pieprasa pastiprinātu uzmanību no saimnieka, sargā saimnieku.

Bērns ir prioritāte, bērna drošība - pirmajā vietā

Esi atklāts un reālistisks par to, kāds suns tev patiesībā ir. Ja suns iekļaujas kādā no augstāk minētajām kategorijām, ar steigu jāvēršas pie speciālista, lai risinātu problēmu labu laiku vēl pirms bērniņa ienākšanas ģimenē. Atceries - suņa apmācība jāuzsāk pēc iespējas ātrāk! Ja suns nav apmeklējis skolu – bērniņa gaidīšanas laiks jāizmanto, lai apmeklētu paklausības nodarbības. Savukārt, ja suns jau ir apmeklējis skolu, iespējams, iegūtās zināšanas jāatsvaidzina. Piesakies apmācībai, pieaicini kinologu. Svarīgi apzināties, ka suņa uzvedības problēmas, socializācijas vai apmācības trūkums nepazudīs tāpat vien. Arī tad, ja suns ir agresīvs vai sargā resursus, nav iespējams 2 - 3 nedēļu laikā šo uzvedības modeli mainīt. Saimniekiem jābūt spējīgiem ar komandu pārtraukt suņa nevēlamo darbību, likt sunim doties uz vietu vai gaidīt.

ATCERIES!

  • Nekad neatstāj bērnu kopā ar suni nepieskatītu, lai arī cik mīļš un uzticams ir jūsu mīlulis. Bērnu var atstāt tikai to pieaugušo klātbūtnē, kuri ir spējīgi kontrolēt suni, un neaizmirsti atstāt instrukcijas pieaugušajiem (omītes, auklītes), kuri palīdz pieskatīt mazuli.
  • Nepaļaujies uz suņa šķirni, izmēru, raksturu vai iepriekšējo uzvedību un pieredzi bērnu klātbūtnē. Visiem suņiem ir zobi, un visi suņi ir dzīvnieki. 10 minūtes miermīlīgas suņa un bērna komunikācijas nav rādītājs, ka nākamajā sekundē nenotiks nelaime. Suns var ne tikai iekost, bet arī uzkāpt virsū, noskrāpēt, nogāzt vai nobiedēt bērnu.
  • Sunim jābūt kontrolējamam - jāprot mierīgi atrasties savā vietā, jāzina aizliedzošās komandas, jārespektē noteiktās robeža.
  • Atļautās robežas paplašināsies un uzticēšanās sunim pieaugs ar laiku, kad bērns kļūs vecāks. Paaugstinātā riska periods ir vecumā no 1 līdz 3 gadiem, kad bērns sāk rāpot, staigāt un iepazīt pasauli ap sevi. Suns izturas dažādi pret dažāda vecuma bērniem, un katram vecumposmam ir savas nianses.

Ikvienam vecākam jāatceras, ka bērni neprot nolasīt un saprast suņa signālus, tāpēc vecāku pienākums ir maksimāli mazināt iespējamās riska situācijas – neatstāt bērnu bez uzraudzības suņa klātbūtnē, neprovocēt suni, neļaut bērnam darīt pāri sunim, piemēram, sēdēt virsū, raut aiz ausīm vai astes, bāzt rokas mutē, tāpat nevajag bērnam likt barot suni. Savlaicīga rīcība un konkrētu noteikumu ievērošana ļaus izbaudīt gan bērna un suņa pirmo tikšanās reizi, gan arī drošu tālāko kopā būšanu.


Populārākie raksti