Suņu ģērbšana ziemā: praktiski padomi

Par suņiem • 30. Decembris, 2020
Suņi ir siltasiņu dzīvnieki, tāpēc iestājoties aukstākam laikam, tie var būt pakļauti apsaldējumiem un hipotermijai. Īpaši bīstama ir ilgstoša atrašanās aukstumā, ja suņa vilna ir slapja, ārā pūš spēcīgs vējš, vērojama krasa temperatūras pazemināšanās vai temperatūras svārstības. Atceries:  termometra stabiņam krītoties zem -15 grādiem, pastaigās ar suni dodies biežāk, bet uz īsāku laiku!
 

Suņa vilna veic divas galvenās funkcijas – aizsargā organismu no apkārtējās vides apstākļiem un palīdz uzturēt pastāvīgu normālu ķermeņa temperatūru (suņiem tā ir apmēram 38–39 grādi). Suņi ar dabiski bagātīgu kažoku ir labāk pasargāti no apkārtējās vides iedarbības. Suņi, kuri ikdienā dzīvo ārā, lielākoties ir pieraduši un pielāgojušies laikapstākļiem, un tiem notiek sezonāla vilnas maiņa – ziemai nākot, kažoks tiek nomainīts uz siltāku.

Kuros gadījumos sunim ir vajadzīgs ziemas apģērbs?

Suņi, kuriem ziemas periodā vēlams nodrošināt papildu aizsardzību no aukstuma:

  • suņi ar īsu gludu vilnu (bez pavilnas) un kailie suņi (ar pilnīgu vai daļēju apmatojuma trūkumu uz ķermeņa);
  • maza izmēra dekoratīvie sunīši (kuri nav piemēroti, lai ilgstoši atrastos skarbos laikapstākļos);
  • kucēni;
  • grūsnas un barojošas kucītes;
  • suņi-seniori;
  • suņi ar veselības problēmām vai suņi atveseļošanas procesā (ar novājinātu imunitāti).

Jutīgāki pret laikapstākļu ietekmi būs arī tie suņi, kuri bieži neuzturas ārā vai kuru pastaigas ir īsas un mazkustīgas (ātros medību suņus – dzinējsuņus un kurtus – pasīvākas pastaigas laikā vēlams apģērbt), kā arī suņi, kuru apmatojumu saimnieks kaut kādu iemeslu dēļ ir krietni saīsinājis (piemēram, terjera tipa vai garspalvains suns ir noskūts). Iestājoties aukstākam laikam, suņi nepagūst pielāgoties, un pastaigas mīnus grādos var sagādāt grūtības. Ja suņuks trīc un dreb, bieži ceļ augšā ķepas, negribīgi iet uz priekšu, tas var būt signāls, ka sunim salst. Īpaši jāuzmana suņu ķepas un ausis (sevišķi suņiem ar nokarenām garākām ausīm), kā arī, ilgstoši staigājot aukstumā un slapjdraņķī, – krūšukurvja rajons un pavēdere suņiem ar īsām kājām.

Kādu apģērbu izvēlēties?

Mūsdienās ir pieejams plašs suņu apģērbu klāsts visām sezonām. Izvēloties apģērbu sunim, svarīgākais atcerēties, ka apģērbam jābūt praktiskam, funkcionālam un ērtam.

Praktisks

Ziemas un rudens apģērba ārējam materiālam jābūt ūdens un vēja necaurlaidīgam. Svarīgi, lai apģērbs ne tikai silda, bet arī “elpo” un ir salīdzinoši viegli kopjams. Svarīgi izvēlēties kvalitatīvu materiālu, jo citādi tas, ne vien ātri nolietosies, bet arī radīs viltus pārliecību, ka sunītim nesalst, taču realitātē suns var apsaldēties, saaukstēties, īpaši, ja audums samirks. Vēlams, lai suņa apģērbs ir papildināts ar gaismu atstarojošiem elementiem – suns būs pamanāms diennakts tumšajā laikā.

Funkcionāls

Kombinezons pilnībā nosedz ķermeni no kakla līdz astei un kājas visā garumā (līdz ķepām). Var būt siltināti, kas paredzēti aukstākam laikam (no -5 un zemākai temperatūrai) un starpsezonu, kas izgatavoti no mīksta, ūdensnecaurlaidīga materiāla (paredzēti vēlākam rudenim, temperatūrai samazinoties līdz +5 un zemāk). Siltinātiem kombinezoniem jābūt ar pagarinātu apkakli, kas sniedz papildu aizsardzību no vēja. Ja suns ir īpaši salīgs (piemēram, kāda no kailajām suņu šķirnēm) vai termometra stabiņš nolaidies zem -10 grādiem, zem kombinezona var vilkt kokvilnas krekliņu.

Jaciņas nosedz ķermeni no kakla līdz jostasvietai un/vai krustiem, kā arī daļēji nosedz priekškājas. Bieži ir siltinātas un papildinātas ar dekoratīvu kapuci. Populārs apģērba gabals tieši maza izmēra suņiem, taču būs piemērots pastaigām tikai vēlajā rudenī (līdz iestājas mīnusi), jo praktiski nenosedz pavēderi un arī pakaļgalu atstāj nepasargātu.

Veste-mētelis ir labs variants liela izmēra suņiem un aktīvām pastaigām, jo praktiski neierobežo suņa kustības. Siltinātas vestes nosedz ķermeni no kakla līdz astei, bieži sniedzoties nedaudz pāri pakaļgalam. Labi pasargā kaklu (bieži ir augstā apkakle), sānus un muguru, taču pavēdere un kājas ir nepasargātas, tāpēc vestes-mēteļi nebūs labākā izvēle ļoti aukstā laikā, bet aktīvai pastaigai un rotaļām nelielos mīnusos būs ideāli piemērota. Šī būs laba izvēle, ja suns ir ļoti liels vai citas nianses apgrūtina suņa saģērbšanu (piemēram, ja sunim ir kājas trauma vai tā ir grūsna vai barojoša kucīte).

Džemperus iecienījuši mazo un vidējo izmēru suņu saimnieki, jo tie ir koši un bieži papildināti ar dažādiem stila elementiem (uzrakstiem, izšuvumiem). Adītiem izstrādājumiem vēlams izvēlēties dabisku vilnu (vismaz 40%). Vēlams izvairīties no sintētiski iegūtiem materiāliem, piemēram, sintētiskas dzijas (akrila) adījumā. Šāds džemperītis varbūt būs košs un mīksts, bet tas elektrizēsies un, pats svarīgākais, – nepasargās mīluli no aukstuma. Džemperītis nebūs labākā izvēle garspalvainiem suņiem (piemēram, špiciņam), jo veicinās vilnas savelšanos un bojās to. Līdzīgi kā jaciņas, arī džemperis tikai daļēji nosedz suņa ķermeni un būs piemērots pastaigām sausā, saulainā un dzestrā laikā.

Vējjaka-lietusmētelis ir darināta no izturīga auduma ārpusē un mīkstas oderītes iekšpusē. Pasargās mīluli no vēja un suņa vilnu no samirkšanas lietainā laikā. Parasti nav piemērots aukstākam laikam, taču ir sastopami arī siltināti modeļi vēlākam rudenim.

Ērts

Suņa apģērbam jābūt pareiza izmēra, ērtam un jāļauj sunim tajā brīvi kustēties. Šeit gan jāpiebilst, ka dažiem suņiem būs nepieciešams nedaudz vairāk laika, lai pierastu brīvi kustēties apģērbā, taču parasti tas izdodas ātri, jo jebkurš suns ar prieku dodas pastaigā. Apģērba izmēru galvenie mērījumi ir muguras garums – attālums no kakla lejasdaļas līdz astei (astes saknei) – un krūšu apkārtmērs. Atsevišķiem modeļiem svarīgs arī suņa augstums skaustā un kakla apkārtmērs. Bieži apģērbs ir aprīkots ar regulējošām siksnām (piemēram, vestes-mēteļi), rāvējslēdzējiem (jaciņas), aizdari ar lipekļiem (piemēram, kombinezoni). Vēlams, lai fiksējošie elementi atrastos uz muguras, kakla vai jostasvietas, jo tas atvieglos suņa apģērbšanas procesu, un mitrums vai dubļi nebojās aizdari. Ja apģērbs būs par mazu, tas ierobežos kustības, var radīt saberzējumus, nospiedumus no gumijām.

Jāatceras arī par ķepām!

Īpaši svarīgi ziemas periodā pasargāt suņu ķepas. Diemžēl cīņai ar sniegu pilsētās tiek izmantota sāls un sāls maisījumi, kas nodara nopietnu kaitējumu mūsu mīluļu ķepām. Ja dzīvo pilsētā un nav iespējams suņuku uz rokām aiznest līdz glīti apsnigušai pļavai, ļoti vēlams iegādāties speciālus suņu apavus – zābaciņus vai gumijotas, ūdensnecaurlaidīgas zeķītes. Apavi ļaus pasargāt suņu ķepas, ādu un apmatojumu no sāls negatīvās ietekmes. Suņiem paredzētie apavi ir piemēroti dažāda izmēra suņiem. Īpaši tas ir aktuāli, ja suņa ķepa ir traumēta – ādas iekaisums, nobrāzums vai brūce. Pie apaviem suns būs jāpieradina. Ieteicams sākotnēji pielaikot apavus tikai uz priekšķepām vai pakaļkāju ķepām un ļaut sunim pastaigāt, tikai pēc tam apaujot visas četras ķepas. Ja nav iespējams iegādāties suņa apavus vai arī suni neizdodas pieradināt normāli tajos pārvietoties, ķepu pasargāšanai var izvēlēties ziedi vai spreju, kas veido aizsargslāni. Šobrīd ir pieejami dažādi ekoprodukti arī mūsu mīluļiem, piemēram, ķepu vasks (bišu vasks) aizsardzībai un dabisko eļļu (kumelīšu, kaņepju, kokosriekstu u. c.) ziedes ķepu kopšanai pēc pastaigas. Ja sanācis pastaigāt pa sāls pilnām ietvēm bez ķepu aizsarglīdzekļa, pēc pastaigas ķepas kārtīgi jānomazgā (ūdenim var pievienot kumelīšu tēju). Lai arī ķepu jutīgums suņiem ir atšķirīgs, ieteicams pēc pastaigas rūpīgi pārbaudīt mīluļa ķepas.

Suņu apģērbs un apavi nav tikai modīgs aksesuārs. Ja tas ir izgatavots no kvalitatīva materiāla un ir izvēlēts atbilstošā izmērā, tas padarīs pastaigu ne vien komfortablāku, bet arī palīdzēs saglabāt suņa veselību.

Attēla avots: pixabay.com


Populārākie raksti