Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Suņu ķepu kopšana ziemā

Par suņiem • 18. Janvāris, 2022
Šogad daba mūs lutina ar skaistu, sniegotu ziemu, bet suņu saimniekiem šajā laikā ir īpaši jāpiedomā, kā pastaigas pa kupenām padarīt patīkamas savam sunim. Īpaša uzmanība šajā sezonā ir jāpievērš mīluļu ķepām, jo sals, sniegs un sāls var ne tikai kairināt, bet pat nepatīkami ievainot un bojāt pēdu spilventiņus, kas sunim ir īpaši jutīgi.
 

Kopšanas līdzekļi

Ir piejams plašs kopjošo līdzekļu klāsts, kas paredzēti suņu pēdu spilventiņu kopšanai un aizsardzībai. To galvenais mērķis ir pasargāt ādu no plaisāšanas, nodrošinot mitrināšanu, kā arī veidot vaskveida aizsargkārtiņu. Pieejami līdzekļi gan vasku, gan krēma formā, kā arī izsmidzināmi līdzekļi. Tos ieteicams uzklāt jau 10–15 minūtes pirms došanās pastaigā, lai līdzekļi kārtīgi iesūcas ādā un nožūst. Pēc vajadzības mitrinošo līdzekli var lietot arī pēc pastaigām. Mani favorīti ir vaskveida līdzekļi ar bišu izcelsmes produktiem sastāvā pirms pastaigas un krēmveida – pēc. Pirmais vairāk aizsargās, otrais – mitrinās.

Esiet uzmanīgi un vērīgi

Suņa ķepiņas ziemas sezonā katru dienu jāapskata un jāpārbauda – vai nav izveidojušās plaisas, apsārtums, bojājumi un vai suns neizrāda nepatiku, pieskaroties pēdu spilventiņiem. Ja tā, noteikti neiztikt bez aizsarglīdzekļiem. Jāpievērš uzmanība arī apmatojumam starp pēdu spilventiņiem – tas zināmā mērā aizsargā no saskarsmes ar sniegu, bet tajā nereti saķeras sniega gabali, veidojot salipušas pikas un apgrūtinot staigāšanu, un tādā gadījumā apmatojumu var apgriezt. Ja suns ārā cilā kājas, pieklibo, nevēlas iet, guļas, noteikti pastaiga jāpārtrauc, jo tā rada diskomfortu. Ir iespēja izmantot arī speciālus zābaciņus – tie lieliski pasargās no sala, sāls un sniega. Tiesa, ne visi suņi vēlēsies tādos staigāt. Pie zābaciņu nēsāšanas suni vēlams radināt mājas apstākļos, radot pozitīvas asociācijas: mierīgā vidē velkam zābaciņus, uzmanoties, lai netiek parauts kāds no pirkstiem, un apbalvojam ar kārumu un uzslavu.

Īpaši vērīgiem jābūt saimniekiem, kuru pastaigās neizbēgamas ir ar sāli vai citiem līdzekļim kaisītas ietves. Vislabāk pastaigās doties pa nekaisītām takām, tomer ne vienmēr tas ir iespējams, sevišķi pilsētvidē. Pēc pastaigām no ķepām noteikti jānoskalo sāls paliekas, tās jānožāvē vai jānosusina, jo sāls tās ļoti sausinās, veicinās bojājumu veidošanos un kairinās pēdas, kā arī var būt kaitīgs gremošanas traktam, ja dzīvnieks salaizīsies tā paliekas. Ja tiek novērotas brūces uz ķepām, suns sāk pastiprināti laizīt ķepas vai klibot pēc pastaigām, rekomendēju vērsties pie sava veterinārārsta.

Vēl jāuzsver nagu kopšanas nozīme ziemas sezonā. Sniegotā laikā nagi nedilst un mēdz pāraugt, kas savukārt ietekmē suņa gaitu un stabilitāti, tādēļ, ja tiek novērota izteikta skaņa, suns pārvietojoties pa grīdu, iespējams, nepieciešama nagu apgriešana, kuras pareizu veikšanu esam demonstrējuši šajā video! Lai skaista, droša un aizraujoša ziemas baudīšana ar mūsu labākajiem draugiem – suņiem!

Attēla avots: pixabay.com


Populārākie raksti