Monta Priede
Monta Priede kinoloģe

Svaigbarošanas receptes suņiem

Par suņiem • 26. Oktobris, 2022
Lai mīlulim izveidotu pilnvērtīgu barību pēc svaigbarošanas principiem, ir nepieciešams priekšzināšanas par barošanas pieeju. Svaigbarošana ir barošanas veids, kas paredz, ka suns uzturā saņem tikai svaigus, jēlus, termiski neapstrādātus dzīvnieku izcelsmes produktus, un mazliet var pievienot arī pāris augu valsts produktus jeb augļus un dārzeņus.

Skaidrībai norādu, ka svaigbarošanā sunim nedod graudaugus un rūpnieciski ražotus produktus, piemēram, sieru, maizi, rīsus, griķus, auzas u. c. Bet pirms ķeraties pie sava suņa barības porcionēšanas, ir svarīgi izprast trīs barošanas principus.

Barības komponentu procentuālais sadalījums

Svaigbarošanā pastāv divi barošanas modeļi – BARF un Prey Model Raw. BARF barošanas modelī suns ēd gan dzīvnieku, gan nosacītus augu valsts produktus, Prey Model Raw barošanas modelī – tikai dzīvnieku izcelsmes produktus. Šajā rakstā minētie piemēri tiks pielāgoti BARF barošanas modelim, jo tas ir populārākais no abiem.

BARF barošanas modelī barības komponenti tiek iedalīti šādi:

  • 60–80% no kopējās masas sastāv no muskuļgaļas (piem., šķiņķis, fileja, atgriezumi, karbonāde, vēderplēve, plecu daļa, muskuļkuņģi);
  • 15–30% no kopējās masas sastāv no kauliem vai skrimšļiem, vai tādiem gaļas produktiem, kuros kopā ir kauls ar gaļu (piem., kakli, stilbi, muguras, ekstremitāšu kauli);
  • 10% no kopējās masas sastāv no orgāniem, un 5% no tiem ir aknas (piem., aknas, nieres, liellopa sirds, liesa, zarnas, kuņģis);
  • 5–10% no kopējās masas sastāv no augu valsts produktiem (piem., burkāns, brokolis, salātlapas, ķirbis, bietes). Šeit būtiski iegaumēt, ka augu valsts produktus sunim pasniedz tikai smalki rīvētus vai blendētus, jo suņa gremošanas trakts nav piemērots tam, lai pilnībā pārstrādātu šādus produktus un uzsūktu no tiem visas nepieciešamas barības vielas.

Olbaltumvielu avotu rotēšana

Ir svarīgi sunim veidot barību no dažādiem olbaltumvielas saturošiem dzīvnieku izcelsmes produktiem jeb daudzveidīgiem olbaltumvielu avotiem, iekļaujot suņa barībā gan vistu, gan liellopu, ja iespējams, – arī meža dzīvnieku gaļu, tītaru, cūku un visu citu, kas pieejams.

Tas nepieciešams, lai suns saņemtu daudzveidīgu barību un neveidotos pārtikas nepanesamība uz vienu noteiktu olbaltumvielu avotu. Turklāt ēst vienu un to pašu ir gaužām apnicīgi.

Šo olbaltumvielu avotu rotāciju ir iespējams veikt pa dienām: katru dienu suns saņem muskuļgaļu, kaulus, orgānus no kāda cita dzīvnieka. Tomēr, lai atvieglotu iepirkšanos, es ieteiktu to īstenot pa nedēļām – katru nedēļu suns pamatā saņem gaļas produktus no viena veida dzīvnieka, un pēc nedēļas ēdienkarte mainās. Piemēram, šonedēļ – tītars, nākamnedēļ – liellops.

Porcijas lieluma aprēķināšana

Izmēram šajā gadījumā ir nozīme, jo suņa pārbarošana vai, tieši pretēji, tā badināšana ir kaitīga veselībai. Lai aprēķinātu suņa porciju, var vadīties pēc šķirnes specifikā norādītajiem svara rādītājiem vai suņa tagadējā svara.

Lai uzturētu suņa svaru, tas jābaro ar 2,5% no tagadējās ķermeņa masas.

Lai samazinātu suņa svaru, suns ir jābaro ar 2% no tagadējās ķermeņa masas.

Lai palielinātu suņa svaru, suns jābaro ar 3% no tagadējās ķermeņa masas.

Piemēram, ja mans Sibīrijas haskijs šobrīd sver 20 kg un tam ir normāla ķermeņa masa, kuru es vēlos saglabāt, es suņa porciju aprēķināšu šādi:

2,5% no 20 kg = 500 g

Šie 500 g ir mana suņa dienas porcija. Ja suns tiek barots divas reizes dienā, porcija jāsadala divās daļās. Tātad apmēram 250g vienā ēdienreizē. Nav būtiski, kādā secībā vai kombinācijās suns apēd dienas porcijas komponentus, galvenais, lai dienas laikā viss ir apēsts.

Ja esi izpratis galvenos barošanas principus, būtībā jau redzi, ka svaigbarošana nav par receptēm, tā ir par pareizi aprēķinātām barības devām un olbaltumvielu produktu rotēšanu jeb mainīšanu noteiktā laika periodā. Šāda barošana prasa sava veida plānošanu un sistemātiskumu, bet ir tā vērta.

Piedāvāšu arī trīs pašas izdomātas receptes, kas atbilst augstākminētajiem barošanas principiem un var tikt izmantotas kā skaidrojošs piemērs.

Vakariņas suņa gaumē ar vistu (pieņemot, ka porcijas lielums ir 500 grami)

70% muskuļgaļas – vistu šķiņķi = 350 g

15% kaulu – vistu kakli = 75 g

10% orgānu, no kuriem:

5% ir vistu aknas = 25 g

5% ir liellopa niere = 25 g

5% augu valsts produktu–- rīvēts burkāns = 25 g

Spēka brokastis aktīvai dienai (pieņemot, ka porcijas lielums ir 500 grami)

70% muskuļgaļas – liellopa lāpstiņa = 350 g

15% kaulu – vistu muguras = 75 g

10% orgānu, no kuriem:

5% ir liellopa aknas = 25 g

5% ir liellopa sirds = 25 g

5% augu valsts produktu – rīvēti brokoļu kāti = 25 g

Pusdienas izvēlīgajiem (pieņemot, ka porcijas lielums ir 500 grami)

70% muskuļgaļas – vistas fileja = 350 g

15% kaulu – liellopa ribas vai tītara kakls = 75 g

10% orgānu, no kuriem:

5% ir saldētas vistu aknas = 25 g

5% ir cūkas niere vai liellopa kuņģis = 25 g

5% augu valsts produktu – banāns = 25 g

Papildus var piedāvāt 2 paipalu olas bez čaumalas.

Noteikti ir vērts minēt, ka pilnvērtīgu maltīti var nokomplektēt no Rimi veikalos pieejamās gaļas produkcijas, kas vienmēr ir svaiga. Svaigbarības daudzveidībai un vienkārši tiem, kuriem ir slinkums gatavot, iesaku ielūkoties nesen Rimi veikalos izvietotajās suņu svaigbarības saldētavās. Tagad arī Rimi iespējams iegādāties jau gatavu svaigbarību.

Atrodi gardumus savam mīlulim


Populārākie raksti