Trīs vienkāršas un noderīgas spēles ar suni

Par suņiem • 02. Oktobris, 2019
Spēles stiprina kontaktu starp saimnieku un suni, palīdz noturēt suņa uzmanību pastaigās un kalpo kā labs pamats paklausības treniņiem.

Šīs spēles ir viegli integrēt ikdienas situācijās, un tās ir piemērotas jebkura vecuma kucēnam vai pieaugušam sunim neatkarīgi no tā, vai mājas mīlulis iepriekš ir skolots, vai arī saimnieks sper pirmos soļus suņa audzināšanā. Rotaļas ir viegls un lielisks veids, kā pavadīt laiku ar mājas mīluli, asināt tā prātu un saglabāt motivāciju un acu mirdzumu. Atšķirībā no treniņiem, ar spēlēm tiks galā arī saimnieks bez pieredzes suņu audzināšanā, taču kā jau katrā spēlē - jāievēro daži noteikumi.

Atceries!
- Spēlei jānorit vieglā, pozitīvā atmosfērā. Spēle nav treniņš!
- Izvēlies īsākas spēles sesijas (5–10 min.), bet atkārto tās 2–3 reizes dienā!
- Daudz slavē suni! Spēle – tas ir forši!
- Nesatraucies, ja kaut kas neizdodas kā iecerēts. Izbaudi spēli!
- Spēles uzsākšanai izvēlies mierīgu, pazīstamu vietu (vēlāk varēsi pāriet uz nākamo līmeni dinamiskākā vidē).
- Nesteidzies! Ļauj procesam ritēt savu gaitu, ievēro principu “soli pa solim”.

Kontakta spēle “Acis”
Vienkārša kontakta spēle, kuras pamatā ir noturīgs acu kontakts starp suni un saimnieku. Spēles mērķis ir pievērst un noturēt suņa uzmanību, novēršot to no nevēlama kairinājuma (piemēram, pastaigas laikā novēršot uzmanību no cita suņa, kaķa, riteņbraucēja u. c.).

Kā spēlēt:
- sunim redzot, paņem kārumu vai rotaļlietu,
- sagaidi, līdz suns paskatās acīs,
- apstiprini pareizo uzvedību ar vārdu “jā”,
- iedod nopelnīto kārumu vai rotaļlietu.

Atkārtojot darbības vairākas reizes, suns pats piedāvās vēlamo uzvedību – skatīsies jums acīs un gaidīs uzslavu. Kad sunim būs skaidrs, ko no viņa vēlas saimnieks, ieviesiet komandu “Acis” (vai jebkuru citu īsu un skanīgu vārdu).
Kad sunim izveidojusies noturīga asociācija starp komandu un vēlamo darbību, pienācis laiks pāriet uz nākamo spēles līmeni un paildzināt acu kontakta laiku (no 1–2 līdz 4–5 sekundēm utt.), kā arī mainīt vidi. Sāciet praktizēt spēli pagalmā vai citā mierīgā vietā bez papildu kairinājumiem un pakāpeniski integrējiet to pastaigās.

Nav būtiski, vai suns stāv vai sēž, galvenais, lai suns skatās uz jums un nenovērš skatienu, līdz jūs atbrīvojat suni ar uzslavas vārdu “jā”, “malacis” vai citu. Koncentrēšanās spēli var viegli integrēt ikdienas aktivitātēs.
- Pirms iedot sunim bļodu ar ēdienu, sagaidi acu kontaktu. Sunim jāskatās saimniekam acīs, nevis uz bļodu. Tiklīdz suns skatās saimniekam acīs, nerej un acu kontakts ir noturīgs, paslavē suni un pabaro to.
- Pirms iedot sunim rotaļlietu (piemēram, kociņu), ieinteresē suni, nedaudz ar to paspēlējoties, tad sagaidi, kamēr suns skatīsies acīs, paslavē suni un pamet tam rotaļlietu.
- Pirms dodaties pastaigā vai pirms palaid suni vaļā no pavadas, pievērs suņa uzmanību ar vārdu, sagaidi acu kontaktu un atbrīvo suni. Atceries, ka uzslava nav tikai vārds vai kārums, tā var būt jebkura sunim tīkama aktivitāte, t. sk. iespēja izskrieties.
- Satiekot suņa draugu, pirms laist suni spēlēties, pievērs suņa uzmanību, piemēram, ar komandu “Acis” (ja sunim tā jau ir zināma), sagaidi acu kontaktu, paslavē suni un ļauj tam paspēlēties ar četrkājaino draugu.

Koncentrēšanās spēle “Deguns”
Koncentrēšanās spēle, kurā suns ar degunu pieskaras saimnieka plaukstai. Spēles mērķis ir suņa fokusēšanās, novēršana no kairinājuma, kā arī suņa vadīšana apmācībās un paklausības treniņos.

Kā spēlēt:

- novieto atvērtu plaukstu suņa priekšā,
- sagaidi, kamēr suns ar degunu tai pieskarsies (visbiežāk suns to vēlēsies apošņāt vai nolaizīt),
- apstiprini pareizo uzvedību ar vārdu “jā”,
- iedod sunim nopelnīto kārumu. Svarīgi! Kārums ir jādod no tās plaukstas, kurai suns pieskaras, t. i., plaukstai paliekot nekustīgai, ar otru roku ievieto tajā kārumu un ļauj sunim to apēst.

Vairākkārt atkārtojot šīs darbības, vari pakāpeniski sarežģīt uzdevumu – maini plaukstas, plaukstas pozīciju un attālumu no suņa, liekot sunim spert dažus soļus uz priekšu, sāniem, pieliekties vai palēkties, lai ar degunu pieskartos plaukstai. Kad suns vairākkārt ir pareizi izpildījis uzdevumu, vari ieviest komandu, piemēram, “Deguns”, kā arī pagarināt pieskāriena laiku no dažām sekundēm līdz 10 un vairāk sekundēm, kā arī sākt spēlēt spēli vidē ar kairinājumiem vai pastaigas laikā.

Apgūstot šo spēli, suni varēs vieglāk novērst no kairinājumiem, piemēram, garām braucoša skrejriteņa vai skrienoša bērna. Šī spēle ir arī lielisks veids, kā iesildīt suni pirms paklausības treniņa, kā arī atsevišķos gadījumos varēsi izmantot plaukstu (kāruma vietā), lai vadītu un iedrošinātu suni (piemēram, ja sunim ir psiholoģiskas grūtības pārvarēt pakāpienus).

Uzticēšanas spēle “Turu”

Nedaudz sarežģītāka, bet ļoti noderīga uzticēšanās spēle, kuras pamatā ir mierīga, labvēlīga vai vienaldzīga suņa attieksme pret pieskārieniem un manuālām manipulācijām ar tā ķermeni (t. sk. fizisku turēšanu). Spēles mērķis ir iemācīt sunim mierīgi reaģēt un ļauties jebkāda veida fiziskai ierobežošanai no saimnieka puses, suni maigāk vai ciešāk turot aiz kakla siksnas vai kādas ķermeņa daļas. Apgūstot šo spēli, suņa kopšanas procedūras, vizītes pie vetārsta vai suņu friziera būs mierīgākas gan sunim, gan saimniekam.

Kā spēlēt:
- pirms uzsākt spēli, novērtē sava suņa jutīguma pakāpi (atceries, ka pieskaršanās atsevišķām ķermeņa daļām, piemēram, pakaļkājām vai astei, var radīt diskomfortu),
- pieskaries sunim – sāc ar vieglu pieskārienu suņa krūšu kurvim, plecu zonai, kaklam,
- apstiprini pareizo – neitrālu, mierīgu, labvēlīgu – uzvedību ar vārdu “jā”,
- iedod nopelnīto kārumu.

Pakāpeniski palielini pieskārienu intensitāti – paturi aiz kakla siksnas, paņem aiz ķepas utt., kontrolē pieskāriena spēku un ilgumu. Pakāpeniski sāc darboties ar abām rokām, apskaujot suni no augšas, paturi pāris sekundes un paslavē suni, variē ar apskāviena ciešumu un ilgumu. Atceries, ka sunim uz fiziskām manipulācijām jāreaģē mierīgi, vienaldzīgi vai priecīgi, tās nedrīkst radīt stresu vai izraisīt citas negatīvas asociācijas (sāpes, bailes).
Integrē spēles elementus ikdienā, piemēram, radinot kucēnu pie nagu griešanas vai ausu tīrīšanas. Un neaizmirsti slavēt suni!

Attēla avots: www.pixabay.com


Populārākie raksti