Kārlis Matisāns
Rimi Bērniem eksperts, fitnesa treneris

Bērna drošība ziemā uz kalna

Sports • 10. Decembris, 2019
Tradicionāli Latvijā decembris ir mēnesis, kad uzkrīt pirmais noturīgais sniegs. Bērni šo ziemas “balvu” steidz sirsnīgi izbaudīt, tāpēc tuvākie kalni un pakalniņi ir kā magnēts, kas pievelk mazos aktīvistus ar visiem iespējamajiem pārvietošanās rīkiem un aprīkojumiem.

Diemžēl tieši ziemas prieku radītās traumas ir viens no nopietnākajiem sezonas izaicinājumiem gan ārstiem, gan vecākiem. Rimi Bērniem eksperts, fiziskās sagatavotības treneris Kārlis Birmanis vērš uzmanību uz svarīgākajiem drošības noteikumiem ziemas sezonā.

Komunikācija pirms došanās uz kalna

  • Pirms bērnu palaišanas uz kalna ar viņiem noteikti ir jāizrunā, kādi ir iespējamie apdraudējumi, piemēram, ātri un skaļi braucēji, nevērīgi un pat agresīvi slēpotāji pie pacēlāja u.tml.
  • Ja bērns jau ir pietiekami patstāvīgs, lai lielāko daļu laika slēpotu vai vizinātos viens, vienojieties par konkrētām atpūtas pauzēm, lai satiktos, padzertu kopā karstu tēju un papļāpātu par iespaidiem un pieredzi, kā arī atbalstītu, ja bijuši nepatīkami kritieni.
  • Atgādiniet, ka trasē vienmēr jāievēro, kas notiek priekšā. Par negadījumiem uz kalna atbildīgs ir tas, kurš ir aiz muguras un redz situāciju.
  • Trašu krustojumos vienmēr (VIENMĒR!) jāpārliecinās par drošību, samazinot ātrumu. Bērns var būt labs slēpotājs, bet viņam ir jābūt arī drošam slēpotājam, kas neapdraud sevi un citus.

Lai bērns kontrolētu situāciju uz kalna, ir nepieciešamas slēpošanas prasmes

  • Slēpošanas trasēs vienmēr pieejami lietošanas noteikumi, pie pacēlāja un trasē ir izvietotas arī ikonas un papildu atgādinājumu norādes. Kopā ar bērnu šīs zīmes jāizpēta un jāvienojas, vai viņš saprot to nozīmi. Pirms laist slēpotāju uz kalna vienu, izspēlējiet situācijas kopā – kurš kuram dos ceļu, kādā secībā kāpsiet uz pacēlāja un nost no tā.
  • Ja pacelšanās uz kalna notiek ar daudzvietīgu pacēlāju, paskaidrojiet bērnam, ka viņam jau laikus jāvienojas ar līdzbraucēju, kurā pusē kurš izkāps vai “atāķēsies”.
  • Ja slēpošanas apmācībai ir noalgots slēpošanas instruktors, ļaujiet bērnam slēpot pa priekšu un pieņemt lēmumu, kad apstāties, kad bremzēt, kad dot ceļu citiem un kā piebraukt pie pacēlāja. Tas iemācīs bērnam pašam kontrolēt situāciju un pieņemt lēmumus.
  • Esiet piemērs bērnam. Ja gribat, lai viņš nēsā ķiveri, aizsargbrilles un cimdus, tad noteikti to dariet arī paši.

Kontrole pār iemaņām ir drošība
Bērns jutīsies drošāks un neapdraudēs citus, ja būs iemācīts pareizi slēpot, uzsākt braukšanu, apstāties, izvairīties no šķēršļa, piebraukt pie pacēlāja, iekāpt pacēlājā, izkāpt no tā, kā arī sapratīs, kurā zonā pēc izkāpšanas no pacēlāja noņemto inventāru uzlikt atpakaļ.

Lai bērns kontrolētu situāciju uz kalna, ir nepieciešamas slēpošanas prasmes. Tās dod pārliecību par veikto aktivitāti un arī sagādā gandarījumu. Apmāciet paši vai noalgojiet instruktoru, kas iemācīs, kā slēpot mainīgos laikapstākļos, jo slēpošanas stils, kad ir uzsnidzis svaigs sniegs vai trase ir bedraina vai apledojusi, būtiski atšķiras.

Laika un vecāku emocionālo resursu taupības nolūkā labāk izvēlēties profesionāla instruktora pakalpojumus. Ģimenes draugs, kurš pats prot labi slēpot, nevar garantēt kvalitatīvu apmācību.

Aprīkojums un inventārs
Lai arī slēpošanas inventārs – slēpes, sniega dēlis, zābaki un/vai stiprinājumi – nav lēts, tomēr to aizņemties no citiem bērniem nav īpaši ērti. Ļoti reti bērniem ir vienāds pēdas izmērs, augums un svars.

Specializētais ziemas izklaides inventārs vienmēr tiek pielāgots lietotāja parametriem. Izmantojot nepiemērotu inventāru, to būs grūtāk kontrolēt un paaugstinās traumu risks, kā arī tiek iegūta negatīva pirmā pieredze.

Ja pirmo reizi uz kalna dosieties ar bērnu, parādiet paraugvideo, kā pareizi lietot pacēlājus

Nomājot pirmo inventāru, noteikti ieklausieties nomas personāla padomos, vai bērnam izsniegtais inventārs tiešām ir piemērots. Piedāvājot to mazajam slēpotājam, tiek ņemts vērā slēpju vai dēļa garums, apavu izmērs un cietība, stiprinājumi slēpju zābakiem, slēpotāja svars.

Inventāram jābūt lietošanas kārtībā. Ar neasinātām slēpēm vai dēli bērnam ir grūtāk iemācīties pareizi to lietot pat profesionāla instruktora pavadībā. Ja esat ārzemēs, bērnam kabatā ielieciet jūsu kontaktinformāciju, lai nepieciešamības gadījumā ar jums varētu sazināties.

Drošība uz pacēlājiem

  • Ja pirmo reizi uz kalna dosieties ar bērnu, parādiet paraugvideo, kā pareizi lietot pacēlājus.
  • Apskatieties katru trases pacēlāju un izrunājiet tā īpatnības un lietošanas kārtību. Lietojiet to kopā!
  • Iemāciet bērnam, kā stāvēt rindā un būt pacietīgam. Viena pacēlāja palaišana garām ir sīkums, tas dod iespēju sagatavoties un nākamajā iekāpt un satvert to droši. Pie pacēlājiem parasti ir līnija vai barjera, pie kuras gaidīt savu kārtu. Iemāciet to ievērot!
  • Vienmēr palūdziet pacēlāja operatoram samazināt ātrumu, ja tas ir nepieciešams, lai jūs kopā ar bērnu varat droši to uzsākt lietot. Iemāciet un iedrošiniet bērnu palūgt palīdzību, ja jūs neesat visu laiku kopā.
  • Nodrošiniet, lai bērna drēbes, cimdi, cilpas, kapuces, somas un citas drēbes ir pareizi uzvilktas un nevar aizķerties aiz pacēlāja vai sapīties tajā.
  • Sagatavojieties laikus gan iekāpšanai pacēlājā, gan nokāpšanai no tā, pārliecinoties, vai nūjas ir rokā, vai ķivere ir aizsprādzēta, vai brilles ir uzliktas utt.

Krēslu pacēlājs ar barjerām ir tikpat nedrošs kā pacēlājs bez barjerām, ja lietotājs tajā ir neuzmanīgs un nemierīgs. Iemāciet bērnam pacēlājā būt drošam un uzvesties apzinīgi. Uzturiet garajā pacēlāja braucienā sarunu, lai tas noturētu uzmanību un mazinātu bērna vēlmi skatīties pāri malai, liekties pāri barjerām utt.
Ja, esot uz pacēlāja, pazūd cimds, brilles vai cits aprīkojums, nododiet ziņu pacēlāja operatoram vai kalna darbiniekiem.


Populārākie raksti