Olga Ļubina
Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte, sertificētā uztura speciāliste

Bērns atgrūž. Uztura rekomendācijas

Uzturs • 03. Februāris, 2021
Kā rīkoties vecākiem, ja zīdainis atgrūž ēdienu, un kas ir tās situācijas, kad atgrūšana ir normas robežās, bet kad jāvēršas pēc padoma pie ārsta? Rekomendācijas vecākiem sniedz Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte Olga Ļubina.

Atgrūšana zīdaiņa vecumā ir fizioloģisks process, kas saistās ar gremošanas trakta nepietiekamo nobriedumu. Barības vadu no kuņģa atdala apakšējais slēdzējmuskulis. Zīdaiņiem šis muskulis nobriest ap 6–12 mēnešu vecumu, un tikai 10 % bērnu šī atviļņa slimība ir sastopama pēc 12–14 mēnešu vecuma.

Visbiežāk atgrūšana jeb reflukss ir viegla un normāla. Ja bērns ir laimīgs un omulīgs, ja viņš ēd un aug atbilstoši savam vecumam, tad uztraukumam nav pamata. Gadījumos, ja atgrūšana ir spēcīga, tā var signalizēt par gastroezofageālā atviļņa slimības (GERS) esamību.

Kad par atgrūšanu ir jākonsultējas ar ārstu
Konsultējieties ar savu ārstu gadījumā, ja bērns slikti pieņemas svarā, atgrūž ēdienu lielā daudzumā, vemj, atgrūž šķidrumu zaļā vai dzeltenā nokrāsā vai tas satur asins piejaukumu, atsakās no ēdiena, ja bērnam ir elpošanas grūtības pēc vemšanas vai ir dehidratācijas pazīmes (ilgstoši sausas autiņbiksītes, uzbudināmība).

Kā izvairīties no gastroezofageālā atviļņa slimības
Ir virkne uztura ieteikumu, kas var palīdzēt izvairīties no GERS:
• Barojiet bērnu bieži, bet mazām porcijām.
• Nekādā gadījumā nepārbarojiet bērnu.
• Atcerieties sagaidīt atraugu ne tikai pēc ēdienreizes, bet arī ēdienreizes laikā, vertikalizējot zīdaini.
• Pēc ēšanas turiet bērnu vertikāli optimāli vēl 30 minūtes.
• Ja zīdāt bērnu, turpiniet barot ar krūti.
• Ja zīdainim konstatē govs piena olbaltuma nepanesību, dažreiz tiek rekomendēts govs pienu un piena produktus nelietot. Šo produktu izslēgšana no uztura var mazināt refluksa simptomus, taču šī rīcība noteikti jāsaskaņo ar ārstu, jo nepamatota izslēdzošās jeb eliminācijas diētas ievērošana var negatīvi ietekmēt mātes un zīdaiņa veselību.
• Ja zīdainis tiek barots ar piena maisījumu, pēc konsultācijas ar bērnu ārstējošo ārstu var būt nepieciešams nomainīt standarta maisījumu ar specializētu “biezāku” piena maisījumu, kas ir domāts zīdaiņiem ar refluksu.
• Rakstiet uztura dienasgrāmatu, lai identificētu tos produktus, kas var provocēt atgrūšanu, un vērsieties pie uztura speciālista, lai sakārtotu gan mātes, gan zīdaiņa uzturu.


Populārākie raksti