Olga Ļubina
Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte, sertificētā uztura speciāliste

Bērns negrib dzert ūdeni. Ko darīt?

Uzturs • 05. Jūnijs, 2021
Ļoti bieži var dzirdēt, ka bērns negrib dzert ūdeni. Ko darīt šajā gadījumā – spiest vai piedāvāt citus dzērienus? Kā būtu labāk risināt šo problēmu, stāsta “Rimi Bērniem” veselīgas ēšanas eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.
 

Bez ūdens dzīve uz mūsu planētas nebūtu iespējama. Iedomājieties, jums ir karsti, jūs neesat dzēruši neko jau vairākas stundas – kāds būs visgaršīgākais dzēriens pasaulē? Protams, ūdens! Taču ikdienā, kad regulāri pa rokai ir krūze tējas vai glāze sulas, daudzi aizmirst par tik svarīgu un tik garšīgu dzērienu kā ūdens! Kāpēc?

Bieži vien atbilde ir – man negaršo. Dīvaini, kā cilvēkam var negaršot tas, bez kā viņa organisms nevar dzīvot? Daudziem var likties, ka ūdens ir bezgaršīgs un daudz interesantāk ir dzert citus dzērienus. Taču tam varētu nepiekrist – ja salīdzinātu ūdeni no dažādiem avotiem, mūsu garšas receptori varētu tomēr pamanīt nelielu garšu atšķirību, jo ūdens garša būs atkarīga arī no minerālvielu koncentrācijas tajā. Tātad – arī ūdenim ir garša!

Sula, piens un kefīrs – tas tomēr ir ēdiens

Bieži vien mums vienkārši trūkst izpratnes, ka ūdenim jābūt galvenajam šķidruma avotam ikdienā, jo pārējie dzērieni, it īpaši sulas, piens vai kefīrs, ir tomēr vairāk ēdiens, nevis dzēriens. Jā, to sastāvā noteikti ir arī ūdens, bet no šiem dzērieniem mēs iegūstam gan cukuru (sulas, limonādes, saldinātā tēja), gan olbaltumvielas un taukvielas (runājot par piena produktiem). Līdz ar to šo dzērienu uzņemšana prasīs papildus izstrādāt kuņģa sulu, fermentus, lai varētu sašķelt un uzsūkt šīs uzturvielas, t.i., organismam tas būs papildu noslogojums. Nav retums, kad bērns var dienas laikā izdzert vairākas glāzes piena, taču tās ir papildu 450–600 kcal dienā. Tas ir daudz ne tikai bērna organismam, bet arī pieaugušā cilvēka ķermenim, jo tā jau sanāk vēl viena papildu ēdienreize.

Kā padarīt ūdeni interesantu bērnam

Lai mudinātu bērnu dzert ūdeni, tam var pievienot klāt zemenes, gurķa vai citrona šķēli, piparmētras. Ielejiet dzērienu skaistā pudelē vai glāzē un piedāvājiet mazajam padzerties tādu ūdeni. Ļoti bieži bērni labprāt piekrīt dzert šāda veida ūdeni.

Tāpat vecākiem ar savu piemēru jārāda bērniem, ka ūdens ir jādzer regulāri un vairākas glāzes dienā. Tādā gadījumā bērni mācīsies no jums, un varbūtība, ka mazais atteiksies no ūdens dzeršanas, būs mazāka.

Kad jādzer vairāk

Vasarā, karstajā laikā vai slimojot, protams, ārkārtīgi svarīgi sekot līdzi uzņemtajam šķidruma daudzumam, un gadījumā, ja bērns atsakās dzert ūdeni, svarīgi, lai vispār šķidrums tiktu uzņemts. Protams, pirmā izvēle būtu ūdens, bet, ja gadījumā citu variantu nav, piedāvājiet mazajam atšķaidītu sulu, sīrupūdeni, kompotu. Lai saprastu, vai bērns uzņem pietiekami daudz šķidruma, pievērsiet uzmanību, kādā krāsā ir viņa urīns: ja gandrīz caurspīdīgs, ļoti gaiši dzeltens – burvīgi, bērns uzņem pietiekami daudz šķidruma! Ja urīna krāsa ir līdzīga ābolu sulai, tas nozīmē, ka ir smaga dehidratācija un šķidrums uzņemts ļoti maz. Tādā gadījumā obligāti jāskrien padzerties ūdeni.


Populārākie raksti