Uzkodas bērnam pirms fiziskām aktivitātēm: pēc kā lūkot veikalā un ko gatavot mājās

Uzturs • 06. Aprīlis, 2024
Saplānot dienu tā, lai pēc bērnudārza vai skolas bērnu aizvestu uz treniņu vai citām nodarbībām un vēl pirms tam paspētu viņu pabarot, var būt  izaicinoši. Tāpēc tiek meklētas iespējas izlīdzēties ar kādu veikalā pirktu uzkodu. Visbiežāk šādos gadījumos kā pirmā izvēle ir, piemēram, šokolādes batoniņš vai saldināts jogurta dzērien, taču “tās ir kalorijas bez vērtīgām sastāvdaļām”, norāda sertificēts fitnesa treneris, Rimi Bērniem eksperts Kārlis Matisāns.

Pirms intensīvas slodzes, kas prasīs no bērna daudz enerģijas, viņam tā ir jāuzņem.

“Ja bērns ir paēdis divas vai trīs stundas pirms sporta nodarbības un arī pēc tam viņš ātri tiek pie maltītes, tad viss ir kārtībā, taču visbiežāk tā nav, jo gana ilgs laiks paiet arī ceļā uz pulciņu,” uzsver treneris.

Ieteicamās uzkodas, ja liela steiga

Galvenais nosacījums – izvairīties no vienkārši paķeramām lietām veikalā. Protams, apēsts šokolādes batoniņš būs labāk, nekā tukšs vēders, un tas dos ātru enerģiju, taču tikpat ātri paķeramas veikalā ir arī bērna organismam noderīgākas lietas.

Ieteikums: lūkojot pēc uzkodas, izvēlies tādu, kam augsts olbaltumvielu saturs.

Ko pirkt? Piemēram, grieķu bezpiedevu jogurts, “Piena spēks” kokteilis, svaigi spiesta sula, augļi, piemēram, vesels apelsīns, vairāki mandarīni, banāns, siera nūjiņas, dažādi no augļiem gatavoti batoniņi bez papildu pievienota cukura (par batoniņu izvēli lasi rakstu “Bezgrēka batoniņi, ko likt bērnam pusdienu kastītē”)

Kārlis Matisāns aicina mest līkumu plauktiem, kuros gozējas dažādi saldinātie jogurta kokteiļi, jo “tas ir kārums, saldums, ar ko panašķoties laiku pa laikam, taču tas nav bērnam piemērots uzturs, un arī fiziski aktīvam ne. Šādu produktu sastāvā ir tauki un cukurs, bet nav vitamīnu vai olbaltumvielu”.

Padoms: vienā iepirkumu reizē iegādājies visus minētos ieteicamos produktus, tostarp arī kādu melnās šokolādes tāfeli, un sadali porcijās pa dienām – bezpiedevu jogurts, auglis, šokolādes gabaliņi utt. – un nebūs uztraukumu, ko dot bērnam līdzi uzkodām pirms nodarbībām.

Cik garam jābūt starplaikam starp ēdienreizi un fiziskajām aktivitātēm?

Būtiskāk ir pievērst uzmanību tam, kā ēdiens tiek apēsts – vai tas tiek steigā sagrūsts mutē un norīts, nesakošļājot ar zobiem, vai notiesāts, mierīgi sēžot un kārtīgi sakošļājot katru kumosu.

Sātīgs kokteilis, kas ātri izdzerts 20 minūtes pirms nodarbības, visdrīzāk radīs problēmas, traucējot fiziskajām aktivitātēm. Turpretī, ja tas būs dzerts pa malciņam un pēdējais malks būs iedzerts arī tās pašas 20 minūtes pirms nodarbības, visdrīzāk nekādu sarežģījumu vai grūtību nebūs.

Arī sviestmaizi var apēst stundu pirms nodarbības, steigā un nesagremojot, kas rezultēsies ar vēdera pūšanos, jo gremošanas process notiks jau kuņģī. Taču cita lieta, ja maize tiek apēsta mierīgi, katru kumosu sakošļājot ar zobiem.

Zināšanai

Olbaltumvielas ir būtisks makroelements, kas nepieciešams bērna veselīgai attīstībai, un īpaši, ja viņš ir fiziski aktīvs.

Bērns uzņem nepieciešamo olbaltumvielu daudzumu, ja dienā apēd vienu no minētā:

  • 250 g vistas filejas,
  • 250-400 g zivs,
  • 200-300 g liellopa gaļas,
  • 250 g biezpiena vai mocarellas siera,
  • izdzer 300-500 ml “Piena spēka”.


Populārākie raksti