Antibiotiku lietošana bērniem. Kas jāzina vecākiem

Veselība • 05. Oktobris, 2017
Antibiotikas ir lielisks cilvēces izgudrojums, ja vien tās lieto pareizā situācijā un devās. Ārstu praksē bieži nākas saskarties ar divu veidu nostāju: “Lūdzu, izrakstiet antibiotikas, jo bērnam šodien augsta temperatūra” vai arī “Dakter, tikai nerakstiet antibiotikas!”

antibiotiku lietošana bērniem

Rimi Bērnim eksperte, ārste – pediatre Sanita Mitenberga iesaka uzticēties savam ģimenes ārstam, ļaujot viņam lemt par piemērotāko terapiju. Ārste atgādina, ka saslimšanas izraisa vīrusi un baktērijas. Antibiotikas izmanto tikai bakteriālu infekciju ārstēšanai.

Pret vīrusiem nepalīdzēs
Visbiežāk bērni slimo ar vīrusu izraisītām saslimšanām, kuru izpausmes ir iesnas un klepus. Sākoties rudens un ziemas periodam un uzsākot bērnudārza gaitas, mazi bērni sāk biežāk slimot, jo gaisā cirkulējošie vīrusi telpās ātri pāriet no viena bērna pie otra. Slimojot ar vīrusiem, antibiotikas kā medikaments nedarbojas.
Dažreiz arī rudens vīrusu izpausmes var būt līdzīgas kā bakteriālai infekcijai - augsta temperatūra, rejošs vai ilgstošs klepus. Jāņem vērā – ja bērna organisms ir novārdzināts, viņš slikti uzņem šķidrumu un atsakās no ēdiena, vīrusu saslimšanai var pievienoties bakteriāla infekcija, kas ir ārstējama ar antibiotikām.

Ņem vērā! Antibiotikas nedarbojas arī pret parazītiem.

Kādām saslimšanās antibiotikas der
Mūsu organismā dzīvo miljoniem sīku baktēriju. Vairums no tām ir nekaitīgas vai pat palīdz organismam funkcionēt. Tomēr dažas no baktērijām ir potenciāli bīstamas. Sākot pastiprināti vairoties, tās izraisa bakteriālas infekcijas, kas ir ārstējamas ar antibiotikām. Izrakstot šīs zāles, ārstam nopietni jāizvērtē situācija.
Pirms ārsts izraksta bērnam antibiotikas, ir ļoti svarīgi izvērtēt bērna vispārējo stāvokli un pašsajūtu. Ir jāvērtē konkrētas saslimšanas izpausmes. Vecākiem jāsaprot, ka ne vienmēr izmaiņas ir jau pirmajā slimošanas dienā, kad ir tikai paaugstināta temperatūra. Dažkārt izmaiņas ir pamanāmas tikai pēc vairākām dienām, kad ir skaidrs, ka antibiotiku lietošana ir pamatota. Vajadzētu uzticēties arī mātes intuīcijai. Ja mamma redz, ka bērns šoreiz no saslimšanas atkopjas lēnāk un smagāk, negrib ēst, nečurā, saguris un pārsvarā guļ, tad ir jāpārskata ārstēšanas plāns.

Nepamatoti lietojot antibiotikas, organisms zaudē savas aizsargspējas, tiek traucēta imūnās sistēmas darbība. Jo biežāk tiek lietotas antibiotikas, jo lielāka iespēja, ka konkrētās baktērijas pret tām kļūs rezistentas, proti, kļūst nejūtīgas.

Ja vairākas dienas ir neskaidra slimības gaita, ārsti iesaka nodot pilnu asins analīzi un c-reaktīvo olbaltumu (CRO). Pēc analīžu rezultātiem ārsts redz, vai ir sācies iekaisuma process un pie kādiem rādītājiem nepieciešama antibiotiku lietošana. Iekaisuma rādītājs CRO palielinās pie bakteriālām infekcijām, ko bieži pavada arī konkrēti slimības simptomi. Ārsts izvērtē, kādas antibiotikas nepieciešamas, izrēķina nepieciešamo devu attiecībā uz bērna ķermeņa svaru, un norāda lietošanas biežumu un ilgumu. Izrakstot antibiotikas, vecākiem jāseko, vai tās iedarbojas, vērojot, vai samazinās temperatūra un bērns sāk justies labāk. Katra antibiotika darbojas savādāk, jo tām ir atšķirīga ķīmiskā uzbūve. Efektu no zāļu lietošanas parasti var pamanīt pēc 24 – 48 stundām.

Antibiotikas jālieto, ja ir:
Strutains vidusauss iekaisums. Bērnam ir stipras sāpes ausī, un no auss tek strutas, ir paaugstināta temperatūra.
Ādas infekcijas, ko izraisījis, piemēram, streptokoks vai stafilokoks.
Laima slimība.
Urīnceļu iekaisums.
Difterija un citas smagas infekciju slimības.
Ir infekcija, kad antibiotikas jāsāk lietot nekavējoties, jo slimības gaita norit strauji, kā tas ir, piemēram, ar meningokoka infekciju. Ārsts nozīmēs antibiotikas arī tad, ja ir tikai aizdomas par šo slimību. Ja slimība tomēr neapstiprinās, antibiotikas var atcelt, izvērtējot asins analīzes.

Ja antibiotikas izraksta nepamatoti
Nepamatoti lietojot antibiotikas, organisms zaudē savas aizsargspējas, tiek traucēta imūnās sistēmas darbība. Jo biežāk tiek lietotas antibiotikas, jo lielāka iespēja, ka konkrētās baktērijas pret tām kļūs rezistentas, proti, kļūst nejūtīgas, un nākamajā slimošanas reizē zāles vairs neiedarbosies.
Joprojām ir gadījumi, kad bērnam izraksta antibiotikas, jo ir sācies bronhīts. Iespējams, ka šādās situācijās efektīvāk būtu izrakstīt medikamentus, kas paplašina bronhus un palīdz bērnam izklepoties. Arī vecākiem jāsaprot, ka slimība nepāriet vienā dienā. Slimošanas reizē bērnam svarīgāka lielāka aprūpe, ir jāseko, lai bērns uzņem pietiekami daudz šķidrumu un jāizvērtē, kad ir jāpazemina temperatūra.

Svarīgi antibiotikas lietot pareizi

Ja ārsts izrakstījis antibiotikas, tās ir jālieto pareizi. Neskatoties uz to, ka, uzsākot lietot zāles, bērns jau nākamajā dienā jūtas daudz labāk, lietošanas biežums un kurss ir jāpabeidz, kā norādījis ārsts. Nepareizi lietojot antibiotikas, tās nenogalina baktērijas līdz galam, bet tikai “apdullina”, daļa izdzīvo un nākamajā slimošanas reizē iepriekš lietotās antibiotikas nepalīdzēs. Būs jālieto stiprākas zāles.
Ja pēc 48 stundām bērna vispārējais stāvoklis neuzlabojas vai pat pasliktinās, jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības. Tāpat arī svarīgi, lai antibiotikas tiktu lietotas vienā un tajā pašā laikā un tik reizes, cik ir nozīmējis ārsts.
Nedrīkst lietot antibiotikas pēc savas iniciatīvas! Arī tad, ja kāds medikaments palicis pāri no iepriekšējās lietošanas reizes vai tāpēc, ka tās lietojos kāds cits ģimenes loceklis vai paziņa.

Nedrīkst lietot antibiotikas pēc savas iniciatīvas! Arī tad, ja kāds medikaments palicis pāri no iepriekšējās lietošanas reizes vai tāpēc, ka tās lietojos kāds cits ģimenes loceklis vai paziņa.

Lietojot antibiotikas, var būt blakusparādības. Visbiežāk tā ir caureja, tomēr tas nav iemesls pārtraukt medikamentu lietošanu. Probiotiķu lietderība antibiotiku lietošanas laikā nav medicīniski pierādīta, drīzāk to darbība samazinās. Efektīvāk probiotiķus jeb labvēlīgās baktērijas ir lietot pēc antibiotiku kursa pabeigšanas. Tās palīdzēs atjaunot zarnu mikrofloru.
Ja zīdainis lieto antibiotikas un ēd mammas pienu, tad tas ir labākais veids, kā mikroflora atjaunojas dabīgā veidā.
Pēc antibiotiku lietošanas vēlams ievērot mierīgāku dzīves ritmu, jāēd veselīgi, jāatrod laiks pastaigām svaigā gaisā.
Pēc antibiotiku lietošanas kursa vecākiem nevajadzētu uztraukties par to, ka bērns tagad biežāk slimos vai būs vājāks par saviem vienaudžiem. Nav arī taisnība, ka antibiotikas organismā radītu kādas neatgriezeniskas sekas. Bērna organisms ātri spēj atjaunoties.


Populārākie raksti