Jekaterina Bovtramoviča
Rimi Bērniem eksperte, fizioterapeite

Masāža grūtniecēm

Veselība • 27. Jūnijs, 2023
Masāža palīdz relaksēties, uzlabot pašsajūtu un mazināt sāpes. Kādos gadījumos topošā māmiņa var apmeklēt masāžu? Par to vairāk stāsta “Rimi bērniem” eksperte, fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča.

Ja topošajai māmiņai ir kādas muskuļu sāpes, tūska vai nepieciešams vienkārši atslābināties, tad masāža ir laba izvēle. Bieži vien masāža ļoti atvieglo topošās māmiņas dzīvi. Tā palīdz:

  • relaksēties un uzlabot pašsajūtu,
  • samazināt stresa hormonu līmeni un paaugstināt labsajūtas hormonu līmeni,
  • mazināt sāpes kājās, rokās vai sprandā,
  • mazināt tūsku, krampjus, tirpšanu kājās,
  • mazināt trauksmi, nogurumu, saspringumu,
  • paaugstināt imunitāti,
  • uzlabot ādas tonusu, elastību.

Taču, lai topošā māmiņa varētu apmeklētu masāžu, ir jāņem vērā daži svarīgi nosacījumi, stāsta “Rimi bērniem” eksperte.

Ārsta atļauja

Grūtniece masāžu var apmeklēt tikai ar grūtniecību uzraugošā ārsta vai vecmātes atļauju. Ārsts vai vecmāte izvērtē topošās māmiņas veselības stāvokli, iespējamos riskus un tikai tad sniedz atļauju apmeklēt masāžu.

Masāžas veids

Ir pieejami ļoti daudz un dažādi masāžas veidi, taču grūtniece var apmeklēt tikai grūtnieču masāžu. Grūtnieču masāža ir ļoti saudzīga un neizraisa nepatīkamas sajūtas vai sāpes, stāsta “Rimi bērniem” eksperte.

Masāžas speciālists

Ļoti svarīgi, lai masāžu veic speciālists ar atbilstošu medicīnisko izglītību, papildus tai ir arī jābūt izietiem grūtnieču masāžas kursiem, uzsver “Rimi bērniem” eksperte. Speciālists pirms masāžas grūtniecei var uzdot vairākus jautājumus par veselības stāvokli. Speciālistam jābūt drošam

par masāžas veikšanu, jo viņš uzņemas atbildību gan par topošo māmiņu, gan par bērnu.

Kad nedrīkst veikt masāžu?

Masāžas neiesaka veikt 1. un 3. grūtniecības trimestrī. Ja grūtniecei ar veselību viss ir kārtībā un ārsts to atļauj, tad var veikt masāžu arī 3. trimestrī. Jāņem vērā, ka masāžas nedrīkst veikt, ja grūtniecei ir kādas veselības problēmas. Lūk, dažas no tām:

  • akūtas slimības – slikta pašsajūta, pēkšņas sāpes, drudzis, temperatūra, akūtas traumas,
  • dažādas hroniskās slimības – cukura diabēts, plaušu, sirds un nieru slimības,
  • ar grūtniecību saistīti veselības riski – paaugstināts asinsspiediens, asiņošana, preeklampsija, placentas priekšguļa, Rh negatīva grūtniece.

Vai topošās māmiņas partneris var viņu masēt?

Partneris topošo māmiņu var glāstīt, taču ne masēt, jo ķermenī ir zonas un punkti, kurus nav vēlams grūtniecības laikā masēt.

Partneris topošo māmiņu var masēt tikai dzemdībās, lai atvieglotu kontrakciju sāpes.

Par to, kā tieši masēt dzemdību laikā, māca dzemdību sagatavošanās kursos, stāsta “Rimi bērniem” eksperte Jekaterina Bovtramoviča.


Populārākie raksti