Slikta dūša automašīnā. Kā palīdzēt bērnam?

Veselība • 10. Februāris, 2020
Ir bērni, kuriem automašīnā braukt ļoti patīk – tas viņus izklaidē, nomierina un pat iemidzina. Bet lielai daļai bērnu pārvietošanās transportlīdzeklī beidzas ar nelabu dūšu, galvas reiboņiem un vemšanu.

Rimi Bērniem eksperte, ārste pediatre Sanita Mitenberga skaidro, ka sliktā dūša automašīnā ir saistīta ar vestibulārā jeb līdzsvara aparāta jutīgumu. Šūpošanās un nelaba dūša var būt ne tikai mašīnā, bet arī sabiedriskajā transportā, karuseļos un uz kuģa. Jebkura ilgstoša un ritmiska šūpošanās kairina vēl nestabilo bērna vestibulāro aparātu, un smadzenes “apmulst”. Rezultātā rodas slikta dūša. Turklāt, ja vestibulārā aparāta kairinājums netiek novērsts, nelabums var izvērsties pat par ģīboni.

Kā novērst nelabu dūšu
Būtiskākais, kas jāatceras tiem, kurus skar šī problēma, – pirms nelabuma lēkmes sākuma krietni saasinās visas maņas. Tad nu, to konstatējot, cilvēks var būt drošs, ka tuvojas nelabuma lēkme. Ja iespējams, šajā brīdī būtu vēlams braucienu pārtraukt un izkāpt no transporta līdzekļa. Tomēr, kā zināms, tas ne vienmēr ir iespējams, tāpēc noderīgi zināt dažādas metodes, kas pārbraucienus transportā var padarīt vieglākus.

  • Nelabu dūšu pastiprina poza, kurā galva ir noliekta uz leju, piemēram, lasot grāmatu vai skatoties telefonā vai planšetē.

Vislabākais līdzeklis pret nelabumu ir miegs brauciena laikā

  • Ja autovadītāja braukšanas stils ir saraustīts – strauji paātrina ātrumu, tad strauji bremzē, pārāk strauji brauc ceļu līkumos –, tas vēl vairāk pastiprina nelabu dūšu un var izraisīt vemšanu. Autovadītājam jāizvēlas mierīgs un līgans braukšanas stils.
  • Vislabāk bērnam brauciena laikā būtu skatīties pa logu uz priekšu un sēdēt autotransporta priekšējā sēdeklī, nevis aizmugurē. Skatīšanās pa sānu logiem var saasināt nelabuma rašanos.
  • Stāvokli uzlabo arī vēss un svaigs gaiss automašīnā.
  • Arī košļāšanas un sūkāšanas process palīdz līdzsvarot vestibulāro aparātu.
  • Pirms brauciena nevajadzētu ieturēt smagu, treknu maltīti. Toties profilaktiski pirms brauciena var nodrošināties ar skābas vai saldas garšas dzērienu vai ledenēm ar piparmētru vai citādi skābenu garšu.

Bērnam augot, sliktā dūša var pāriet, bet daļai tā tomēr saglabājas uz mūžu

  • Pirms brauciena var iedot padzerties viegli nomierinošu tēju, piemēram, piparmētru vai ingvera dzērienu. Lielākiem bērniem noder arī baldriāna tabletes. Aptiekās šobrīd ir pieejamas arī ledenes un tabletes pret sliktu dūšu brauciena laikā. Tās var lietot gan pirms brauciena, gan tā laikā.
  • Vislabākais līdzeklis pret nelabumu ir miegs brauciena laikā.
  • Ja bērnam ir tendence uz sliktu dūšu un vemšanu brauciena laikā, sagatavojiet viņu jau laikus, kā arī paņemiet līdzi maisiņus, kur bērns var izvemties, ja nesanāk laikā nobraukt ceļa malā vai kā citādi novērst slikto dūšu.
  • Bērnam augot, sliktā dūša var pāriet, bet daļai tā tomēr saglabājas uz mūžu.


Populārākie raksti