Zīdaiņa vecumposma īpatnības. 10–12 mēneši

Veselība • 12. Aprīlis, 2018
Bērns prot rāpot, sēdēt un ceļas jau kājās. Kas viņu interesē vecumposmā no desmit līdz 12 mēnešiem, stāsta pediatre Sanita Mitenberga.

Attīstība vērojama katru dienu!

Mazuļa attīstība vērojama katru dienu. Viņš spēj koncentrēties vienai nodarbei ilgāku laiku, piemēram, cenšas uzlikt vienu spēļu klucīti uz otra, šķirsta grāmatu. Ļoti patīk satvert sīkus priekšmetus ar pirkstiem, taču tikpat ātri tie nonāk mutē, tāpēc vecākiem jābūt ļoti uzmanīgiem un arīdzan kārtīgiem – raugiet, lai uz grīdas nenonāk sīki priekšmeti, piemēram, monētas, skrūves u.tml.
Lai attīstītu mazuļa motoriku, piedāvājiet vecumam atbilstošas rotaļlietas – lai iespējams darboties ar pirkstiem. Šādas rotaļlietas uzlabo valodas prasmi. Bērnam patīk piramīdas, muzikālas mantiņas, un iespējams, viņam jau ir kāda mīļākā rotaļlieta, ar ko kopā iet gulēt, ēst un ko visur nēsāt līdzi.

Ap desmit mēnešiem mazulis sāk celties kājās, pieturoties pie mēbelēm, un tādā veidā arī pārvietojas šurpu turpu.


Interešu loks paplašinās
Desmit mēnešos bērna interešu loks ir paplašinājies, taču jāatzīst, ka visbiežāk viņu interesē tieši tas, kas ir nevis viņa rotaļlietas, bet gan lietas, ko nav ļauts aiztikt, – mammas smaržu pudelītes, televizora pults, mobilais tālrunis. Brīdī, kad aizliegtais priekšmets tiks atņemts, gaidiet kliedzienu. Jau šajā vecumā mazajam ir jāmāca, ka ar raudāšanu viņš nepanāks, ko vēlas. Tāpēc mēģiniet viņu nomierināt citādi, nevis atļaujot darīt to, kas ir aizliegts.
Drošība ir pirmajā vietā, arī bērns labi saprot, ko drīkst un ko nedrīkst, un arī vilšanās un aizliegumi ir nepieciešami, lai apgūtu dzīves likumsakarības. Taču gatavojieties – gada vecumā bērns sāk kategoriskāk pastāvēt uz savu gribu. Ja kaut kas nav pa prātam, raud vai protestē sev īpašā veidā. Jā, var arī gāzties gar zemi.

Gada vecumā bērns sāk kategoriskāk pastāvēt uz savu gribu.


Ceļas kājās
Ap desmit mēnešiem mazulis sāk celties kājās, pieturoties pie mēbelēm, un tādā veidā arī pārvietojas šurpu turpu, bet, kad nogurst vai grib nokļūt vēlamajā punktā ātrāk, metas rāpus. Viņa rociņas kļuvušas veiklākas, un rāpošana palīdz nostiprināt bērna mugurkaulu.
Lielākā daļa mazuļu patstāvīgi un stabili staigāt sāk 15 mēnešu vecumā, tāpēc nesatraucieties, ja gada jubilejā mazais sper soļus, tikai pieturoties. Tad, kad bērns prot apsēsties, viņu var radināt pie sēdēšanas uz podiņa, taču tā būs tikai iepazīšanās ar šo procesu. Viņš to vēl nespēj apzināti kontrolēt vismaz līdz pusotram gadam.


Atdarina skaņas
Trenējiet mazuļa atmiņu, skatoties grāmatas un saucot lietas, kas tur redzamas. Gada vecumā, ja vecāki nosauc vārdā kādu lietu, bērns spēs parādīt uz šo lietu vai bildi grāmatā.
Ar noteiktiem priekšmetiem bērns, iespējams, saista noteiktu skaņu vai zilbi, tādējādi cenšoties jau runāt. Ja attēlos ir dzīvnieki, prot atdarināt dzīvniekam raksturīgās skaņas – ņau-ņau, vau-vau. Atvadoties māj ar roku un saka: “Atā, atā.” Izdzirdot “Cepu, cepu kukulīti”, sit kopā plaukstas. Protams, ja vien tas iepriekš mācīts.


Populārākie raksti