Svētku drošības ABC

Svētku svinēšana vienmēr ir brīnišķīga, un kas gan var būt skaistāks par vasaras saulgriežiem – Jāņiem!

Tomēr katrs mājdzīvnieka saimnieks zina, ka tas nozīmē plānošanu un rēķināšanos ar savu dzīvnieku. Mājdzīvnieku saimnieku prātus bieži nomāc jautājumi, vai mīlulis varēs doties līdzi, un ja nē, kas to pieskatīs un cik ilgi tas atstājams viens.

Saulgriežu svinēšana visbiežāk ir divu dienu pasākums, kas suņa saimniekam nozīmē plānošanu un reizēm arī zināmu pielāgošanos. Ja suns ir atbilstoši socializēts un svinēšanas vieta to atļauj, svētkus var skaisti nosvinēt kopā. Jau gadiem ilgi svinību vietu izvēlos tādu, kur varu līdzi ņemt savu labāko draugu, bet tas, protams, uzliek zināmus ierobežojumus, pieskatīšanu, rēķināšanos ar suņa vajadzībām, kaut arī, manuprāt, ir tā vērts. Suns noteikti nevar palikt mājās viens pats veselu diennakti, kā tas ir iespējams kaķim. Ar to jārēķinās, pirms kļūsti par suņa saimnieku, jo nākamos padsmit gadus suņa vajadzības būs jārespektē. Protams, ir dzīvnieku viesnīcas, un pastāv iespēja savlaicīgi sarunāt kādu, kas pieskata suni.

Kas jāņem vērā, ja svētki tiek svinēti kopā ar suni? Pats galvenais – drošība.

● Ja svinību vietas teritorija nav norobežota, jāatceras, ka suns nemitīgi jāpieskata vai jātur pavadā, lai interese par apkārtni neņemtu virsroku un svētki nepārvērstos par izmisīgu suņa meklēšanu.

● Tikpat būtiski rēķināties ar laikapstākļiem – jāatceras, ka arī suns var pārkarst, sevišķi uzmanīgiem jābūt visu brahiocefālo šķirņu jeb saspiesto purniņu suņu saimniekiem, jo šiem suņiem pārkaršanas risks ir daudz augstāks un tā var būt daudz straujāka un bīstamāka.

● Dodoties uz svinību vietu, jāatceras, ka nekādā gadījumā suni nedrīkst atstāt vienu auto salonā, pat ja šķiet, ka veikala apmeklējums prasīs dažas minūtes – tikpat ātri automašīnas salons pārvēršas par cepeškrāsni, un nedaudz atvērti logi nepalīdzēs.

● Savlaicīgi parūpējies par suņa aizsardzību pret parazītiem, sevišķi aktuāli, lai suns ir pasargāts no ērcēm, kas var apdraudēt tā dzīvību. Pirms došanās zaļumos konsultējies ar savu veterinārārstu, kurš palīdzēs izvēlēties sunim piemērotāko pretērču līdzekli.

● Saulgriežu svinības bieži notiek ūdeņu tuvumā, kas, ļoti iespējams, nozīmē, ka suns dosies peldēties. Ir jāpārliecinās, ka dzīvniekam peldvieta ir droša, ka tas neiestigs dūņās un ka krasts ir pietiekami lēzens, lai suns no ūdenstilpnes izkļūtu paša spēkiem. Tāpat kā mēs pieskatām bērnus peldētavā, jāpieskata arī suņi.

Ļoti būtiski nemest suni ūdenī pret tā gribu un nemēģināt strauji suni atveldzēt, ja tas šķiet pārkarsis, jo tas var radīt šoka stāvokli organismam.

Karstumā labāk ļaut sunim saslapināt pēdas, viegli samitrināt apmatojumu, bet strauja iegremdēšana ūdenī nav vēlama. Pēc peldēm neaizmirstam pārbaudīt suņa ādu, jo jāņem vērā, ka siltā laikā, pavilnai kārtīgi neizžūstot, ir palielināta iespēja mitruma un siltuma apstākļos veidoties ādas iekaisumiem jeb mitrajiem dermatītiem.

● Kur svētki, tur gardi ēdieni, kas noteikti kārdinās arī suni un radīs vēlmi svinību biedriem ļauties žēlajiem acu skatieniem un suni cienāt ar gardumiem no pašu galda. Diemžēl pēc katriem svētkiem veterinārajās klīnikās pieaug pacientu skaits, kas cieš no gremošanas trakta problēmām, saindēšanās un pat svešķermeņiem gremošanas traktā. Ja suns ir jutīgs, jau laikus pabrīdini svinību viesus, lai suni ne ar ko necienā. Jāatceras, ka nepieskatīts galds un grils var būt sunim kārdinājums, tāpēc pārliecinies, lai suns nevar pašapkalpoties pie gada. Jāatceras, ka trekni produkti kā jāņusiers suņa gremošanas traktam un aizkuņģa dziedzerim būs smags pārbaudījums, tas pats attiecas uz šašliku. Iesaku ļoti uzmanīties no koka iesmiņiem, kas bieži tiek izmantoti grilēšanā, jo, nonākot atkritumos, tie aizvien smaržo pēc gaļas, un bieži gadās, ka suņi tos norij.

● Savam sirdsmieram iesaku uz svinību vietu paņemt arī pirmās palīdzības komplektiņu sunim, kurā būtu medikamenti pret caureju, kā arī pārsēji un dezinfekcijas līdzekļi.

● Atceramies, ka arī grils un ugunskurs ir sunim bīstama vieta, tādēļ uzmanām suni, lai tas negūst apdegumus.

Var šķist, ka visi šie apdraudējumi padara kopīgus svētkus par darbu, bet nebaidies, kopīgi svētki ir skaistākais, kas var notikt, pat ja tas nozīmē nedaudz uzmanīties un pielāgoties situācijai.

Kaķu saimniekiem divu dienu prombūtne no mājām ir mazāk sarežģīta, jo kaķis šādu laika periodu var atrasties mājoklī viens, tomēr arī šajā gadījumā dažas lietas ir jāņem vērā.

● Kā būtiskāko aktualitāti siltajā sezonā vēlos minēt logu atstāšanu vēdināšanas režīmā. Nekad neatstāj kaķi mājās vienu ar vēdināšanas režīmā atvērtiem logiem, ja vien tie nav aprīkoti ar speciālu drošības sistēmu, kas neļauj kaķim iekļūt atvērtajā zonā! Kaķiem dabiskā interese par ārpasauli var būt tik kārdinoša, ka tas mēģinās tikt ārā. Bieži gadās, ka kaķis iesprūst logā, un pāris stundu laikā tam rodas nervu un orgānu bojājumi, kas var beigties letāli.

● Parūpējies par pietiekamu ēdiena apjomu un, vēl būtiskāk, – dzeramā ūdens pieejamību. Iesaku atstāt dzeramo ūdeni vairākos traukos, lai, ja viens tiek apgāzts, būtu pieejama cita padzeršanās vieta. Lielisks palīgs ir strūklakas ar tekošu ūdeni, jo kaķi ir ļoti kaprīzi attiecībā uz sastāvējušos ūdeni un var izvēlēties labāk iztikt bez dzeršanas.

● Tas pats attiecas uz kaķu tualeti – iesaku nodrošināt vismaz divas kaķu kastītes, jo daudzi kaķi labāk cietīsies, nekā ies uz jau pilnu kastīti, kas savukārt veicinās urīnceļu problēmas.

Būt dzīvnieka saimniekam ir atbildība visa mūža garumā, katrās brīvdienās un svētkos, bet tas ir arī viens no skaistākajiem piedzīvojumiem – būt kopā ar savu dzīvnieku un lolot to katru tā mūža dienu. Lai skaisti vasaras saulgrieži!

Par kaķiem

23. Jūnijs, 2022


Lasi vairāk