Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Ko iegūsi, apdrošinot mājdzīvnieku?

Mājdzīvnieku labsajūta • 05. Aprīlis, 2023
Mājdzīvnieku apdrošināšana kļūst arvien populārāka, un ne velti to jaunajiem mājdzīvnieku saimniekiem rekomendē arī veterinārārsti. Ārzemēs tā ir ierasta prakse – apdrošināt sava suņa un kaķa veselību, un šāda apdrošināšana sniedz daudz ieguvumu.

Mēs visi ceram, ka tieši ar mūsu mājdzīvnieku nekas neatgadīsies un tā veselība būs lieliska, tomēr no negadījumiem un akūtām saslimšanām nav pasargāts neviens. Jāņem vērā, ka pēkšņi un neparedzēti veterinārās klīnikas apmeklējumi var iecirst jūtamu robu budžetā. Veterināro pakalpojumu izmaksas nav mazas, jo atšķirībā no cilvēku medicīnas tām nav valsts līdzfinansējums, bet tas nozīmē, ka vienmēr jābūt gataviem ieguldīt mīluļa veselībā. Dzīvnieka veselības problēmu risināšana var izmaksāt pat vairākus simtus eiro.

Kāpēc veterinārārsts priecājas, ja suns vai kaķis ir apdrošināts?

Pirmkārt, apdrošinātu dzīvnieku saimnieki savlaicīgi vēršas klīnikā un negaida, ka veselības stāvoklis uzlabosies pats no sevis un vetārsta apmeklējums nebūs vajadzīgs. Šāda gaidīšana bieži noved pie ielaistām problēmām. Otrkārt, apdrošināta dzīvnieka saimnieks būs ieinteresēts laikus veikt diagnostiskus izmeklējumus, lai konkretizētu diagnozi, nevis ārstēt tikai simptomus, jo jutīsies drošs, ka ieguldījumu atmaksās apdrošināšana.

Katrai apdrošināšanas kompānijai var būt citāds apdrošināšanas plāns. Pirms izvēlies, izpēti katras kompānijas piedāvājumu. Daži apdrošināšanas plāni ietver tikai veselības apdrošināšanu, bet citi paredz gan dzīvības, gan veselības apdrošināšanu. Daži plāni tiek piemēroti arī sporta un medību traumām.

Kāpēc nepieciešama dzīvnieka veselības vai dzīvības apdrošināšana?

  • Daudziem cilvēkiem ir šāda apdrošināšana vai vismaz tiek iegādāta, dodoties ceļojumā. Tas ir drošības spilvens, kas var noderēt neplānotiem izdevumiem. Tikpat prātīgi būtu veidot uzkrājumus neplānotām veselības problēmām, tomēr ne vienmēr ir tāda iespēja. Šādu drošo spilvenu ir vērtīgi palikt arī zem mājdzīvnieka galvas.

  • Mājdzīvnieka apdrošināšana ļauj saimniekiem neuztraukties par neparedzētiem tēriņiem. Problēmu gadījumos vari pievērst vairāk uzmanības dzīvnieka veselībai un aprūpei, mazāk uztraucoties par to, cik tas var izmaksāt.
  • Nosacītā finansiālā brīvība ļauj izvēlēties dārgākus un, iespējams, kompleksākus ārstēšanas veidus, lai sniegtu mājdzīvniekam pēc iespējas labāku aprūpi.
  • Ir iespējams apdrošināt arī suņus senioru vecumā. Šeit gan nepieciešams kārtīgi iepazīties ar visiem piedāvājumiem, jo vecuma slieksnis, no kura tiek piešķirta apdrošināšana, var atšķirties. Tas variē no 8 līdz 10 gadu vecumam.

Kādu apdrošināšanu izvēlēties?

  • Izvēlies tādu apdrošināšanas polisi, kas saskan ar tavu ikdienas ritmu. Iespējams, pietiek ar pamata komplektāciju, kas nodrošinās mājdzīvnieka apdrošināšanu pret pēkšņām saslimšanām, nelaimes gadījumiem un būs lētāka. Tomēr, ja mēdzat kopā nodarboties ar riteņbraukšanu, skriešanu vai citām sporta aktivitātēm, labāk izvēlēties komplektu, kas sedz arī sporta traumu ārstniecību.
  • Pamatā visas apdrošināšanas piedāvā segt pēkšņu saslimšanu un nelaimes gadījumu ārstēšanu. Jau kādu laiku ir pieejama dzīvības apdrošināšana, kas piedāvā arī morālo kompensāciju. Tāpat arvien populārāka kļūst sporta un medību traumu un nelaimes gadījumu apdrošināšana.
  • Nereti apdrošinātāji piedāvā atlaides, ja tiek apdrošināti vairāki mājdzīvnieki.

Lai arī Latvijā mājdzīvnieku saimnieki uz šādiem pakalpojumiem skatās kautrīgi, sāk iezīmēties tendence – saimnieku vēlme apdrošināt savus mīluļus pieaug. Tāpat pieaug arī sapratne par veterinārās aprūpes nepieciešamību un mājdzīvnieku veselību un labklājību. Lai pēkšņa nepieciešamība krietni patērēties neradītu papildu stresu, ir vērts par savām finansēm padomāt savlaicīgi.

Protams, ne visus ar veselību saistītos izdevumus segs apdrošinātājs. Saimniekiem jārēķinās, ka vakcināciju, rutīnas operācijas (kā kastrāciju) un reizēm arī hroniskas problēmas, piemēram, ādas saslimšanas, apdrošinātājs nesegs. Tomēr traumas, sastiepumi, lūzumi, akūtas gremošanas trakta un urīnceļu saslimšanas un daudzas citas veselības problēmas, kuru diagnostika vien veido pieklājīgas summas, tiks segtas atkarībā no katras apdrošināšanas kompānijas nosacījumiem. Veterinārārsts pēc apmeklējuma sastādīs izrakstu ar detalizētu aprakstu par dzīvnieka klīniskajām pazīmēm, veiktajiem diagnostikas pasākumiem, atradnēm un nozīmēto ārstēšanu, kas kopā ar čeku par izmaksām būs jāiesniedz apdrošināšanas kompānijai. Par pakalpojumu sākumā norēķinās saimnieks pats, bet noteikta summa atgriezīsies saimnieka kontā. Jāņem vērā, ka apdrošināšanu nevar iegādāties tad, kad nelaime jau atgadījusies, jo tā nestājas spēkā no iegādes brīža. Līdzīgi kā ar automašīnas apdrošināšanu – to nevar iegādāties, kad negadījums jau noticis un auto nepieciešams remonts.

Dzīvnieks ir ekskluzīvs dārgums, lai cik savādi tas neizklausītos. Būt dzīvnieka saimniekam ir liela atbildība, rēķināšanās ar dzīvnieka vajadzībām, un jābūt arī finansiālai gatavībai šīs rūpes uzņemties. Mēs par to tiekam atalgoti ar beznosacījumu mīlestību un draudzību visā dzīvnieka dzīves garumā, tādēļ rūpēsimies par saviem dzīvniekiem tā, kā mēs gribētu, lai rūpējas par mums pašiem!


Populārākie raksti