Mājdzīvnieka novecošana. Kā uzlabot dzīves kvalitāti senioram?

Mājdzīvnieku labsajūta • 11. Februāris, 2020
Novecošana ir dabisks process, kas skar ikvienu un neizpaliek arī mūsu mājdzīvnieku dzīvē. Tāpat kā dzīves sākumā, arī vecumdienās mājdzīvniekiem ir vajadzīga lielāka uzmanība un aprūpe.

Dzīvniekam mainās nepieciešamība gan pēc barības veida, gan aktivitātēm, mainās viņa uzvedība un paradumi.

Atpazīstot novecošanas procesus, varam savu suņu un kaķu ikdienu dzīves nogalē atvieglot un padarīt maksimāli kvalitatīvu, saka Rimi Mājdzīvniekiem veselības eksperte un sertificēta veterinārārste Anete Kalniņa.

Kas īsti ir seniors?

Par kaķi seniora vecumā sāk uzskatīt 8–10 gadus vecu dzīvnieku, bet jāņem vērā, ka šobrīd kaķu dzīves ilgums ir krietni pieaudzis un kaķi dzīvo pat 16–18 un reizēm vairāk gadus. Toties suņiem seniora vecums ir ļoti atkarīgs no šķirnes un izmēra. Lielo un gigantisko šķirņu suņu dzīves ilgums ir īsāks, turpretim mazo šķirņu suņi bieži izceļas ar ievērojamu mūža ilgumu, pat 15 un vairāk gadu.

Kādas problēmas piemeklē suņus un kaķus vecumdienās? Kā palīdzēt?

Locītavu problēmas. Tās ir izplatītas gan suņiem, gan kaķiem un saistītas ar izmaiņām locītavās un to nodilumu – tajās veidojas artrozes un artrīts. Bieži dzīvniekiem ar locītavu problēmām ir grūtāk piecelties pēc ilgstošas gulēšanas, var novērot nevēlēšanos doties tālākās pastaigās, kā arī apgrūtinātu lēkšanu. Šādos gadījumos jāpiedomā, lai kaķim ēdiena un ūdens trauki būtu viegli pieejami un to sasniegšanai nebūtu vajadzības augstu lēkt. Suņiem bieži jāpalīdz ar ērtu iekļūšanu automašīnā, kam lieti noder rampa. Tāpat jāmaina pastaigu režīms – jāizvairās no kāpnēm un pastaigu takām ar izteiktu reljefu, jāsaīsina pastaigu garums un temps, vadoties pēc suņa vēlmes kustēties. Tāpat jānodrošina mīksta guļvieta un grīdas segums, uz kura dzīvniekam neslīd kājas.

Urīnceļu problēmas

Veciem dzīvniekiem mēdz būt biežāka nepieciešamība pēc dabisko vajadzību nokārtošanas, un urinēšanas izmaiņas var daudz liecināt par veselības stāvokli. Ar gadiem bieži pasliktinās nieru funkcijas, kas nozīmē, ka dzīvniekam var būt nepieciešamība urinēt biežāk un lielākās porcijās. Kaķiem vecumdienās ļoti bieži sastopama problēma ir hroniska nieru mazspēja, un viena no raksturīgākajām pazīmēm, ko ievēro saimnieki, ir pastiprināta ūdens dzeršana un bieža urinēšana lielās porcijās. Šādos gadījumos noteikti jāvēršas pēc palīdzības pie sava veterinārārsta. Tāpat veciem dzīvniekiem mēdz būt problēmas ar urīna saturēšanu. Tad var būt vajadzīgas biežākas pastaigas suņiem un biežāka kaķa kastītes uzkopšana.

Kopšana

Vecumdienās mājdzīvnieka kopšanai, iespējams, būs jāpievērš vairāk uzmanības. Kaķi bieži vairs nespēj un nepūlas sevi apkopt tik rūpīgi kā agrāk, tādēļ jāpievērš uzmanība apmatojuma un ādas kvalitātei. Ieteicams regulāri pārbaudīt kaķa nagus – kļūstot vecākiem, nagi mēdz tik labi nenodilt un var ieaugt pēdu spilventiņos, kas ir sāpīgs process, tādēļ vēlams reizi nedēļā pārliecināties, vai nav kaķim jāpalīdz un nagi jāapgriež.

Zobu problēmas

Gan kaķiem, gan suņiem vecumdienās mēdz būt dažādas mutes dobuma problēmas, visbiežāk pastiprināta zobakmens veidošanās. Šādu problēmu dēļ bieži tiek apgrūtināta ēdiena uzņemšana, tādēļ neaizmirstiet reizi pa reizei ieskatīties, kādā stāvoklī ir mājdzīvnieka zobi.

Ēdināšana

Tā būtiski mainās katrā vecuma posmā. Daļai dzīvnieku ir tendence pieņemties svarā mazkustīga dzīvesveida dēļ, kurš radies, piemēram, jau iepriekš minēto locītavu problēmu dēļ. Tādos gadījumos nepieciešama barība ar mazāku kaloriju daudzumu, vairāk šķiedrvielu un mazāk ogļhidrātu. Mūsdienās ir pieejamas barības senioriem ar īpašu sastāvu, lai atvieglotu darbu nierēm un barība būtu viegli sagremojama. Ir dzīvnieki, kas vecumā zaudē svaru, kam par cēloni var būt dažādas iekšējo orgānu saslimšanas, tādēļ strauja svara zuduma gadījumā obligāti jākonsultējas ar veterinārārstu.

Veterinārārsta apmeklējums

Profilakse ir vislabākā ārstēšana, tādēļ iesaku regulāri apmeklēt savu veterinārārstu. Veselības problēmas ir daudz vieglāk uzturamas un risināmas, ja tiek savlaicīgi diagnosticētas, tādēļ vēlams vismaz divas reizes gadā doties uz profilaktisku izmeklēšanu veterinārajā klīnikā un vismaz reizi gadā veikt asins analīzes, lai pārliecinātos, ka sunim un kaķim nav problēmu ar kādu iekšējo orgānu sistēmu, kas prasītu izmaiņas ēdienkartē vai savlaicīgi uzsāktu ārstēšanu.


Populārākie raksti