Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Suņu un kaķu veterinārie preventīvie pasākumi

Mājdzīvnieku labsajūta • 09. Novembris, 2023
Vislabākā ārstēšana ir profilakse – to es mēdzu teikt visai bieži. Labāk par jebkuras problēmas ārstēšanu būs nodrošināties pret to, pirms tā sākusies, kas būs saudzīgāk gan dzīvnieka organismam, gan saimnieka maciņam. Ko saprast ar profilaktiskajiem jeb preventīvajiem pasākumiem, un kas būtu jāievēro katram mājdzīvnieka saimniekam?

Ir virkne saslimšanu, kas ir pēkšņas jeb akūtas un nav paredzamas, piemēram, jebkura trauma, bet ir virkne tādu, no kurām var izvairīties.

Galvenie veselības priekšnosacījumi, kas ļauj pasargāt savu mīluli no dažādām saslimšanām, ietver regulāru apstrādi pret parazītiem, kā arī vakcināciju un pareizu uzturu.

Pie profilaktiskajiem pasākumiem pieder visas apstrādes pret parazītiem – gan iekšējiem, gan ārējiem. Regulāra mājdzīvnieka attārpošana ļauj to pasargāt no zarnu parazītiem, kas ir bīstami arī cilvēku veselībai, un tas būtu jādara divas līdz četras reizes gadā. Apstrāde pret ārējiem parazītiem ir tikpat nozīmīga. Visbiežāk saimnieki saskaras ar blusu invāziju saviem mājdzīvniekiem, un, kamēr lielai daļai tas izraisa tikai niezi, alerģiskiem dzīvniekiem blusas kodiens var izraisīt nopietnu alerģisku reakciju, ko sauc par blusu alerģisko dermatītu.

Tāpēc apstrāde pret blusām ir īpaši nozīmīga jutīgiem un alerģiskiem dzīvniekiem. Lai novērstu, ka blusas varētu parādīties un šīs reakcijas izsaukt, tādēļ apstrāde jāveic, pirms tās vēl pamanītas. Suņu saimniekiem vissvarīgākais ārējais parazīts, no kā dzīvnieks jāpasargā, ir ērces, jo tās pārnēsā suņiem ļoti bīstamus saslimšanu ierosinātājus, par kuriem plašāk stāstīts šeit. Pretparazitāros līdzekļus rekomendēju lietot, pirms parazīti ir pamanīti un sākuši savu darbiņu, jo jebkura profilaktiskā līdzekļa ietekme uz organismu būs saudzējošāka nekā seku ārstēšana. Ko izvēlēties no plašā klāsta? Tas individuāli jāpiemēro katram dzīvniekam atkarībā no vecuma, svara un dzīvesveida.

Mājdzīvnieka vakcinācija

Mūsu likumdošana pieprasa obligātu vakcināciju pret trakumsērgu visiem suņiem, kaķiem un seskiem, bet es vienmēr rekomendēju veikt vakcīnu arī pret citām vakcīnkontrolējamām slimībām. Piemēra, kaķiem, kuri dodas pastaigās laukā un regulāri saskaras ar citiem sugas brāļiem, ir liels risks saslimt ar augšējo elpošanas ceļu infekcijām, piemēram, herpes vīrusu, kas par sevi var atgādināt visu atlikušo mūžu, tāpēc kompleksā vakcinācija ir ļoti rekomendējama. Tas gan nenozīmē, ka mājas kaķiem tā nav nepieciešama – slimību ierosinātājus mēs varam ienest mājoklī

arī ar apaviem. Vakcīnas piemērošanu nosaka arī citi faktori, piemēram, ja suns dodas uz izstādēm, darbojas suņu sportā un ir regulārā kontaktā ar citiem suņiem, papildus kompleksajai vakcīnai rekomendējama vakcīna arī pret audzētavu klepu. Pozitīvi ir tas, ka katras vakcinācijas laikā veterinārārsts klīniski izmeklē dzīvnieku un saimniekam ir iespēja uzdot sev interesējošus jautājumus, attiecīgi šī ikgadējā vakcīnas reize ir arī profilaktisks veterinārārsta apmeklējums.

Ēdināšana

Kvalitatīvs uzturs ir viens no veselības uzturēšanas pamatprincipiem. Es mēdzu teikt, ka taupīšana uz kvalitatīvu ēdienu visbiežāk nozīmē lielākus veterināros izdevumus veselības uzlabošanā. Tas ir līdzīgi kā cilvēkiem – jo sabalansētāks uzturs, kvalitatīvāks miegs un aktīvāks dzīvesveids ir cilvēkam, jo mazāk saskaramies ar veselības traucējumiem. Nevar gaidīt, ka sunim vai kaķim, kas tiek barots ar zemas kvalitātes barību, būs spīdīgs apmatojums, daudz enerģijas un laba veselība. Protams, kādu laiku organisms kompensē to visu no savām rezervēm, turklāt dzīvnieki ir ļoti izturīgi arī sliktos apstākļos, tomēr organisma nodrošināšana ar atbilstošu olbaltumvielu, tauku, piemērotu ogļhidrātu apjomu un mikro/makroelementiem ir pamatu pamats, lai mūsu dzīvnieki būtu veselīgi, līdzās mums iespējami ilgi un priecīgi.

Veterinārārsta apmeklējums

Lai arī pierasts pie ārsta doties, kad ir kādas sūdzības, es ieteiktu reizi gadā apmeklēt ģimenes veterinārārstu, pat ja problēmu nav. Šīs profilaktiskās vizītes laikā speciālists varēs objektīvi novērtēt dzīvnieka kopējo veselības stāvokli un pamanīt izmaiņas, kas reizēm paslīd garām saimnieka acīm, redzot savu mīluli katru dienu. Līdzīgi kā mēs dodamies pie sava ģimenes ārsta un regulāri nododam asins analīzes, tas ir tikpat vērtīgi arī mājdzīvniekiem, lai problēmas, ja tādas rodas, piefiksētu jau pašā to sākumā.


Populārākie raksti